pizzi
pizzi (üye)
Trabzon / Amatör

S5000 Mi Yoksa Kodak 6490 Mı?

Diyeceksiniz ki bu soru kaç kez sorulacak. Kusura bakmayın ben açıklayıcı bir cevap bulamadığım için tekrar sormak istedim... Sizce hangisi daha iyi? Açıklayıcı bir şekilde cevaplarsanız sevinirim... ( tabi bilinçlice, kulaktan duyma değil yani )

Tarih: 2 Ağustos 2004, 21:50 - İp: yok
pizzi
pizzi (üye)
Trabzon / Amatör

ne yazikki hala istedim yaniti alamadim.. karakter sorunu var i i karisiyor ... sizce s5000 mi yoksa kodak 6490 mi? hangisini almaliyim? tabi nedeni ile birlikte simdiden tesekkurler

Tarih: 6 Ağustos 2004, 16:15 - İp: yok
kunt
kunt (üye)
Tekirdağ / Amatör

merhaba, pizzi ile aynı duruma kitlenip kalmışız. Bende s5000 ve dx6490 arasında kararsız kalmıştım .SLR makina almaya paramız olmadığı için en azından SLR görüntülü bir makina arayışına girdiğimde , canon s1, fujiS5000 , kodak dx6490 , hp 945 arasında kararsız kalmıştım. SLR görüntüsü takıntısından dolayı hp ve fuji ağır basıyordu ama nette yaptığım araştırmalar sırasında okuduğum yorumlardan sonra , son noktayı koydum ve kesin olarak kodak dx6490 da karar kılarak ucuz fiyat araştırmasına giriştim , tam bu aşamada da bu forumu bularak yaniden kafamın karışmasına sebeb oldum , zira bu sitede kime kodak dx6490 deseniz , onun yerine başka bir cihazı tavsiye ediyor . Buyrun burdan yakın

Tarih: 5 Ekim 2004, 08:42 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

bütün bu kafa karışıklıkları..acılar..dertler makinenizi aldıktan sonra bitecek emin olun.
1- birkaç arkadaşım var slr makinalarıyla piknik fotoğrafı çekiyorlar (sony f717 ile mesela)
2- bir arkadaşımda varkı optik zoom'u bile olmayan hp makinesi ile harikalar yaratıyor
tencere bir yere kadar mühim olan aşcılık diyorum. -kodak dx6490 - fuji s5000 - sony f717 - canon A80(kendi makinem..di) - sony p93-p72 hepsiyle çekilmiş fotolar gördüm sonuçlar öyle aman aman farklı değil...mesela pbase.comda richard armstrong adlı bir fotoğrafcının A70 ile çektiği fotoğrafları görseniz küçük diliniz yutarsınız...
şu konuda fikir verebilirim bence elde en güzel duran ve slr hissi vereni fuji s5000- hangisini seçerseniz seçin.. alın ve kurtulun

Tarih: 11 Ekim 2004, 15:02 - İp: yok
devrimkan
devrimkan (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu soruyu sormana bile gerek yok. Sakın kodak alma derim ben, kodak almada ister s 5000 al istersen başka makinalara yönlen.

Tarih: 11 Ekim 2004, 21:35 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sakin kodak almayin.bigun elinizde patlar allah korusun yaralanirsiniz,mantigi ile yaklasmadan cevaplamak gerekirse iki makineninde bir ust modelleri cikti.
kodak 7590-fuji s5500
bu ikisinin arasinda ibre s5500 den yana gibi.fakat kiyas s5000 ile 6490 arasinda ise ibre 6490dan yana.
nedenlerine gelince.s5500 objektifin onunde bir ring ile geliyor buda hem slr havasi katiyor hemde filitre uyumlulugu getiriyor.7590 icin uretilen bir ring var fakat para ile satiliyor ve bulabilene askolsun.bunun disinda s 5500 manuel ayarlar bakimindan daha zengin.7590 in tek +si 5megapiksel olmasi.
not:ring goz ardi edilemeyecek bir arti ozellik.istediginiz lensi filitreyi alip rahatlikla kullanabilirsiniz.bunlarin yaninda s3500 de ucuz ve iyi bir alternatif olabilir.
bukatagorideki diger makineleride incelemekte fayda var.
kolaygelsin.

Tarih: 12 Ekim 2004, 10:26 - İp: yok
erdekli
erdekli (üye)
Balıkesir / Meraklı

selam
kodak dx 6490 makinam var ve yaklaşık 8-9 aydır kullanıyorum memnunum. Bütün ayarları sadece sağ elin altındaki tuşlarla yapabilmek, işlemci hızının yüksek olması, kolay kullanımlı menü en büyük atrıları. fuji s5000 i incelemedim ama bir arkadaşımda s602 var herhalde menü ve tuş yapıları benziyordur. kullamını çok zor olduğu için fuji yi de alma inkanım varken kodak ı tercih ettim. çünkü aynı zamanlarda satışa sunuldu ve yurtdışına giden arkadaşım vardı. ben Türkiye den kodak 6490 almayı tercih ettim. Fufi s602 nin kullanımı çok zor; hem tuşlara erişim hem de menülerin yapısı ayarları hızlı yapmayı zorlaştırıyor. Sonuçta fotograf anı belgelemektir. Hız bzen çok önemlidir. Ayrıca kodak ın 2,2" lik ekranı arkadaşa gösterdiğimde televizyon gibiymiş dedi amacım onu kötüleyip kendi makinamı methetmek değil...
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
Mustafa GÜN

Tarih: 14 Ekim 2004, 16:31 - İp: yok
kunt
kunt (üye)
Tekirdağ / Amatör

Merhaba arkadaşlar , geçen sene yazdığım gibi makinalar arasında kararsız kalmıştım en sonunda gittim kodak aldım o zamanın parasıyla 512mb sandisk sd kart ile beraber 1038ytl/12 taksitle aldım.Bir yıldır kullanıyorum , diğer makinaları denemediğim için pek karşılaştırma yapamam ama en azından aklıma geldiği kadar kendi makinemi biraz anlatayaım bölük pörçük

4mp çözünürlük bana yeterli geldi hanımın yatay kadraj çektiğim bir portresini 100*40cm ebatlarında büyütüp salonun duvarına çerçevelettim devasa bişey oldu yanına sokulup dikkatli bakmadığınız sürece büyütmeden kaynaklanan bozukluklar belli olmuyor karşısında durursanız hiç anlaşılmıyor.

Manuel fokus yok benimde ençok canımı sıkan durum bu zira makina netliğini ayarlayana kadar genelde pozu kaçırıyorum gerçi 1-1,5sn de ayarlama yapaıyor makine ama özellikle ışığın az olduğu zamanlarda bu süre 2 sn ye çıkabiliyor.

Canonun image stabiliser özelliğine hala imreniyorum çok sigara içen biri olarak düşük ışıkta üstüne birde optik zoom kullanınca titremeden dolayı netliği bozuyorum ama güneşli bir oğlen vakti topkapı sarayından zoomladığım galata kulesi balkonundaki insanlar net olarak görülebiliyor.

Pil ömrü müthiş , bir gece patronumun düğününde tamamı flaşlı çekilmiş 350 den fazla fotoğraftan sonra bellekle aynı anda pilimde bitti , pil bittiği zaman objektifi içine çekmesi güzel bir olay sanırım fuji de bu olay yok , fujide pil bitince objektif dışarıda kalıyor.

Birde objektif kapağı ince bir iple gövdeye bağlanabiliyor , ben gövdenin ters tarafına bağladığım için ip biraz kısa kalıyordu , bu şekilde bağlıyken birkaç kere yanlışlıkla makinayı açınca objektif çıkarken zorlandı artık çıkarken çıtırçıtır bi ses geliyor buda beni oldukça huzursuz ediyor gerçi hiç sorun çıkarmadı ama mekanizmayı hareket ettiren dişlilerin ömründen çaldığını düşünüyorum.

Geçen seneki mesajımda belirttiğim gibi SLR alamıyoruz en azından SLR görünümlü bir makina istiyorum demiştim ama 1 yılda 2 bilemediniz 3 kere makinamı alıp ben fotoğraf çekmeye gidiyorum diyerek evden çıktım bir kaç kerede çalıştığım yerdeki ürünleri katalog baskısı için fotoğrafladım genelde piknik fotoları aile içi hatıra fotoğrafıları falan çekiyorum hal böyle oluncada acaba bir canon ixus mu alsaydım diye geçiriyorum içimden. Şu anda Kodak DX6490 ile ilgili tek sıkıntım otomatik netlik ayarını beklerken canımın sıkılması ve büyüklüğünden dolayı heryere giderken makinayı cebimde taşıyamayışım bunların haricinde keyifli bir makina :D

Tarih: 7 Eylül 2005, 09:39 - İp: yok