onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

350 D Mi 8800 Mi

bende 2aydır a95im var açıkçası makinden sırf vizörden fotograf çejemediğim ve rengi gri olduğu için soğudum ve optik zoomuda 3x benim için yetersiz çünkü ben insan fotogrfları çekmek istiyorum ama insanların karşısan geçip fotgraf çekemiyorum çekingenim biraz bu yazın sonunda kendimi biraz daha profesyonel hissedebileceğim bir makine almak istiyorum 350 d yi dslr e geçiş için düşünüyorum çünkü elimde bir kompakt makine var?ve 8800 debir kompakt makine ve 1500ytl civarında?bukdar para verdikten sonra nie dslr almıyım diorun?bi yandanda zoom istiyorum 8800 ün 10x zoomu beni cezbediyor, fakat dslr deki fotograf kalitesini 8800de alabilirmiyim bunu düşünüyorum biyandanda!biyandanda biraz daha geniş açı istiyorum 350d de 18-55lensle 18 x 1.6 29mm e denk gelio 8800 de bu 35mm 35mm ile 29mm arasında çok büyük fark varmı?birde ben zor bir bölümde okuduğum için açıkçası çok gezicek fotgraf çekicek vaktim yok bu işi hobi olarak yapıyorum ama profesyonellesmkte istiyorum ne yapacağmı şaşrdım açıkçsı bana yardımcı olursanızsevinirm

Tarih: 1 Haziran 2005, 20:10 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ozgur photo

Öncelikle özür dilerim. Malzemeci olduğunuzu bilmiyordum. Bu forumdaki bir mesaja cevap yazmadan önce, o mesajı yazan kişinin evvelce yazmış olduğu mesajları okumak gibi bir alışkanlığım yok. Nikinizin altındaki firma ibaresi bende profesyonel olduğunuz izlenimini bırakmış. Hatanızı neden benim düzeltmediğimi sormuşsunuz, ben sizin mesajınızı okuduğumda hatanız zaten düzeltilmişti. Hatanızı düzelten mesaja neden destek verdiğime gelince, onun hesabını da size vermek zorunda değilim. Burası bir forum, isteyen istediği mesaja destek verir. İlk mesajımda yazdığım bir konuyu ya siz anlayamamışsınız ya ben anlatamamışım. Ben, sizin 350D ile 8800 ü aynı kategoride görmemeniz fikrinizle aynı fikirde olmadığımı söylemedim. 8800 ile A95 i aynı kategoride görmeniz fikrine katılmadığımı belirtmek istedim. E, pes yani derken de bir tek E harfi kullanmışım, sizin kategorideeeeeee niz yanında biraz daha masum bir ifade gibi geldi bana. Fotoğrafçılıkta ne profesyonelim ne de malzemeciyim. Benim kategorilerimi yazmamın bu forumda kimseye bir faydası olacağını zannetmesem de madem sormuşsunuz söyleyeyim. Benim için 3 kategori var: Giriş seviyesi, profesyonel ve bir de bu ikisinin arasındaki prosumer (professional ve consumer kelimelerinin birleşiminden türetilen bir kelime) kategorisi. Tabi ki bu kategorilerdeki makineler de, kendi içlerinde mukayese edilirken, megapixelleri, sensör boyutları ve fiyatları gibi unsurlar da göz önüne alınmalıdır. Siz istediğiniz makineleri istediğiniz kategorilere koymakta nasıl özgürseniz, ben de 8800 ile A95 in aynı kategoriye koyulamayacağı fikrimde özgürüm. Internet gezginliği konusuna gelince, çok gezen çok görür sözünden hareketle, bir önceki lens çarpanı konusundaki hatalı mesajınızı yazmadan önce, keşke siz de biraz gezinseydiniz. Lütfen forumdan ayrılmayın. Bu gibi tartışmaların da hepimize kazanç sağlayacağı kanısındayım. Saygılarımla.

Tarih: 3 Haziran 2005, 00:47 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Uğur,
Bu sitede biz cok kavga ettik ama kimseye kem söz etmedik..Bana ilk muhalefet olanlardan biride dadanagast tı görüş ayrılıklarımız vardı ama araya kırgınlık girmedi, Tembeleryk ile kullanma kılavuzlarının internet üzerinde yayınlanması konusunda iyice tartıştık ama daha sonra tembeler beni ziyarete geldi dost olduk nasipse 1 temmuzdan sonrada benim yanımda işe başlayacak ona mesleği öğreteceğim ..centurion ile zaten hiç uyuşamıyoruz olsun o da iyi biri ..adopro zaten dost...ama ne ben küsüp gittim ne de onlar vazgeçtiler buradan.Doğru olan da bu.. Herkes aynı fikirde olursa nasıl atışacağız? Biraz geniş olmak ve doğru bildiğin yoldan şaşmamak gerekiyor.Yazdıklarımız bir çoklarının işine gelmiyor ama ne yapalım?Bırakıp gidecek miyiz?
Ben senin yazılarını hep okumak istiyorum burada...

Tarih: 3 Haziran 2005, 02:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ugurphoto,

birinci sorunuza cevap olacak sunlari demistim bu konunun basinda..
"ayrica 8800 ile bir dslr makine birbirine cok yakindir.. eger ki dslr ve olmayanlar diye iki gruba ayirirsaniz grubu tabii ki ayni kategoride olmazlar.. ama 8800'un klasi dslr-like'dir.. en ustteki modeldir.. oysa A95 ise giris seviyesindeki creative-compact grubundadir.."
bana lutfen soyler misiniz, nerede 8800 ile 350D'yi ayni kategoruye koymusum???? ben birbirlerine yakin fiyatlarindan dolayi bircok kisinin satin surecinde kafalarini karistiriyor diyorum ayrica.. her ikisinin de birbirlerine rsi sagladiklari ustunlukleri var.. bu yuzden karar verilmesi guc oluyor..
..
A95 ile nikon 5700 ayni grupda yer almazlar.. tamam compact'tirlar, ama ayni fiyat seviyesinde olmadiklari gibi bu makinelerle ilgilenenler de farklidir..

......
"1 haziranda dslr mi compact mı adlı foruma, tabiki dslr, o shlach sesi bi başka diye yazdın,ama dslr de raw formatı çekecek olduğundan yüksek MB bir hafıza kartı alması gerektiğini söyledin, bu yüzden tatile giderken yanında lap top unu götürdüğünü yazdın! sonra sony V3 ü tercih edeceğini ama keşke ve ün 12x optik zoom olması dileğini söyledin.V3 12x zoom lu olsaydı,V3 olmazdı,V12 olurdu! bir başka yorumunda ixus 700 ü sony V3 e tercih ettiğini yazdın!"

yahu ne bu simdi? saka mi soyluyorsun gercek mi anlayamiyorum artik..

benim almayi dusundugum compact makineler arasinda v3 ve ixus700 varlar.. daha bircok makine var begendigim.. bana gore butun compact makineler kolaylikla tasinabilir, illa da gomlegimin cebine koymam gerekmez.. zaten gomlegimin cebine de koymam, duser muser.. istedigim ozellikler arasinda yuksek zoom kapasitesine sahip olan bir compact makine var.. ama sony'nin dukkanina gidip dcs-V3 modeline baktigimda asik olmustum makineye.. ah keske dedim, 12x gibi bir zoom'u olsaydi, hemen alirdim.. nerede tutarsiz davraniyorum allah askina?????
...
"dünyada pek az insan raw formatını kullanıyor,profesyonel,ticari, çekim yapanlar ve reklam işiyle uğraşanlar genellikle raw tercih ediyorlar! senin yazdığın arkadaş,eminim,RAW ın ne olduğunu bile bilmiyordur"

niye bilmesin raw'in ne oldugunu??? soranlar oluyor soyleniyor cevabi.. ama eminim ki bircok digital kamera kullanicisi raw'in ne manaya biliyordur..
ustelik nereden cikariyorsun pek az insan kullaniyor gibilerinden???? bu gibi makineleri tercih edenler jpeg mi tercih ediyorlar zannediyorsun ugurphoto???? acaba yuksek kapasiteli kart satamadigin icin mi boyle dusunuyorsun anlam vermek cok zor gercektende..

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:01 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

her ikisi de hakkında fazla bir şey bilmediğim makineler olduğu için bu topiğe şimdiye kadar girmemiştim ve bu nedenle tartışmalardan da şimdiye kadar haberim olmamış. arkadaşlar öncelikle böyle küçük konulardan dolayı birbirimizin kalbini kırmayalım. herkesin kendince haklı olduğu yanlar var. biliyorum böyle konuşmaya en son hakkı olan kişi belki de benim ama zaman zaman kendini kaybedip sonrasında üzüntü duyan biri olarak bunları söylemek istedim. sevgili uğur photo bir firma olmasına karşın tarafsız yaklaşımları ve nazik üslubuyla her zaman takdir ettiğim bir arkadaşımızdır. kendisi bu forumu terkederse gerçekten üzüntü duyarım, hepimiz için büyük kayıp olur bu. sevgili uğur photo'dan ricam kararını gözden geçirmesidir. sevgili burkay... hiçbir zaman uyuşamadığımızı söylemişsin. bu konuda yanıldığını söyleyeceğim. zaman zaman anlaşamadığımız konular olsa da verdiğin bilgilerden her zaman yararlanıyorum. benim fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri ve mekanik yapısı konusunda, senin tabirinle, seninle "sidik yarıştırmaya" gücüm yetmez. ben her zaman dediğim gibi, olaylara tüketici psikolojisi boyutundan bakıyorum. şimdiye kadar 4 makinem oldu. bir o kadar makineyi de şirkette kullanma imkanım oldu. onun dışında, fotoğrafçılığa gönül vermiş bir kişi, bir meraklı olarak sevgili uğur photo'nun dediği gibi internet sitelerinde araştırma yaparak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. hiç bir zaman uzman olduğumu iddia etmedim. önemli olan, kalp kırmadan olaylara farklı boyutlarıyla bakabilmek. bunu sağlayabilirsek ne mutlu bize... selamlar...

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:06 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

5 megapixellik bier "amatör- profesyonel farketmez, 6 megapiksel bir DSLR ile super fine da,1GB karta, jpeg de en az 400, raw da en az 160 kare resim çekiyorlar,kart sayın 2 yada 3 se tabi bu sayılarda katlanıyor! Lap top götürmeye değermi bilmiyorum! Hadi bir de lap top ı yoksa! ee,alsın dimi..!"

tatilden tatile fark vardir sayin ugurphoto.. bazilarina 1gb'lik bir kart fazla fazla yetebilirken bazisina cok daha fazlasi gerekir.. o yuzden hatta epson p-2000 gibi fotograflari makineye kaydetmenize imkan veren 20Gb'lik cihazlar vardir..
bende oyle bir makine henuz yok.. o yuzden izin verirseniz sayet laptop'umu da beraberimde goturuyorum... laptop bana fotograflarimi hardisk'e atma ve saklama ozgurlugu verdigi gibi photoshop gibi yazilimlarla islememe de izin veriyor.. dolayisiyla cektigim fotograflarimi ayni gun icerisinde gorebiliyorum, tatilden donmeme gerek kalmadan..
ben nerede dedim acaba; git bir tane laptop al diye? acaba ben laptop'um dedigimde basklarinin cani ceker diye dusundugunuzden mi oyle dusundunuz?

"bir yazında da 5 mp bir makineden alınan 10X15 çıktı ile 2 mp bir makineden alınan 10X15 çıktının aynı kalitede olmadığını söyledin! sence bu yazıcının vurduğu dot la alakalı değil mi!
senin yazdıklarında, insanları yönlendirme yok mu sence?
"

ben 10x15cm boyutunda alinacak bir print icin ikisi arasinda fazla fark olmayacaktir dedim, cunku o esnada 2 megapixel olsa da olur neden olmasin gibilerinden konusuyorduk , 2megapixellik bir kamera da 10x15cm boyutlarinda print almaniza izin verecektir dedik.... ama ustune de ekledim; 5 mergapixellik kamera daha kaliteli print verecektir 2 megapixel olana gore.. cunku daha fazla ayrinti yakaliyor, 3 megapixel bir artisi var.. iste o yuzden zaten, aman iste bu kadar cok megapixelli olursa bu kadar buyuk boyutta print alabilirsiniz deniliyor.. ayrica 5 megapixellik bir fotografa %30 olceginde bakarsaniz mesela cok daha net gorunecektir ekranda.. hatta piril piril durur.. cunku pixelleri daha dusuk alana koymus olursunuz.. o yuzden de daha ayrintili, kaliteli print alacaksinizdir..
orada printer'dan bahsettigimi hatirliyorum gibi; ama bunun da hic onemi yok; cunku konustugum anda, arkadaslar benim 1970 model bir yazicidan bahsetmedigimi biliyorlardir sanirim.. bir photo printer'indan bahsediyorum daha acik olmasi gerekirse.....
......

benim yazdiklarimda yonlendirmeler var tabii.. cunku insanlar forumlara "yonlendirilmek" icin gelip sorular soruyorlar.. ben de yanlislar yapiyorumdur, ama kalkip da "eeeeee" gibi uzatmalar yapip konusmuyorum.. kibar oldugumu zannediyorum.. sizin gibilerine de, yaptiginiz saygisizliktan oturu hic de kibar davranmak istemiyorum dogrusu...........
..

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:26 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

...ama centurion ve burkay hakli..(yazisini daha yeni okudum..)
birbirimizi yeterince kirdik.. ben kendi adima sizden ozur dilerim.... umarim bu konuyu hepimiz hizli bir sekilde hic yasanmamis gibi unuturuz...
(ben cok cabuk o parlayan birisiyimdir.. oyle bir cikis yapmamaliydim.. bazen densizligim tutuyor iste..)

#dadanagast' tarafından 03.06.2005 10:28:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:31 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili dadanagast,
sizi bazen kendime benzetiyorum. siz de amatörce bu işe gönül vermiş birisiniz. siz de araştırıcı bir kişiliğe sahipsiniz. siz de bildiklerinizi, öğrendiklerinizi, deneyimlerinizi burada başkalarıyla paylaşmak istiyorsunuz. bunu yaparken sahip olduğunuz en değerli varlığı, zamanınızı cömertçe harcayacak denli uzuuuun uzuuun yazmaktan kaçınmıyorsunuz (şimdi bu u'ları uzattık diye eeee'lerdeki gibi sorun çıkmaz umarım! ). ve nihayet siz de zaman zaman parlayıp, sonrasında üzülüyorsunuz. tıpkı benim gibi!!!
neyse arkadaşlar, artık bu konuyu tatlıya bağlayalım...
hepinize sevgiler,selamlar...

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:58 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

centurion nerelisin? ben aslen malatyaliyim..

Tarih: 3 Haziran 2005, 11:23 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Siteden en çok ayrılanlardan biri benim. Hiç ayrılamayanlarından da biri benim Kaç defa kafam kızınca topukları yağladım. Bir daha gelmeyeceğim dedim. Kızdım. Fakat ayrıldığımda ne kadar da sevdiğimi anladım. Arkadaşlar yapmayın burası Juggler, Dadangast, Burkay, Uğur Foto, Ocaklıklar , Centurion, Tembeleryk, Cio , Bozo, Murat1000356 pardon Murat 856 , Adopro, Muratsen, Bozbey, Ohara, Ocum, Yusdem .... ve herkesle beraber güzel. Hepimizin amacı yardımlaşmak gibi güzel bir olaya ortak oluyoruz. Uğur Foto sakın aklından bile geçirme böyle bir şeyi. Bazen oluyor işte. Darılmaca gücenmece yok.

Şimdi arkadaşlar forumda genel olarak dile getirilen deneyip kullandıktan sonra fikir yürüt, eline almadıysan görüş bildirme fikrine hiç katılmıyorum. Evet deneyerek kullanmak her zaman güzeldir. Fakat denemeden de okuyarak bu iş hakkaında önemli bilgiler edinmiyor muyuz? Üniversiteler teorik eğitim yapılmıyor mu? Mesela işletme herhangi bir bilim dalında bir kişi Prof.'tur. Fakat ticarete hiç atılmamıştır. Fakat ticaretin kitabını yazmıştır bu kişi. Bu prof ticarete atılmadığı için hiç bir şey bilmiyor. Prof'un yazdıkları , yaptıkları pratik olmadığı için önemsizdir diye bilir misiniz? Akademik eğitim boştur diyebilir misiniz ? ... Onun için bu tür kısır tartışmalara girmeyelim. Doğru kimden geldiyse onu başımızın üstüne koyalım. Doğrunun kimden geldiği önemli değil, doğrunun kendisi önemli değil midir? ....

Hep beraber yardımlaşmaya devam edelim , fakat kalp kırmayalım . Hepinize saygılar sevgiler sunuyorum.

Kzıdırmayın beni haaa Hoşçakalın ben de şimdi topukları yağlıyorum. Az sonra yine döneceğim. )))))))))))))))))))

#suysal1' tarafından 03.06.2005 11:23:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2005, 11:28 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur photo;

Ben yaklaşık 1 sene önce bu siteye üye olduğumda enstantane ne demek , diyafram ne demek, Iso ne işe yarar gibi sorular soruyordum. Bu durumdaki ben, 36x24 mm haricinde bir sensör boyutuna sahip her makinede crop faktör diye bir olay olduğunu öğrendim ama 22 yıldır sektörde olup makine ve objektif satan sen bilmiyorsun. Ben bunu kabullenemiyorum. Amaaa diğer yandan, forumda bazen ben de bir anlık heyecanla kafamda çok fazla süzmeden klavyeye sarılıp sonradan üzüntü duyduğum yazılar yazıyorum maalesef. Sana yazdığım yazı da bunlardan biridir. Benden önce yazan arkadaşlar mesajı vermişler zaten, benimki artık biraz "vurun abalıya" gibi birşey olmuş . Kırıcı olduğum için ben de özür dilerim.

Tarih: 3 Haziran 2005, 11:32 - İp: yok