sbryldrm
sbryldrm (üye)
İstanbul / Amatör

S5600 Alıodum Caydım - Yardım Lütfn

fuji s5600 alacaktım internette çok uygun rakama da yakalamıştım ancak almayacağım. Nedeni : Panaromik çekim özelliğine sahip olmamasıdır. Sizlerden ricam panaromik resim çekme özelliği olan en az 5mp ve 10x optik zoom ile raw sıkıştırma özelliğine sahip max 900ytl rakama kadar alınabilecek makina önermenizdir.
Profesyonel olmasada zamanla bu merakı ilerletip kendimce uğraşmak istiyorum.
teşekkür ederim.

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:02 - İp: 85.***.**8.40
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

nikon 8800 vardı, ama artık üretilmiyor. panaroma çeken belirttiğiniz kritrelere uyan başkaca bir makine yok bildiğim kadarıyla.
nikon kompaktlarda ve hp kompaktlarda var bu özellik. nikonda yazılım yardımıyla bilgisayarda birleştiriyor. hp de makinenin içinde birleştirliyor. hp makinelerde çok kolay, 5 fotoğrafı birleştiriyor. hem nikon hem hp deneme şansım oldu. hp de çok pratik ve çok daha etkileyici.
sonyericsoon telefonlarda da var panaroma özelliği.

ama tabi 10x makine aradığınıza göre bu kompaktlar ve cep telefonları size yetmez

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:20 - İp: 88.***.**2.207
sbryldrm
sbryldrm (üye)
İstanbul / Amatör

ewet arkadaşımda var cep telefonunda bile 3 kare birleştirme özelliği var
panaromik çekim özelliği olmayan bir makina alsam misal s5600 bu sefer onları birleştirebilmek için gereken resimleri görmeden tutturmam imkansız

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:25 - İp: 85.***.**8.40
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba

eğer bulabilirsen ki hala piyasada bulunmakta fiyat olarak çok uygun 800 900 ytl civarında CANON S2 panoromik çekim yapabiliyorsun ama raw sıkıtırabiliyorumu tam hatırlamıyorum araştırmak lazım 12xoptik zoom 5 mp...

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:27 - İp: 88.***.**7.66
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

s2 nin panaroma çektiğinden emin misin azya?yani3-4 fotoğrafı yanyana diziyor makine, çekerken referans çizgileri oluşturuyor. kast edilen o. s2 değil de canon un 2-3 sene önceki bir modelinde sanki vardı böyle bir şey.emin değilim ama...
raw yok bu makinelerde.

sbryldrm, dediğim gibi panaroma modunu hakkıyla veren tek marka hp. ama makineleri kompakt makine sonuçta,10x zoom filan yok onlarda.

panaroma moduna takılma bence. panaroma modu olmayan bir sürü makine var.
photoshopla filan panoroma yaparsın.

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:45 - İp: 88.***.**2.207
sbryldrm
sbryldrm (üye)
İstanbul / Amatör

abi photoshop'ta falan evet yapılır ama ayrıntı olan resimleri yapmak bence insanı pc başında delirtir. uzak bir manzara çeksen göl deniz gibisinden oke de ama kalabalık bir şehir görüntüsünde photoshop mu

Tarih: 1 Kasım 2006, 15:48 - İp: 85.***.**8.40
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

panaroma mdunda çekilen fotoğraflar zaten genellikle photoshopta işlenmeye muhtaçtır hata mutlaka olur çünkü.

Tarih: 1 Kasım 2006, 16:31 - İp: 88.***.**2.207
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Canon A610 dada var panoramik çekim kendi CD sinde Photostitch adlı yazılımlada kendisi birleştirme yapıyor.

Tarih: 2 Kasım 2006, 00:30 - İp: 81.***.**5.252
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Canon S2'de panaromik resim özelliği var, bizzat kullandım, Panaroma yardımcısı veya İngilizce ismiyle Stich Assist çekim moduyla çekiyorsunuz. Kullanımı kolay, ama yapıştırmanın belli olmaması için biraz deneyim gerekiyor. Mesela fotoğrafları 36mm'de değil de 50mm'de çekip birleştirin diyorlar, geniş açıda kernarlarda meydana gelen bozukluklar birleştirmede sırıtmasın diye. Ayrıca mutlaka tripod kullanmak gerekiyor.
Geniş açı sizin için bu kadar önemliyse Fuji S6500 modeli var yeni çıkan, 28mm'den başlıyor, onu bir inceleyin derim. Panaroma özelliği var mı bilmiyorum.

Tarih: 2 Kasım 2006, 14:32 - İp: 85.***.**0.14
sbryldrm
sbryldrm (üye)
İstanbul / Amatör

Fuji S6500 henüz çıkmamış, biraz daha araştırma yaptığımda;
raw formata sahip,en az 10x optik zoom olan,en az 6 mp olan
panaromik çekim özelliği olan makina yok gibi tabiki 1000YTL civarında.
Dün yalçınlarda arkadaş bi panasonic modeli önerdi çok fazla bilmediğimden galiba enlemesine uzun olan resimleri çekmek için objektifi özel demek istedi. Böyle bir makina panaromik çekimler için yeterli olur mu ?

Birde bu 35mm 28mm galiba bide nedir farkı ? biri yazabilir mi ? çok teşekkür ederim.

Tarih: 2 Kasım 2006, 14:43 - İp: 85.***.**8.40
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Söylediğim gibi, Canon S2'de panaroma çekim özelliği var, hafıza kartı dahil 1000 YTL'nin altında bulabilirsiniz.
Yalnız yanlış anlaşılma olmasın, S2'de birkaç resmi birleştirerek panaroma foto elde ediyorsunuz, yoksa tek bir çekimde değil.
Tek çekimde panaroma çekmek için çok geniş açıya sahip bir objektif lazım. O da ancak dslr ile kullanılabilir.
Kompakt makinalarda hem geniş açı hem 10x zoom biraz zor. Fuji S9500 28mm'den başlıyor, ama 28mm bile sizi panaroma açısında tatmin etmeyecektir. 24 veya 28mm'den başlayan düşük zoomlu kompaktlar bulunabilir, ama siz 10x zoom istemişsiniz.
odak uzaklığı yükseldikçe açı daralır, tele çekim ön plana çıkar. odak uzaklığı düştükçe açı genişliği artar, daha geniş manzaralar çekebilirsiniz. ama uzaktaki bir kuş için yüksek odak uzunluğuna sahip objektif kullanmanız gerekir.
10x zoomlu bir makinadan örenek vermek gerekirse, Canon S2 36-432mm arasında odak uzaklığına sahip. Manzara çekerken hiç zoom kullanmdan 36mm'de, kuş çekerken 432mm'de kullanıyorsunuz. Ama 36mm yeterince geniş olmadığı için manzara çekiminde zorlanıyorsunuz. panaroma özelliği kullanılıp birkaç fotoğraf birleştirilebilir, ama tripod lazım ve bence pek pratik değil.

Tarih: 3 Kasım 2006, 11:07 - İp: 85.***.**2.176