silentship
silentship (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Lerde Analog Lensler

selamlar. canon DSLR makineler diğer analog makineler için üretilmiş olan lensleri kullanamıyormu acaba.?
yoksa adaptör, veya dönüştürücü felan takıp kullanılması mümkünmü?
eğer kullanılabiliyorsa verimli ve güzel sonuçlar alınabilliyormu?
hiç deneyen oldumu?

Tarih: 7 Şubat 2008, 09:57 - İp: 85.***.**0.175
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Canonlar eski af lensleri kullanamıyor ne yazıkki...adaptör ile olur mu bilemiyorum...

Nikon,Sony,Pentax ise eski analog lensleri ile uyumlu

Bu arada sony'nin eski Minolta lensleri kullandığını sölemekte yarar var.

Tarih: 7 Şubat 2008, 13:21 - İp: 85.***.**3.140
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

ben denedim.. 350d canon kullanıyorum.. eski bir analog canon dan kalma 28-105 lensi kullanıyorum zaman zaman.. aslında af modu çalışıyor ancak çok verilmli değil.. tavsiye etmem..

#krusty' tarafından 08.02.2008 10:18:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2008, 10:17 - İp: 85.***.**7.121
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

sanırım aparatlar satılıyor, gittigidiyorda görmüştüm...
ben de canon aldığımda bu yaz, zenitte kullandığım m42 vidalı lensleri kullanmak niyetindeyim, aparatını bulabilirsem...

Tarih: 8 Şubat 2008, 13:16 - İp: 88.***.**3.165
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

krusty 28-105 EF lens mi ????

#dunesea' tarafından 08.02.2008 13:39:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2008, 13:32 - İp: 195.***.**6.229
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bir makineye kendisi için üretlmemiş bir lens takabilmek için "lens register" mesafesi önemlidir.
Lens register mesafesi, lensin film/sensör düzlemine olan uzaklığıdır.
Eger lens, makinenizden daha uzak düzlem mesafesine sahipse, araya bir adaptör konulur, ve bağlantılar yapılabilir. Daha kısa ise, mercek sonsuza odaklayamaz, ancak 1-2 m mesafede kullanılablir. Bu tür merceler optik düzeltici olmadan kullanılamaz ve verimli olmazlar.

Canon EOS sistemi 44mm mesafesi ile en kısa lens register düzlemine sahip makinelerden biridir. Yanı kendisinden uzun tüm sistemlerin merceklerini kullanabilir. 46mm civarı register mesafesi olan Vidalı pentax lensleri, nikon lensleri vs.. canon'da rahatça kullanılır ve adaptörleri 30-40 liraya piyasada bulunuyor.
Gitti gidiyor'da metroshop denen dükkanda var. Sahibi düzgün bir satıcıdır.

Tarih: 8 Şubat 2008, 14:08 - İp: 88.***.**9.234
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

merhaba dunesa

analog makina canon eos rebelG 10 yıldan fazla mazisi var..
üstündeki lens ultrasonic 28-105 EF.. ef imiş doğrudur.. şimdi bakınca gördüm.. ama dediğim gibi af modu çok iyi değil. belki eski model olduğundan belkide bir arızası var o nedenle..

Tarih: 9 Şubat 2008, 22:43 - İp: 88.***.**6.109
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

esası lensleri analog ve dijital diye ayırmak doğru değil

şöle ki :

benim en son aldığım lens Sigma 105mm f2.8 Macro lens..

hem DSLR için...hemde SLR için...

lensleri AF Manuel diye ayırmak lazım...

analog dönemde de AF lensler vardı...bu gün nikonun kullandığı biir çok lens zaten analog makinalar için yapılmıştır...

bu lesnlerde de işlemciler var...f değerini enstantane değerini felam makina ile haberleşiyorlardı...yani analog makinaların da bazılarında AF ler matrix ölçümler pozlama telafileri felam elektroniktir...

bu lensleri işte...şu an dslr ile kullanabiliyoruz...

artı olarak...tamamen manuel lensleri ise nikon pentax, sony vs. de kullanıyoruz...adaptör istemiyor

lakin pozlama yapmak biraz .zor

canon ise bayonet değiştirdiği için ....adaptöre ihtiyaç var...

Tarih: 9 Şubat 2008, 23:28 - İp: 88.***.**5.6
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta,

AF'ye geçerken ilk mount değiştiren üretici Minolta'dır, sene 1985, model Minolta 7000. Bugün Sony DSLRlarda kullanılan sistem budur. Minolta'nın 1960ların başından beri piyasaya sürdüğü MC/MD lensler bu yeni bayonete uymazlar.

Canon, Nikon ve Pentax ters köşeye yattıklarından neredeyse 2 sene Minolta'nın bu çığır açan atağına verecek hiçbir cevapları olmamış. Denirki eğer Minolta pazarlamacıları biraz daha yetenekli olsalarmış Canon ve Nikon'un işi çoktan olacakmış. En nihayet diğerleri de AF'ye geçiş yapınca Minolta bu avantajını kaybetmiş.

Canon, Minolta 7000 AF piyasa sürüldüğünde T80 modelini piyasaya sürmek üzereymiş, T80 çöpe gitmiş. Canon mühendisleri 1.5-2 sene zarfında herşeyi sil baştan yapıp EOS sistemini ortaya çıkarmışlar. Bugün Canon DSLRlarda kullanılan sistem budur. Canon'un eski FD lensleri EOS bayonete uyumlu değildirler.

Nikon var olan sisteminde biraz değişiklik yaparak ürünlerine AF özelliğini de katmış. O gün için eski lenslerle uyum sorunu çözülmüş. Maamafih, Nikon'un sistemde değişiklik yaparken eskiyle olan uyumluluğu sağlaması kısa ömürlü olup 30-40 yıla yayılan bir süreçte akıllara ziyan bir karmaşa oluşmuş bkz.:

Nikon Lens Compatibility Chart

Pentax, 1975'te çıkardığı K-Bayonet sistemine sadık kalmış, ortalığı pisletmeden iyi iş çıkarmışlar, elektronik lens-gövde iletişimi için pinleri doğrudan dış yüşeye yerleştirdikleri için bayonetin iç yapısını hiç bozmamışlar. Bugünkü Pentax DSLRlar 1975'te üretilmiş K-bayonet lenlerle uyumludurlar. Doğal olarak sonradan çıkan AF, matrix pozlama gibi özellikler eski lenslerle çalışmaz.

Tarih: 10 Şubat 2008, 03:53 - İp: 82.***.**0.194
  • 1