onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

350 D mi 8800 Mi

bende 2aydır a95im var açıkçası makinden sırf vizörden fotograf çejemediğim ve rengi gri olduğu için soğudum ve optik zoomuda 3x benim için yetersiz çünkü ben insan fotogrfları çekmek istiyorum ama insanların karşısan geçip fotgraf çekemiyorum çekingenim biraz bu yazın sonunda kendimi biraz daha profesyonel hissedebileceğim bir makine almak istiyorum 350 d yi dslr e geçiş için düşünüyorum çünkü elimde bir kompakt makine var?ve 8800 debir kompakt makine ve 1500ytl civarında?bukdar para verdikten sonra nie dslr almıyım diorun?bi yandanda zoom istiyorum 8800 ün 10x zoomu beni cezbediyor, fakat dslr deki fotograf kalitesini 8800de alabilirmiyim bunu düşünüyorum biyandanda!biyandanda biraz daha geniş açı istiyorum 350d de 18-55lensle 18 x 1.6 29mm e denk gelio 8800 de bu 35mm 35mm ile 29mm arasında çok büyük fark varmı?birde ben zor bir bölümde okuduğum için açıkçası çok gezicek fotgraf çekicek vaktim yok bu işi hobi olarak yapıyorum ama profesyonellesmkte istiyorum ne yapacağmı şaşrdım açıkçsı bana yardımcı olursanızsevinirm

Tarih: 1 Haziran 2005, 20:10 - İp: yok
ugur photo
ugur photo (üye)
Ankara / Firma

ne alakası var be dostum!
8800 hangi katogorideeeeee,
350D hangi katogoride!

8800 ün senin A95 inden farkı,3 megapixel,ı,7X optik zoom olması,çok kaliteli bir lensi olması ve siyah olması..! Tabiki daha pek çok üstün yanı var,bununla birlikte 600$ lık bir fark! (8800:1050$/A95:450$)
kim ne derse desin,sonuçta ikiside aynı katogorinin makinesi..!

ama 350D nin klasmanı tamamen farklı,istediğin zoom u tak,istediğin geniş açıyı kullan, istediğin macro yada micro lensi kullan,ve görüntüyü bir ayna vasıtasıyla gör,birebir! LCD den değil!

Bu arada 18-55 lens,bir EF-S lens olduğundan 1.6 gibi bir katsayıyla çarpmana gerek yok! Canon daEF-S lensler,çarmana dahil olmaz ve gerçek değerlerini verirler! Yani sen,18-55 i,350D de tam 18-55 gibi kullanırsın! 29-88 gibi bir sonuç yok..! ama mesela bir EF lens takarsan,28-105 gibi, o zaman 1.6 çarpanından dolayı 42-168 miş gibi kaydedeceksin görüntüyü!

Daha fazla kafanı karıştırma! DSLR herzaman DSLR dir!
Saygılar..!

Tarih: 1 Haziran 2005, 22:52 - İp: yok
ugur photo
ugur photo (üye)
Ankara / Firma

ne alakası var be dostum!
8800 hangi katogorideeeeee,
350D hangi katogoride!

8800 ün senin A95 inden farkı,3 megapixel,,7X optik zoom daha fazla olması,çok kaliteli bir lensi olması ve siyah olması..! Tabiki daha pek çok üstün yanı var,bununla birlikte 600$ lık bir fark! (8800:1050$/A95:450$)
kim ne derse desin,sonuçta ikiside aynı katogorinin makinesi..!

ama 350D nin klasmanı tamamen farklı,istediğin zoom u tak,istediğin geniş açıyı kullan, istediğin macro yada micro lensi kullan,ve görüntüyü bir ayna vasıtasıyla gör,birebir! bir LCD den değil!

Bu arada 18-55 lens,bir EF-S lens olduğundan 1.6 gibi bir katsayıyla çarpmana gerek yok! Canon' da EF-S lensler,çarpana dahil olmaz ve gerçek değerlerini verirler! Yani sen,18-55 i,350D de tam 18-55 gibi kullanırsın! 29-88 gibi bir sonuç yok..! ama mesela bir EF lens takarsan,28-105 gibi, o zaman 1.6 çarpanından dolayı 42-168 miş gibi kaydedeceksin görüntüyü!

Daha fazla kafanı karıştırma! DSLR herzaman DSLR dir!
Saygılar..!

Tarih: 1 Haziran 2005, 22:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ugur photo..

bir firma olarak burada konusuyorsunuz, ama hicbirseyden haberiniz yok o baska.. sonra bir de insanlara kiziyorsunuz her konuda..
bakin bilmiyorsaniz; bir arastirin oncelikle sonra konusun.. simdi burada bir coguna yanlis ornek oluyorsunuz..
18-55mm ef-s lensi gercek degerleridir de ne demek? yok 1.6x ile carpmaniza gerek yok.. yani siz diyorsunuz ki 18-55mm ef-s lensi ayni 35mm'de kullanildigi gibidir...
hayir carpmaniza gerek var.. 18mm aslinda 28mm'ye denk geliyor 35mm'de..
..
ayrica 8800 ile bir dslr makine birbirine cok yakindir.. eger ki dslr ve olmayanlar diye iki gruba ayirirsaniz grubu tabii ki ayni kategoride olmazlar.. ama 8800'un klasi dslr-like'dir.. en ustteki modeldir.. oysa A95 ise giris seviyesindeki creative-compact grubundadir..
ayni grup olamazlar cunku fiyatlari DSLR'larla hemen hemen ayni.. en dusuk ucretle satilanlarla..
..onur_dt boyle bir soru sormakta hakli; cunku herkes bu sorunu yasiyor makine secmede.. tum dunyada yasaniyor buna benzeri sorunlar..

Tarih: 1 Haziran 2005, 23:24 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Dadanagast hakli, 18-55 EF-S objektif yaklasik 28-90mm ye denk geliyor.

350D (Digital Rebel XT kit), Canon's compact EF-S 18–55mm f/3.5–5.6 zoom lens approximates a 28–90mm zoom lens in 35mm format. (Steve`s Digicam)

Canon EF / EF-S lens mount
• 1.6x field of view crop (Dp Review)

Sevgili Onur' eger buyukluk, agirlik ve ihtiyac duyacagin objektifler icin fazladan verecegin paralar seni rahatsiz etmeyecekse tabiiki DSLR, ama uzerindeki objektifin kalitesi dusuk, onun yerine daha iyi objektif almakta fayda var.

Bu arada Nikon 8800`de hic yabana atilacak bir makina degil. Goruntu kalitesi (yuksek isolarda biraz karlanma (noise) disinda) 350 D`yi cok aratmiyor.

Herseyden once daha cok ne tur fotograflar cekecegine karar verirsen makina secimi yapmak daha kolaylasir. Kolay gelsin isin zor

Tarih: 2 Haziran 2005, 00:28 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ugur photo..

Fotoğrafçılıkla *profesyonel* olarak uğraşan biri bu tür forumlara yazarken biraz daha dikkatli olmalı. Yanlış bilgiler vermekten kaçınmalı. Çok şükür ki, burada bu işi sizden daha iyi bilen *amatörler* var da yazdığınız yanlışlar onlar tarafından düzeltilmiş.

Bunun dışında, 8800 ile 350D yi aynı kategoriye koymayın ama kalkın siz, 8800 ile A95 i aynı kategoriye koyun. E, pes valla!

Tarih: 2 Haziran 2005, 08:56 - İp: yok
onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

teşkkür ederim dadaganast,düzelttiğiniz için bende öyle biliyordum..neyse gelelim 8800 e aslında aradığım bütün özellikler var bu makinede ama telefoto da f 5 olması bi sorunmu sence hani telefotonun sonundayken keskin portreler çekmek açısından?BİR DSLR ALIRSAM EĞER BİRKAÇ LENS DAHA almam gerekecek ve ben öğrenci olduğum için bu biraz zor,ama dslr yi sırf çok iyi fotograf kalitesi ve sensör ebadının büyüklüğü için düşünüyorumaçıkçası cezbediyo,am 8800le bir 350 dye yakın fotograf kalitesi alabiliyosam tabiki 8800 biçilmiş kaftan benim için 10x optik zoom 3cm makro döen bir lcd...am nkonun renkleri canon kadar canlı olmadığı söyleniyor birde 35mm bir açı 29mm açıdan çok farkedilcek kdar darmı?

Tarih: 2 Haziran 2005, 09:51 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Aaah ahh Uğur photo;

Centurion arkadaşımız bir forumda 5 yıl garanti veren sandisk marka kartlar için ömür boyu garanti veriyor demişti de, bunu çok büyük bir hata olarak değerlendirmiştin. Yaptığın şu hataya bak. Geçmiş olsun ne diyeyim.

Tarih: 2 Haziran 2005, 10:08 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Nikonun renkleri, Canon renkleri! Nikon ve Canon birer marka. Markanın renkleri diye bir şey söz konusu olabilir mi? Fotoğraf kalitesi olarak ancak iki model mukayese edilebilir.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

linkine girersiniz, iki ayrı makinenin iki ayrı *modelini* seçersiniz. Aynı şartlarda çekilmiş fotoğraflarına bakarsınız. Üzerine tıklarsınız, gerçek boyutlarıyla da görürsünüz. Kararı *sizin* gözleriniz verir.

#ocaklilar' tarafından 02.06.2005 11:26:26 tarihinde düzenlendi.

#ocaklilar' tarafından 02.06.2005 11:27:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2005, 11:29 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili Ocaklilar diline sağlık, birileri bilerek yada kulaktan dolma ortaya bir laf atıyor, yok nikonun renleri kötüdür, yok fujinin şusu berbattır, panasonic yaramaz vs.
Canon iyidir diye bir söylenti yayılmış ya, kompakt modellerini bile diğer markaların SLR-like hatta SLR modelleriyle bile kıyaslayanlar cıkıyor. Marka düşmanı yada fanatiği değilim, Ben de cok Canon kullandım, aralarında cok iyileride var ama birdaha görmek istemeyeceğim modeller de oldu.
Senin de belirttiğin gibi, kıyaslama model bazında yapılır.
neyse, lafı fazla uzattım, bu arada Onur'un sorusunu atladım.

Sevgili Onur, 29mm ile 35 mm objektif arasında elbette açı farkı var. bunu özellikle dar mekanlarda fotograf çekerken hissedeceksin. Ama 8800'ün önüne takabilecegin 100-150$'lık geniş açı objektif ile 28mm yapma imkanın da var (not: ilave lens biraz görüntü kaybına yol açabilir)

Tarih: 2 Haziran 2005, 12:02 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben, aksine, nikon marka fotograf makinesinden cikan fotograflardaki renklerin canon'unkilere gore cok daha saturated oldugunu biliyordum.. canon'un ise daha cok gercek hayat'ta oldugu gibi oluyor diye biliyordum.. hatta D70 modelinde oyle.. yaniliyorsam duzeltin lutfen..
ama sonuc olarak C1Pro, photoshop gibi yazilimlarla raw veya nef formatinda cekilmis fotograflardaki renklerde oynayabilme sansiniz vardir.. kayip olmadan..
...
keskin fotograflar almak icin f degerinin dusuk olmasina gerek yok onur.. f degeri depth of preview'i etkiler.. yuksek aperture degerlerinde (dusuk rakamli f degeri icin, 2.8 gibi) narrow DOF olusur.. yani background blur'lasir.. aperture degeri dustukce de wide DOF olusur ki bu da daha cok alanin focus icinde kalmasi manasina gelir.. DOF'u etkileyen bir diger unsur da sensor buyuklugudur.. buyuk sensorlerlu makinelerle daha fazla DOF olusturulur, bu yuzden zaten ufak compact makinelerle f/2.8 dahi cekilmis fotograflarda DOF cok fazla olmaz..
neyse nikon 8800'un sensoru 2/3".. zaten diger compact modellerin en buyugu.. ama kesinlikle bir DSLR kadar olamaz, orasi baska..
DOF'u f/5 ile de verebilirsin, tabii bu f/2.8 kadar acik olmaz..
.. panasonic fz20 de mesela 12x zoom var ayrica f/2.8 aperture tum focal uzunluklarinda.. 432mm'de dahi f/2.8.. yani harika bir olay.. bu makineyi hic dusundun mu?
..
ocaklilar'in verdigi websitesinden iki makineyi de karsilastirabilirsin diyecegim ama 350D'nin degerlendirilmesi henuz yok.. onun yerine 300d veya 20d'yi sec.. aralarinda ne kadar farklilik oldugunu goreceksindir..
.. ama ogrenciyim diyorsun, ne gerek var ki DSLR'a.. 8800 zaten harika bir makine.. 350mm'de VR..nikon'un 200-400mm VR zoom'unun fiyati 3-5 bin dolar.. sonucta o kadar ayrintiya girmenin bir anlami yok.. profesyonel olmadikca.. ben 350D aldim cunku kafayi yemistim bir zamanlar....
ayrica DSLR'lerin tasima derdi de var.. bu konuda uzun uzun yazmistim baska acilan bir konuda..
..
hadi bir an once al da fotograflarini cekmeye basla......

#dadanagast' tarafından 02.06.2005 18:13:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2005, 18:17 - İp: yok