cemocak
cemocak (üye)
İstanbul / Amatör

Leica Objektiflerinin Kalitesi?

Öncelikle merhaba.Panasonic FZ30 almayı düşünüyorum ve bu makinenin objektifi leica adlı firma tarafından üretilmekte,bu marka hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.FZ30 teknik özellikler olarak;canon powershot pro1 ve nikon coolpix 8800 den genel olarak üstün olmasına rağmen bu makinelerin objektif kaliteleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilim.Önce leica hakkında bilgi verip,sonra canon pro1 ve nikon 8800 ün objektifleriyle kıyaslarsanız faydalı olursunuz.teşekkürler.

Tarih: 10 Eylül 2005, 23:08 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

objektif denince Leica markasi bir efsanedir. 35mm fotograf makinalarinda Leica en iyi objektif olarak bilinir ama en ucuzu 1000-2000$`dan basladigi icin ulasmak mumkun olmuyordu.

Simdi teknolojinin gelismesiyle FZ10, FZ20 ve FZ30 gibi kucuk sensor boyutuna sahip makinalarda cok daha ucuza maledilebiliyor. Ama buyuk sensorlu DSLR makinalar icin kaliteli bir objektif hala cok pahali.

Digerlerine gelince, Nikon, Canon, Minolta, Carl Zeis gibi markalar da cok kaliteli objektifler uretiyorlar.

Leica ile aralarindaki fark su ki, Leica`nin butun (SLR) Objektifleri profesyoneller icin uretiliyor ve pahali, digerleri ise her butceye uygun objektif urettikleri icin bazi modelleri cok kaliteli olurken, bazi modelleri ise cok iyi olmayabiliyor.

Tarih: 11 Eylül 2005, 02:03 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Aydınlatıcı bilgi için teşekkürle fotoman.
Ben de çok duymama rağmen kullanan yada satılan pek bir yer görmediğimden merak ederdim...

Tarih: 11 Eylül 2005, 10:25 - İp: yok
cemocak
cemocak (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler fotoman.

Tarih: 11 Eylül 2005, 13:52 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Geç kalmış bir cevap olacak ama bağışlayın.Leica merceklerin çoğu reçineden üretilir. Deniz altında basınç odalarında 30 yıl gibi uzun süre bekltilen bu mercekler, çıkarılır, seçilir, yontulur ve kaplamaları yapılarak objektif üretiminde kullanılırlar.Böyle bir üretimin ucuz olması beklenemez. Bu yüzden de renk kırılma noktaları en kaliteli ıfed veya layer (Nikon-Canon) merceklerden daha iyi olduğu testlerle sabittir.Ancak yeni üretimler cam bazlı ve fason olarak Minolta tarafından ürtilmekteydi. Hoşca kalınız...

Tarih: 10 Kasım 2005, 10:50 - İp: yok
alinghi
alinghi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim cevabimda biraz gec olucak ama aktarmak istedim bi arkadasim leica icin fotograf makinalarinin cadillac ki demi
sti ve fotograf sanatcilarinin genelde leica kullandigini anlatti diger arkadaslarinda dedigi gibi objektifide body side baya pahali

Tarih: 14 Kasım 2005, 04:16 - İp: yok
gsenturk
gsenturk (üye)
İstanbul / Amatör

Geç bir cevap ama;

Leica objektifleri renk dengesi ve canlılığı açısından en kaliteli lensler idi. Ama bu film kullandığımız zamanlardaydı. O günlerde ışık doğrudan lens üzerinden geçer ve film üzerine düşerdi.
Bu gün ise durum tamamen değişti. LEns gerekli data yı sensor üzerine yansıtıyor ve renk kalitesi dijital işlemlerle belirleniyor. Lens için beklenen ışık datasının mümkün olduğunca ayrıntılı ve net olarak sensor üzerine düşmesi. Yani olay artık tamamen dijital. Bu sayede Kodak, Fuji, Epson vs gibi firmalar bu pazarda söz sahibi olmaya başladılar.

Keskinliğin daha fazla olduğu Carl Zeiss ve Nikon (Bu iki lens de kökeni aynı üretim prosesine sahip firmalardır) keskinliği fazla olan lenslerdir ve digital makinalara daha uygun lens üreten firmalar haline döndüler.

Bu gün dijital makina alırken ön planda incelenmesi gereken lens yerine dijital sensorlar ve işleme kabiliyeti.

Sonuç olarak dijital sistemde leica'nın eskisi gibi önemi yok.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 11:22 - İp: 167.***.**9.20
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

gsenturk arkadaşımzın yazdığı son cumleye istinaden şunu diyebilirim ....
dijital sistemde
leica nın eskisi kadar onemı yok denmesi abes bence...
sensör başarısı fotoğraf kalitesini elbet etkiliyor fakat D2x gibi muhteşem bir makınanın üstüne 18-55 gibi bir objektif takıpta performans beklemek hayal olmaz mı sizce...

objektifin elbette buyuk onemi var... bu dengeyi sağlayan makınalar zaten başarılı oluyor iyi sensör iyi objektif...

ve leica gibi bir objektiften özellikle fuji nin pozitifleri üzerine düşürdükleri renklerin keskinlikleri renk geçişinin ne denli iyi olduğunu bu işle ciddi ilgilenenler bilir...

leica efsane M serisini mevcut akıl almaz objektifleri ile uyumlu ff sensör yada 1.3 crop lu snesörlerle dijital sisteme geçirmeye hazırlanıyor...hata R9 modelinin ne kadar ksuursuz bir alet olduğunu hatırlatırım...
objektif fotoğrafın elbette her zamn en onemli ve vazgeçilmez unsurualrından olacaktır...

Tarih: 29 Ağustos 2006, 13:01 - İp: 81.***.**4.155
  • 1