lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Maket Helikopterle Fotoğraf Çekmek

Arkadaşlar, maket helikoptere monte edilen fotoğraf makinesiyle ve uzaktan kumandayla, yukarıdan fotoğraf çekmekle ilgili, dergilerde birkaç yazıya rastladım. Bu konuyla ilgileniyorum ama, nasıl yapılacağı hakkında yeterli bilgim yok. Bu konuda deneyimi olan var mı? Aydınlar Foto'da ve bazı hobi sitelerinde, küçük helikopterler var, ama yeterli olacağını sanmıyorum. Acelem yok, bu konudaki deneyimlerini paylaşmak isteyenlerin mesajlarını bekliyorum. Maketin özellikleri neler olmalı? Uzaktan kumanda nasıl sağlanır, nasıl kurulur? vb... Msn mesaj da atabilirsiniz: [email protected].

#lacimert' tarafından 10.01.2006 06:12:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2006, 03:58 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=819&highlight=helikopter

Merhaba Dostum,
Ben bu benzer düşümü Mayıs 2004 te yine burada forumlarda dile getridim.Saolsun Sayın positif ilgilendi ve bana bir Makine (finepix s1 pro ) armağan etti.Ben bu destekle gittim bir helikopter aldım tüm elektronik donanımları imal ettim ancak hesaplayamadığım bir şey vardı =Hayatta helikopter uçurmak kadar zor bir şey yok çok ciddi bir eğitim ve zaman istiyor.= Benim helikopter perişan oldu...Şimdi Ankara dil tarih Coğrafya fakültesinden Prof.Gürbüz Erginerin dış işleri bakanlığında çalışan ve tam bir model helikopter hastası olan diplomat arkadaşıyla tanışmayı bekliyorum hocanın dediğine göre adamda 18 e yakın helikopter varmış.
Bu iş için aydınlardaki uyduruk oyuncaklar olmuyor.Zira makineyi bağladığın zaman helikopterin dengesinde değişiklikler oluyor havada kontrolu çok zorlaşıyor.
Ben sana uzaktan kumanda için ve helikopter havadayken kameradan görüntüleri sana aktaracak olan transponder şemalarını gönderebilirim yada ankaraya yolun düşerse tecrübelerimi aktarabilirim.
Her şey çok kolay helikopteri uçurmak hariç.Bunun içinde dışardan tecrübeli bir arkadaş bulmak gerekiyor.

Tarih: 10 Ocak 2006, 09:40 - İp: 85.***.**2.245
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Burkay, sağol, bu yazdıkların da bir destektir. Benimle aynı düşü kuran birilerinin olduğunu bilmek bile bir güç.
Helikopter uçurmanın zor olduğuyla ilgili o kadar çok uyarı aldım ki (acelem yok demiştim ya), AydınlarFoto'daki o küçük helikopterlerden bir tane alıp, çalışmalara başladım. Çeşitli küçük ağırlıklar koyup, maketin baştankara edişini izliyorum. Ve her defasında, "iyi ki makinemi takmamışım" diyorum.
Hazırlık, hazırlıktır. Söz ettiğin transponder şemalarını göndermeni bekliyorum. Elektronikçi bir arkadaşla, üzerinde şimdiden çalışmaya başlamak isterim.
Bu arada, en az 5-6 Mp çekim yapan, ama LCD monitor, optik zoom gibi ağırlıkları olmayan bir makineye gerek duyacağız sanıyorum. Söz ettiğin "finepix s1 pro"yu bilmiyorum, o böyle birşey mi? Yoksa, uzaktan kumanda açısından mı uygun?

Tarih: 10 Ocak 2006, 11:14 - İp: 81.***.**8.181
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

==Bu arada, en az 5-6 Mp çekim yapan, ama LCD monitor, optik zoom gibi ağırlıkları olmayan bir makineye gerek duyacağız sanıyorum. Söz ettiğin "finepix s1 pro"yu bilmiyorum, o böyle birşey mi? Yoksa, uzaktan kumanda açısından mı uygun?==

Sondan başlamak istiyorum:Niye 5-6 Mp 3-4 olsa olmaz mı?
LCD TFT nin ağırlığı 20 gramm (bir yumurtanın 3/1 kadar) ve bir sakıncası yok.aksine optik zoom çok lazım yoksa dijital zoomu sende fotoğrafı çektikten sonra yapabilirsin...Finepix s1 bu işe çok elverişli değil zira SLR olduğu için gereksiz ağırlıkları var ve optik zoom için ayrıca bir step motora ihtiyaç var.Ben şu an artık SLR yerine SLR Like kullanmaya karar verdiğimdem (daha hafif ve optik zoom motoru üzerinde) Kumanda da değişiklikler yaparak ilaveten tele-wide seçeneği ekledim.Şu an benim yaptığım kumanda da 1-deklanşör 2-tele 3-wide ve elektronik vizörden görüntü nakletmeye yarayan transponder düzeneği mevcut.Bunları ben kullanırken yanımdaki kişide helikopteri kullanacağı için onun frekanslarının benimkilerle karışmaması için mhz lerin farklı olması gerekiyor.Sizin kullandığınız helikopterin uzaktan kumanda frekanslarını bana bildirirseniz şemaları size yollarken yaklaşık muhayyer ayarlarınıda yazarım...

Tarih: 10 Ocak 2006, 13:53 - İp: 85.***.**4.220
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Fotoğrafın kalitesi açısından dijital zoom tabii ki tercih değil. Ama bizim olayımızda, dijital ya da optik zoom gerekmiyor, helikopterin bizzat kendisi, zaten en uygun yakınlaşma aracı.
Frekans konusundan, bu aşamada fazla anlamıyorum, çalışıyorum. Antrenman amacıyla kullandığım küçük helikopter ile fotoğraf çekmek imkansız. Bu yüzden, bunun frekansını herhangi bir hazırlık için baz almak yanlış olur.

Tarih: 11 Ocak 2006, 11:43 - İp: 81.***.**8.181
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Murat abi bu konu benim bugüne değin hiç aklıma gelmemişti ama ilgimi fazlasıyla çekti.Bu konuda bilgisi olan ve araştırma yapmış arkadaşlardan düşüncelerini aktarmasını rica ediyorum. [>:D

Tarih: 12 Ocak 2006, 21:24 - İp: 85.***.**4.23
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Aziz kardeşim bende bu konuda bilgi ve tecrübe gayet bol. Sor sorabildiğini bir sürü masraf yaptım ben bu sevdaya....

Erginer hocayı tanırsın iş artık ona kaldı.Şu diplomatla bir tanışsam ...

Tarih: 12 Ocak 2006, 22:25 - İp: 85.***.**6.82
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Bir projem için havadan çekimler gerekiyor. Nasıl yapılıyor diye yola koyulup epey araştırma yaptım.
Bu konuda Türkiyed profesyonel olarak çalışan biri var.
sitesi helicek.com.
Yurt dışından birtakım kişilerlede yazıştım.
Sonuç olarak şunu anladım.
1- Model helikopter kullanmak kolay değil
2- Model helikopterdeki sarsınıtıları aşıp net resimler almak epey masraflı antivibrasyon sistemleri gerektiriyor.
3- helikoptere ağırlık bağlamak ve düzgün uçmasını sağlamak için ince denge hesapları lazım.
4- Elektrikli ve benzinli modellerin havadan çekimler için ayrı avantaj ve dezavantajları var.
5- SLR makineyi havalandıracak sistemler var, ama digital compact makinelerle bu iş çok daha kolay.

Konuştuğum kişiler helikopteri (fotograf makinesini yönlendrebilecek kadar) iyi uçurmak için yaklaşık 1 yıl uğraşmak gerektiğini söylediler.

Şu sırada evde bilgisayara baglı bir simülatörle zaman zaman güreşiyorum.

Daha fazla bilgi istermisiniz ?

ayrıca
http://www.carvecsystem.co.uk/Products.htm
http://www.joker-usa.com/maxi-joker2.htm

adreslerine bir göz atın.

#mffoto' tarafyndan 29.01.2006 23:55:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ocak 2006, 23:50 - İp: 85.***.**6.154
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

aslında yıllar önce bir uçurtmaya filmli bir kompakt makina bağlayıp gökyüzünden fotoğraf çekmiştim , ama helikopter daha çok olanak sağlıyor tabi ki; bol şans.

Tarih: 30 Ocak 2006, 00:25 - İp: 195.***.**4.219
elektronet
elektronet (üye)
Konya / Meraklı

Merhaba,

Konu eski ancak faydası dokunur düşüncesi ile bu alanda yaptığımız bazı çalışmaları paylaşmak istedim.
Konyada 3 arkadaş modelcilik ve fotoğraf merakımızı birleştirip helicam olarak bilinen helikopter ile çekim denemeleri yapıyoruz.
Çalışmalarda lazer kesimlerin sanayide yapılması dışında ev ortamında yapılan aparat kullanıldı.
Profesyonel helicam kullanıcıları için basit olabilir ancak biz amatör kullanıcılar için tatminkar sonuçlar aldığımızı söylemeliyim.
Şuan için test aşamasında denemeler yapmaktayız.
Fırsatımız olduğunda birleşip çekimler yapıyoruz aparat üzerinde iyileştirmeler yapmaktayız.
Başka bir platformda konu açmıştım faydalı olacağı düşüncesi ile link veriyorum.

http://www.wifi-sistem.com/kablosuz-kamera-sistemleri/4778-helicamturk-test-calismalari.html

Mümkün olduğunca test aşamalarını resimlemeye çalıştım.
Şuan için 2 video var bugün yaptığımız çekimleri de kısa sürede eklerim.

Selamlar.

Tarih: 29 Ekim 2011, 21:56 - İp: 88.***.**8.181
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Oyuncakcidan ucuz helikopter almakla bu isin hallolacagini sanmiyorum.Benim bildigim iyi helikopterler hem radyo frekansi ile uzak bir menzilde is goruyor hemde benzinli motora sahip.500 dolardan basliyor...

Tarih: 16 Aralık 2011, 21:33 - İp: 78.***.**1.78
  • 1