sezeryaz
sezeryaz (üye)
Trabzon / Amatör

650-2600mm Zoom Lens

merhaba arkadaşlar ben yeni olduğum için kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum genellikle pahalı olan lensler hep konuşuluyor piyasada kaliteli oldukları yönünde. Uzun menzilli çekim yapmak için zoom lens bakınıyordum ebayda ve bu lensi gördüm fiyatı da uygun gibi ama hiçbir bilgi bulamadım bu lens hakkında.. Neden kimse kullanmıyor bu tür lensleri bilen biri yardımcı olabilirmi acaba.. Nikon D80 için düşünüyorum.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=350093159293&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=022

#sezeryaz' tarafından 05.09.2008 01:09:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Eylül 2008, 01:09 - İp: 85.***.**2.237
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Tele bir lens arıyosunuz fakat kaliteyi bu lensde bulamyacağınızı ben peşinen söyleyim. neden olduğunu sorarsanız 1 lensin satıcısı rakinon yan sanayinin bildiğim daha alt kademesi yok
2 tele lensler yapımı zor lensler olduğuve birkeç camdan ışığın geçmesi gerektiği için kalite son derece önemli ki bunda sanmıyorum.
(Bu görüşlere 600mm aynalı bir f:8 sigma kullandım ordan varabildim bildiklerim yanlışda olabilir ama hiç sanmıyourm)
Bulens uzağı göstermesi için çok iyi bir değere sahip diyebilirim ama velakin baktığınız yeri gössterir mi hiç bir fikrim yok. Bride D80 ile bu lensde ölçüm muhtemelen yapamıyacaksınız ışığı rasgele kafanıza göre yada ilede iyi bir ışık ölçerle bakıp ölye çekin diyecem 2600mm de mümkün değil ışığı ölcecek bi ışık ölçer.

Tarih: 5 Eylül 2008, 01:44 - İp: 88.***.**4.68
sezeryaz
sezeryaz (üye)
Trabzon / Amatör

Teşekkür ederim yorumunuz ve yardımınız için. Var ise bu tür lens kullananlar da yardımcı olabilirmi acaba .. ille de bunu düşünmüyorum sadece farkları anlamaya çalışıyorum.

Tarih: 5 Eylül 2008, 10:04 - İp: 88.***.**2.147
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

f5.6 gibi değerinde altında kısık diyaframlı makinelerde otofokus da işe yaramıyor, kiziltuğ'un dediği gibi pozometre de ölçüm yapmaz, gereksiz bir lens bence almayın

Tarih: 5 Eylül 2008, 14:51 - İp: 81.***.**7.8
  • 1