iceberg
iceberg (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Netlik Sorunu

Selamlar;

Nikon D70 gövdeyi Sigma 28-105 mm 2.8-4 objektif ile kullanıyorum. Fakat çektiğim fotoğraflarda bir keskinlik sorunu yaşıyorum, fotoğraflar çok net olmuyor sanki. Bunun 200 ISO değerinden kaynaklandığını düşünüyordum ama incelediğim örneklerde gayet net fotoğraflar gördüm ve ben de sorunun orjinal objektif kullanmamaktan olabileceğini düşündüm. Bu gövdeyle birlikte verilen Nikkor 18-70 mm DX objektifi almayı düşünüyordum fakat başka bir forumda "kobra" nickli arkadaşım bana bu objektifin analog makinalar için sağlıklı sonuçlar vermeyeceğini kanıtladı. Benim de kullanmaktan zevk aldığım epey analog gövdem var. Şimdi SIGMA 18 - 50/3.5 - 5.6 DG objektifi almayı düşünüyorum. Bu objektifle ilgili deneyimleri olanlar ya da D70 ile daha keskin görüntüler elde etmenin yollarını bilenler bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Tarih: 10 Şubat 2005, 15:22 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

İceberg merhabalar almayı düşündüğün lensle ilgili bir nokta dikkatimi çekti öncelikle en sondaki harflerin DG olduğuna eminmisin bunu sormamın sebebi sigmanın lenslerinde DG ve DC olarak iki tanım kullanması

sonunda DG olanlar hem dijital hem konvansiyonel makinalarda kullanılabiliyor ancak DC olanlar sadece dijital makinelerde kullanılabiliyor yazmış olduğun model de sigmanın kendi sitesinde DC olarak geçiyor linki aşağıda veriyorum

http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3286&navigator=6

dolayısıyla buda 18-70 gibi filmli makinalarda kullanılamayacak bir lens

Tarih: 10 Şubat 2005, 16:48 - İp: yok
iceberg
iceberg (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Sayın "kobra", engin bilgi birikiminizin karşısında hayretler içinde kalmış olduğumu itiraf etmeliyim. Fotoğraf konusunda bu kadar teknik bilgiye hakim birinin ne yediğini ne içtiğini nasıl yaşadığını merak ediyorum doğrusu. Ben de teknik konular üzerine araştırma yapmayı severim ama benim bilgilerim sizin bilgi dehlizinizde ufak bir yankı olarak kalır sadece. "Bilgi güçtür" derler, tebrik ve teşekkür ederim. Gelelim konumuza, ben objektifle ilgili bu verilere Yalçınlar Foto'nun internet sitesinden ulaştım ama onlara güvenmektense size güvenmeyi tercih ederim. Yine de bu objektif DG değil de DC ise bile düşük fiyatından dolayı Nikkor 18-70 mm DX objektife göre tercih edilebilir diye düşünüyorum. Saygılar, sevgiler...

Tarih: 11 Şubat 2005, 13:54 - İp: yok
  • 1