hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Makina Aldım Acil Yardım!

Bu makinayı aldım. Nikon D1x.
Nasıl tutacağımı bilmiyorum. Nasıl tutmalıyım? düğmesine (deklanşör mü diyorsunuz) nasıl basacağom, hangi parmağımı kullanacağım?
Bana bir yardımcı olur musunuz?

Ayrıca bunun flaşı da yokmuş. Komple set 5000 ytl, kazıklandım mı acaba?

#hocha' tarafından 29.04.2007 20:13:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:08 - İp: 85.***.**0.61
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hocha ciddimisin sen yaf????

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:12 - İp: 88.***.**5.156
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sen kim d1x almak kim.Git önce s2 al sen. Bu ekskaliburun d1x i. Uyurken bir tarafın açıkta kalmış sanırım.
Ayrıca demek ben gittikten sonra toplandınız.

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:13 - İp: 88.***.**6.113
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

noldu kıskandın mı gaijin???

siz makinam gelcek diyedurun. hehehe. işte benim bombam!

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:14 - İp: 85.***.**0.61
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

biz belgelerle konuşuyoruz pazarbeyim.

peh ğeh ğeh, gülerim sadece sana.

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:15 - İp: 85.***.**0.61
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

hayirlisi olsun cok guzel makina,temiz bulsam bende hemen alacagim.

Tarih: 29 Nisan 2007, 20:16 - İp: 195.***.**2.40
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

hocha bence hava atıyorsun.. hayırlı olsun teacher..

Tarih: 29 Nisan 2007, 21:31 - İp: 88.***.**1.70
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Deklanşör diyoruz evet.Ve buna basmak için serçe parmağını kullanmanı tavsiye ederim.

Gerçekten fotograflardaki canlılığı o zaman daha iyi hissedersin.

Gerçi arada sırada ben baş parmağımı kullanıyorum ama baş parmağımı kullandığım fotoların ne bileyim sanki kerskinliği daha az renkleri daha cansız gibi geliyor bana..ben en iyi neticeyi serce parmağımla deklanşöre bastığımda alıyorum.Onun için ısrarla serçe parmağını kullan hocha

Bu arada hayırlı olsun..Umarım işe de getirip götürüyordur seni..

Tarih: 29 Nisan 2007, 21:39 - İp: 88.***.**8.64
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Amuda kalkıp zippo çakmakla en güzel sonuç alınır... (orada mini etekli bulunmasın)

Tarih: 29 Nisan 2007, 22:09 - İp: 88.***.**9.87
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili hocjda
şimdi elbette seni kıskananlar,hasetinden çatlayanlar olacaktır.Bunu normal karşıla...
Şimdi gelelim makinayı nasıl tutacağına.Çok basit.Sen bile yapabilirsin yeter ki buna inan ve olaya iyi kanalize ol.

1-Öncelikle sağ elinle makinayı kavra.Makinanın uzun ve önünde cam olan kısmı sana doğru olmasın dikkat et.
2-Sağ elinin yüzük parmağı ile baş parmağı arasında kalan parmaklarla makinayı sıkıca tutarken serçe parmağını serbest kullanabilirsin.
3-Sol elinlede makinanın önünde bulunan camlı uzun boruya benzeyen kısmı kibarca tut.Orada iki tane ring vardır.Bunları zamanı geldikçe sağa sola çevirerek tesbih gibi oynayabilir,sıkıntılarını azaltabilirsin.
4-Tekrar sağ ele dönelim (az önce bahsettiğim el oluyo bu)
Bu elin işaret parmağını nikon yazan yazının sağındaki gömlek düğmesi kadar parlak olan düğmeye getir.Bu düğmenin adı deklanşördür.Aklında tutamazsan şarjör veya vidanjör yahutta silahşör kelimelerini hatırla ve çağrışım yaptır kafana.
5-İşte bu düğmeye arasıra basacaksın hafif bir kuvvetle.Sakın gücünü deneme çok hassastır bu meret.
6-Diğer elinle tuttuğun ki ona lens diyorlar onu çevirerek el alışkanlığı kazan.
7-Makinanın sana bakan tarafında ufak bir yer vardır kapı deliği gibi.Onun adıda vizördür.Sanırım aklında tutarsın.İşte o vizöre gözünün birini yaklaştır.Dikkat et birini diyorum ikisi aynı anda olmaz deneme.
Biriyle oradan bakarken diğeri boş durmasın kapat.Boş yere kalori harcatma.İdareli kullan öz kaynaklarını

Bu anlattıklarım alışma dersleriydi.Takıldığın yerlerde çekinme soru sorabilirsin.Hatta kontrsre'de sorabilir bana bilmediği yerleri...

Teşekküre gerek yok,önemli olan bir kardeşimizi ihya etmek...

Emeğe saygı...

Tarih: 29 Nisan 2007, 22:29 - İp: 88.***.**6.217
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

cancaner, çok temizdi walla, gıcır gıcır.

seyyah1981, evet hava atıyom ama havam dslr alma sorunlulara.(onlar kendini iyi biliyor)

lazut hocam sen başka parmaklarını da dene, en iyi aldığın sonucu bana yaz.

merson açarmısın? zippo çakmağı flaş yerine mi kullanacağım? malum, bunda flaş bile yokmuş.

burkay08 kardeşim, en güzel yardımı sen yapmışsın, yeşekkür ederim. 7 derste makinayı tutma yolları. Bunu paylaştığın için teşekkür ederim, çok kişiye gerekli bilgi bunlar.

Tarih: 29 Nisan 2007, 22:36 - İp: 85.***.**0.61