aydia
aydia (üye)
İstanbul / Meraklı

Helikopter Düşünce...

Yalnızca duygularımı dile getirmek için yazıyorum,yani siyasi bir gayem yok...Yazık ...Helikopter düşüyor,üzerinden bir gün geçiyor ve hala yardım ulaşamıyor,ayıp, insan utanıyor,nerde mahruki ...nerde askeriye...insan düşündükçe ...

Tarih: 26 Mart 2009, 12:32 - İp: 85.***.**9.101
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

babam o dağları çok iyi biliyor, hem köyümüze yakınmış, hem de zamanında öğretmenlik yaptığı dağ köylerine... bulmak çok zor diyor, kordinatları belli bile olsa, oraya ulaşmak için, bir kurt olmak lazım diyor, yani vahşi bir hayvan... "insan" oralara ulaşamaz bu mevsimde diyor... o bunları derken aklıma cinaslı fikirler geçiyor... zamanında kurt işareti yapan bir lider... kurtun sevdiği bir yerde, puslu bir yerde.... donarak...

çok üzücü, her ne kadar sevmediğim bir hayat öyküsü olsa da yazıcıoğlu nun , ölüm insana yakışmıyor...

#fujisever' tarafından 26.03.2009 23:48:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2009, 23:47 - İp: 78.***.**5.99
aydia
aydia (üye)
İstanbul / Meraklı

Sabah ulaşımla ilgili uzman konuştu,Mahruki de hemen hemen aynı şeyleri söyledi,ihmaller çok fazla böyle kurtarma çalışması yapılmaz diye...Yazıcıoğluna gelince ben severim kendisini inandığı yolda yürüdü ...

Tarih: 27 Mart 2009, 00:15 - İp: 85.***.**2.171
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BÖyle anlarda bir ateist bile dindar oluveriyor. Babamında başına geldi benzer bir durum.
16-20 günlük böbrek ameliyatlı olarak dağa ava gittiler. Orda hastalanmış. Karda yağmaya başlayınca yeğenler aradılar .Gidip 11 saatte kurtardık 1 metre karda.
Bayram namazı bile kılmayan babam Ezan okumaya başlamışmış. Zor bir durum.
Allah taksiratlarını affetsin.
Dediğim gibi Muhsin Yazıcıoğlu sevdiğim nadir siyasetçilerden di. BAzıları onu hain olarak görsede.

Tarih: 27 Mart 2009, 00:23 - İp: 78.***.**4.209
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bolu'da da 112 nin bir helikopteri düşmüştü geçenlerde hatırlayınız,kar ve kış şartlarında enkaza ulaşılmıştı o günü..

Bununda rengi kırmızı al al..Gündüz keşif esnasında bazı parçaları göze çarpabilirdi..amarika isterse buluyordu galiba o tür şeyleri teknolojisi ile, pazaremmi..

Tarih: 27 Mart 2009, 01:52 - İp: 85.***.**5.39
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

amerika bi fırtınada kendi halkına ulaşmaktan aciz
öyleki küba ona yardım teklifi yollamıştı
doktor lazımsa yollayalım diyerek..
aslında filmlerde gördüğümüz bilgi birikimin etkisindeyiz. gerçekler biraz farklı oluyo demekki
insan acizdir. ama bunu bir türlü kabullenemez. göz göre göre ölüyolar. içimiz acıyo ama allah bizden daha merhametli. bazan gücümüzün yetmediği yerde yenilgiyi kabul etmemiz gerek

Tarih: 27 Mart 2009, 06:42 - İp: 85.***.**5.152
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Açıklamalar net değil kordinatlar biliniyor ancak doğa koşulları hasebiyle bölgeye ulaşılamıyorsa iş biraz tevekküle kalıyor.Ancak durumun böyle olmadığını tahmin ediyorum...

Teknolojik yada maliyet açısından araştırma yapmadım ancak tüm sim kartlara GPS alıcı devresi eklenmeli...

Operatör servisleri kordinat hizmeti vermeli bir mesajla herkez hangi kordinatlarda olduğunu öğrenebilmeli....

Örneklendirelim....

112 görevlisi : 112.

İsmail Güneş (İ.G): Ben İHA Muhabiri İsmail Güneş, helikopter ile düştük.

112 : Nerede? Neredesiniz?

İ.G : Bilmiyorum nerede olduğumuzu. BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile birlikteydik.
112 : Neredesiniz?

İ.G : Hatırlamıyorum.

112 : Etrafınıza bakın, ne görüyorsunuz?

İ.G : Her taraf kar, sis. Her taraf sis.

Bu konuşmadan önce İ.G kordinatları öğrenebiliyor olsaydı herhalde şöyle bir konuşma olurdu ;

112 görevlisi : 112.

İsmail Güneş (İ.G): Ben İHA Muhabiri İsmail Güneş, helikopter ile düştük.

112 : Nerede? Neredesiniz?

İsmail Güneş (İ.G): 41°03'55.32"N, 28°59'56.10"E kordinatlarındayız....

112 görevlisi : 11Kurtarma ekipleri bilgilendirildi en kısa sürede o bölgeye ulaşacaklar.

Tarih: 27 Mart 2009, 11:26 - İp: 78.***.**6.243
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu konuda çok pis kokular var..

Tarih: 27 Mart 2009, 11:42 - İp: 88.***.**4.117
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Cep telefonu ile koordinat tespiti için 2 baz istasyonundan sinyal almak gerekiyormuş. Kaza sonrasında 1 baz istasyonu sinyal almış. Doğrumu acaba.

Tarih: 27 Mart 2009, 12:50 - İp: 85.***.**3.163
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

tüm gece rüyamda bu olayı gördüm
bu derin bir trajedi.. aslında ne kadar aciz olduğumuzun filmi..

Tarih: 27 Mart 2009, 14:29 - İp: 88.***.**6.116
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Evet tes baz istasyonundan sinyal alındığı doğru. Tek istasyondan sinyal alınınca da bulunduğu yeri nokta olarak tespit etmek mümkün değilmiş. 1 km genişliğinde ve 30 km uzunluğunda bir bölge içinde olduğu anlaşılabiliyor sadece. Hemen suçlamamak lazım.
Bence de mantıklı. Benim gps cihazı bile tek uyduya bağlanınca kendi bulunduğu yeri anlayamıyor. Üçüncü uyduya bağlandığı zaman bulunduğu yeri gösterebiliyor.

Bence burada helikopterde eksiklik var gibi geliyor. Gps cihazı yok galiba. Başka bir cihaz varmış ancak onun da güç kaynağına ihtiyaç varmış veya helikopter belli bir hızla düşmediyse devreye girmiyormuş.

Gerçekten çok acı ve kötü bir ölüm şekli. İnşallah yaşıyorlardır diyeceğim ama, o soğukta yaralı insanların hayatta kalması pek mümkün görünmüyor zaten. İhlas muhabirinin son konuşmasıda gerçekten yürek dağlayıcı. Yine de Allah tan ümit kesilmez diyelim.

Tarih: 27 Mart 2009, 14:48 - İp: 85.***.**6.74