hd85
hd85 (üye)
Çanakkale / Meraklı

Kompakt Makina Tavsiye

Merhaba arkadaşlar,
Kompact fotoğraf yakın,uzak,gece, gündün çekimi iyi bi makina arıyorum ama bu konuda da pek tecrübeli değilim. Kendi araştırmalarımla OLYMPUS SP800UZ medelinin özelliklerini beğenmiştim ama biraz araştırınca pek iyi makina olmadığını gördüm. Tavsiye üzerine SX20 ve P100 modelleri arasında kaldım şu an. SX20 eksi özellik olarak çekim hızının 0,7kare/sn olduğunu gördüm.P100'de 10MP olması biraz makinadan soğuttu beni. RAW süreleriyle ilgili bir bilgide bulamadım. Sizce hangisi daha iyidir. Veya sizin tavsiye edebileceğiniz 20X veya üzeri zoom yapabilen gece gündüz kaliteli çekim yapabilen video 720p ve üzeri çeken yurtdışı alım fiyatı 600-700 civarı makina tavsiyelerinizi bekliyorum.

Tarih: 5 Ağustos 2010, 23:43 - İp: 85.***.**4.204
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir makinenin 20x zooma sahıp olması ıyı bir ozellik degildir. daha fazla mercek ısıgın sensore ulasırken onune cıkan daha fazla engel demektir.
bu makinelerle cektiginiz fotograflar puslu olacaktır. gece cekimlerinde zorlanırsınız.

bu sensor boyutuna sahıp makinelerin 6-8-10 mp ustu megapiksele sahıp olmasıda iyi birsey degildir. noise artar, fotograf kalitesi duser.

bu makinelerle zaten seri cekim yapmak cok manalıda degil,kullanacagınızıda cok dusunmuyorum. oyuzden sanıyede kac kare cektigide onemli degildir.

siz gidip fotograf kalitesini olumsuz yonde etkileyen herseyı sanki artıymıs gibi degerlendirmişsiniz.
veya fotograf kalitesiyle alakası olmayan seyleri secim kıstası yapmıssınız.

yuksek megapiksel , (15-20mp)
yuksek zoom (20-24x)
yuksek iso degerleri (3200-6400)

bunların hepsi bilincsiz tuketiciyi cekmeye yarayan kaliteyi arttırdıgı soylensede tam tersine dusuren etkenlerdir.

seciminizi buna gore yapın.

Tarih: 6 Ağustos 2010, 00:07 - İp: 92.***.**3.238
hd85
hd85 (üye)
Çanakkale / Meraklı

Bilginle aydınlattığın için teşekkürler. Nasıl bir makina tavsiye edersin. SX20 iş görecek gibi duruyor.

Tarih: 6 Ağustos 2010, 12:26 - İp: 88.***.**3.2
bassbaby
bassbaby (üye)
Bolu / Meraklı

Fuji S serisi işinize yarıyabilir sanırım.fiyatıda uygun ama gece çekimlerinde pek basarılı oldugunu soyleyemem

Tarih: 20 Ağustos 2010, 21:59 - İp: 78.***.**0.246
  • 1