mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Dx Gövde Ve Dx Lens Crop

Merhaba arkadaşlar, Şimdi makinemiz Nikon DX gövde, Lensimiz DX lens. Full frame makineye veya lense göre crop 1.5x dur. Ama Full frame makine göre değil, kendi çapında crop yapmıyor, bu doğrumu, yani lensimiz DX 18-105 ise aynen öyle 18-105 olarak mı kullanıyor. Saygılar.

#mesut.mt8' tarafından 27.04.2014 08:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2014, 08:10 - İp: 88.***.**0.194
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

DX gövdede DX lens kullansanız bile lens değerlerini 1.5x ile çarpmalısınız. FF'de verdiği kadraj o dur çünkü. 18-105mm lens her zaman 18-105mm'dir. FX uyumlu değildir ama DX gövdede 27-157mm gibi davranır. FX'de kullanırsanız 18-105mm olarak kullanırsınız fakat dedim ya FX uyumlu olmadığından köşelerde kararma yaşanır. Hemde çok fazla yaşanıyor daha geçen gün denedim.

Tarih: 27 Nisan 2014, 11:08 - İp: 95.***.**3.26
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

roketadem cevapların için teşekkür ederim, satılan dx lens değerlerinin fx e göre verildiğini nasıl anlıyorsunuz ?

Tarih: 27 Nisan 2014, 11:16 - İp: 88.***.**0.194
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Çünkü belli standart var sanırım. 35mm standart ölçü olarak kullandığı için bütün lensler 35mm'de hangi mm'yi(açıyı) veriyor ise ona göre yazılıyor diye biliyorum ben yinede yanlış biliyor olabilirim uyarayım.

Tarih: 27 Nisan 2014, 13:23 - İp: 95.***.**3.26
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Lensin üzerinde yazılan odak uzaklığı değerleri milimetre cinsindendir. FX veya DX sensörlere göre yazılmazlar. Yani, ister fullframe sensörlü gövdeye uygun lens olsun, ister APSC sensörlü gövdeye uygun lens olsun, 50mm odak uzaklıklı bir lensin odak uzaklığı 50mm dir.

DX lenslerin farkı, lens içinde kullanılan mercek çaplarının daha küçük olmasıdır. Bu da maliyeti düşürmek için yapılmıştır.

Tarih: 28 Nisan 2014, 10:05 - İp: 195.***.**8.99
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Sayın Ocaklılar, merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim, Aslında kısmen aynı yoldayız ama, farklı birşey bahsettiniz.

Sizin yorumuz " Lens üzerlerine yazılan değerlenden bahsediyorsunuz her halde, evet katılıyorum, onlar yazılırken odak uzaklığına göre yazılır. Bunda proplem yoktur. Bu bilgi için teşekkür ederim.

Aps-c makineye fx objektif takıldığında değerler çarpan oranında değişir ve optik zoom meydana gelir. Her ne kadar lens üzerine yazılan değer 50 mm olsada, birden lens 75 mm dönüşür.

-Ayrıntılı benim diğer konuda birde ona bakarmısınız. Saygılar abi.

#mesut.mt8' tarafından 28.04.2014 10:42:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2014, 10:24 - İp: 88.***.**0.194
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında ortada optik zoom falan yoktur, çünkü lensin odak uzaklığı değişmez. Sensör küçük olduğundan kadraj da küçüktür. FF olsaydı kadraj daha geniş olacaktı, DX olduğundan FX ile oluşacak görüntünün kenarlardan kroplanmış bir kısmının elde edildiğini düşünün. Aynı kroplamayı bilgisayarda yaptığınız gibi düşünün.

Örneğin, Hasselbald (daha büyük sensörlü bir makine) gövdede kullanılan bir lensi düşündüğünüzde, üzerinde 150mm odak uzaklığı yazsa bu fiziksel olarak o lensin odak uzaklığının 150mm (15cm) olduğunu belirtir. Ama görüntüyü daha büyük sensöre düşürebilmek için o lensin merceklerinin çapları, FF makine için üretilen 150mm odak uzaklığı olan lensin mercek çaplarından daha geniştir.

Şimdi bu lensi Bir FF gövdeye takdığınızı düşünün (adaptör ile v.b.) Aynı krop olayı bu sefer FF sensörde oluşacak.

Tarih: 28 Nisan 2014, 10:58 - İp: 195.***.**8.99
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Evet abi, dx gövdeye fx taksanızda optik zoom filan meydana gelmiyor.croplanmış halde sensör boyutuna uygun resim düşüyor. Yani dediğiniz gibi odak noktasının yakınlaşması söz konusu olmuyor.Bu durumdada lens üzerinde yazılan değer neyse her iki sistemdede ( fx-dx) onu görüyoruz, fakat dx gövde ye fx objektif takarsak croplanmış halde görüyoruz.Bilmem doğru anlamışmıyım. Bu bilgi için teşekkür ederim.Saygılar abi.

#mesut.mt8' tarafından 28.04.2014 13:23:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2014, 13:18 - İp: 88.***.**0.194
ozturkmtn
ozturkmtn (üye)
İstanbul / Amatör

yararli bir tartisma. bana oldukca faydali oldu. zira ben bir yazida 1.5 crop un zoom oldugunu okumustum.

Tarih: 28 Nisan 2014, 14:37 - İp: 39.***.**5.148
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Burada Sn. Melih Özbek daha etraflıca açıklamış, okumanızı öneririm. Ayrıca aynı sitede çok yararlı farklı konular da var, onlardan da faydalanabilirsiniz.

http://www.dijitalakademi.com/icerik.asp?f=icerik/crop.htm

Tarih: 28 Nisan 2014, 15:06 - İp: 195.***.**8.99
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Bu yaptığım araştırmaya güzel bir bilgi verdiğin için teşekkür ederim. Verdiğin siteyi mutlaka inceleyeceğim. Saygılar abi.

Tarih: 28 Nisan 2014, 15:43 - İp: 88.***.**0.194