reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Katilleri ! Seytan Kameralar?

Arkadaslar Bridge yani KOPRU kameralar adindanda anlasilacagi gibi compact digital kameralarla DSLR (digital single-lens reflex camera )lar arasinda bagimsiz bir guruptur.Bridge kameralar ergonomi,boyut ,fonksiyonellik ve kullanim bakimindan DSLR kameralarla ayni ozellikleri tasimakla birlikte (onun icin SLR Like yani DSLR benzeri olarak adlandirilirlar)DSLR makinalardaki mekanik prensiple calismazlar(yani ayna ve reflex:yansitma ozellikleri yoktur)
kullandiklari sensorlerde DSLR makinalara oranla 4 kata kadar daha ufaktir.Kullandiklari ufak sensorler ve objectif kalitelerine bagli olarak ozellikle isigin yetersiz oldugu ve yuksek ISO (isiga duyarlilik,hassasiyet)gerektiren cekimlerde goruntu kalitesini kaybederler!(Fuji F30 ve 31fd bu konuda DSLR ye en yakin kaliteyi sunan compactlardir)Bununla beraber sabit objektifleri sayesinde DSLR makinalarin 3 hatta 4 ayri objektif tasiyarak sagliya bilecekleri genis aci-tele araligini (genelde 35-420mm veya 36-432mm )standart sunarlar Ornegin Panasonic fz50 Exstra optik zoom la 35mm-749mm ye olanak tanir ki ayni araligi DSLR makinada sagliyabilmek icin 4ayri objectif tasiman , uygun objektifi sokup takman,bu arada makinayi dis etkenler toz veya rutubetten koruman,yaninda 3 kilo fazladan agirlik olmasi birde ustune ustluk binlerce dolari gozden cikarman gerekir!Diger taraftan compact cameralar la kiyaslandiginda bridge kameralar kullaniciya full manuel modlariyla daha profesyonel cekimler yapma ve gercek fotografciliga bir adim daha yakin olma sansi tanirlar.Ama compact kameralar gibi cantada yada belde tasinamazlar (ultra compact lar icin gomlek cebi bile yeterli).Yani ileri amator veya ilk adim profesyonel kameralardir .Ornegin Panasonic Lumix DMC-FZ50, Fujifilm FinePix S9600, Kodak EasyShare P880, Sony DSC-R1, veya Sigma DP1 gibi. Nikon Canon ve Olimpus stratejik bir kararla 2005 yili itibariyle Bridge kamera uretimine son vermis ve yeni compact serilerinde RAW format cekim ozelligini kaldirmislardir cunku Bridge kamaralar yuzunden DSLR satislari %40 dusmustur.Inaniyorumki Bugun gelisen orneklerinde goruldugu gibi Bridge kameralar gelecekteki isimleri EVIL (Seytan) olarak degisecek ve (Electronic Viewfinder Interchangeable Lens cameras)olarak
DSLR kameralari tarihe gomuceklerdir.
YARARLANILAN KAYNAKLAR:dpreview 'wikipedia'digital's world.

Tarih: 16 Kasım 2006, 02:03 - İp: 218.***.**9.115
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

çook teşekkürler reelmaster. bayaa aydınlandım.

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 02:09 - İp: 85.***.**5.247
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

D-SLR larn tarihe gömülmesimi? Bence imkansız... Bu sadece bi kuram veya varsayım....

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 03:32 - İp: 88.***.**0.75
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bu bahsettiğiniz şey, sitede hemen herkesin bildiği dslr-like makineler, yani yeni birşey değil.
Bence tam tersi, dslr sınıfı değil, dslr-like sınıfı tehlikede. Çünkü son zamanlarda giriş seviyesi dslr fiyatları o kadar düştü ki, dslr-like almak yakında mantıksız hale gelecek.

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 08:30 - İp: 85.***.**6.196
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Benim önceki yazılarımda vardı DSLR makinelerin bir süre sonra ortadan kalkarak DSLR Like kameraların yaygınlık kazanacağı fikrini irdeleyen...DSLR makinelerin artık önemi yok.Zira SLR nin en temel var olma nedeni olan Paralax hatası diye bir şey kalmadı çünkü....Paralax olmayınca aynayada gerek kalmıyor..

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 09:47 - İp: 88.***.**6.143
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 11:14 - İp: 195.***.**2.10
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Her iki tip makinayın sahibi ve kullanıcısı olan biri olarak bana hiç akılcı bir yaklaşım olarak görünmedi.Tüketici alışkanlıkları olarak tartışılırsa belki ama kompackt ile fotoğraf çekmeye başlayan birisi için bile bir süre sonra dslr-like bile yetersiz hale geliyor.

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 12:32 - İp: 88.***.**9.23
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Hicbirimiz bundan 10 yil once digital fotograflar hakkinda forum yapmiyorduk !!!
bugun herkes iyi kotu bir fikir sahibi?bahsettigim konuysa onumuzdeki yillarda bridge kameralarin gelisimiyle ilgili otoritelerin yorumlari !!!!
Bir kameranin DSLR olabilmesi icin ayna ve yansitma mekanik prensibiyle calismasi gerekir ! yeni nesil Bridge kameralar
paralax hatasiz ve degisebilir objektifleriyle mevcut mekanik sistemli makinalarin yerini alacaklardir DSLR ler tarihe gomulecek chopsuey cunku ayna mekanizmasi ortadan kalkacak.Bu bahsettigimiz sitede hemen herkesin bildiği dslr-like makineler degil murgur cunku Sensorleri neredeyse DSLR la ayni boyutta ve degisebilir objektifliler!
Muhakkakki bugunki Bridge kameralar DSLR zevkini tattirmiyor akdenizli ama bahsettigimiz bugunun Bridge leri degil gelecegin DEVIL lari! Hocha birtek sen aydinlanmissin sanirim onun icin sozum yok sadece saygilar!

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 17:38 - İp: 218.***.**0.231
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

İçi değişsin ayna kalksın ve degisebilir objektif imkanı gelsin. Eger DSLR ile like aynı seviyeye gelirse varsın biri yok olsun. Çok fark eder mi ?

 

Tarih: 16 Kasım 2006, 20:50 - İp: 85.***.**2.72
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

evet bende katılıyorum ama piyasa yorumu yapmak gerekirse durum şöyle .önceki yıllarda dslr almak istenmiyordu çünkü film kalitesini yakalayamamışlardı fakat görüyoruzki artık 10 mp makinalar harika lar yaratıyor,düşünün ilerki yıllarda 20 50 mp ler çıkacak.şu anda makina üreticileri ve eski fotoğrafçılar tekrar fotoğraf çekmenin mutluluğunu yaşıyorlar.ama arkadanda like makinalar durumu zora sokuyor.
çağımızda slr makina saçmalığı hakikaten ortadan kalkmalı ve ilerki yıllarda öyle olacak gibi görünüyor.saçmalık derken şunu kastediyorum .slr ler ile verilen objektiflerle güzel ve karanlık yerlerde resim çekilmiyor.mecburen yeni kaliteli objektif almaya zorlanıyorsunuz buda kullanıcıları strese sokuyor.örnek olarak fz 50 bulunan objektif ile 420 zom ile f3.7 değeri alarak 400 iso da titreşim özelliğide sayesinde 1/15 ile resim çekebilirken.Olmpus e 500 de 90 zom 1600 iso ile f5.6 1/8 değer alabiliyorsunuz ve tabiki iyi resim çekebilen makina görevini yapamıyor.ama olmpus içinde satılırken 35-420 2.8 / 3.7 objektif verseler harikalar yaratabilirsiniz.birde titreşim özelliği olursa.tam olur.pentax bu çizgiye iyice yaklaştı canon yakından takip ediyor nikonun kılı bile kıpırdamıyor.önümüzdeki yıllarda baya bir değişiklik yaşanacak hepsi atılım yapmak zorundalar yoksa satış yapamazlar.ama şuda var slr ler her zaman ilgi çeker çünkü insanı değişebilen bir lens sistemi olduğu için cezbediyor.
ben mesela fotoğraf çekmesem bile evde makinamı elime alıp oynarım lensini takar çıkarırım içine bakarım aynasına üflerim sonrada silahını tekrar kılıfına sokan kowboylar gibi onu yanı başıma yada karşıma sehpanın üzerine koyarım.

 

Tarih: 19 Kasım 2006, 20:16 - İp: 195.***.**1.52
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Yahu ben anlamıyorum neyi tartışıyoruz?
SLR yada DSLR makineler AYNA REFLEXLİ MAKİNE demektir objektifi değişen değil. Objektif değişimi bu makinelerin sadece bir özelliğidir.
Çok yakında DSLR like makinelerde de bu özelliği göreceğiz yani onlarında objektif değişme imkanı olacak.
Artık algaca düşen ışığı doğrudan görebildiğimiz için Aynaya gerek kalmadı bu nedenlede SLR makinelerin adından da anlaşılacağı gibi bir aynaya artık gereksinimleri yok çünkü PARALAX hatası yok. Bundan sonra muhtemelen bu makineleri sensör çaplarına göre sınıflandıracağız.

 

Tarih: 19 Kasım 2006, 20:43 - İp: 85.***.**2.201