pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ekonomiye Ne Oluyor?

Arkadaşlar bu konuyu kesinlikle siyasi mülahazalarla açmadım.Lakin 3 aydan beri olağanüstü bir para sıkıntısı var. Önceden para akışı çok iyi olmasına rağmen 3 aydır bıçakla kesilmiş gibi durdu. Bunun sebebini bilen varmı.
Ayrıca fiyatlarda %25 artış var.Mesela çikolatalar 400 iken 500 oldu, 500 iken 600 oldu.
Acaba ekonomimizde bir problem mi var?Bilen arkadaşlardan rica açıklamaları ki bizde ona göre ayağımızı uzatalım.

Tarih: 11 Şubat 2007, 12:03 - İp: 85.***.**1.157
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Perşembenin geleceği geçen yıl çarşambadan belliydi. Olanlar bile hazırdan yeme senesine girdi çoktaaan.

Tarih: 11 Şubat 2007, 12:45 - İp: 81.***.**3.132
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

ekonomideki problemi bile çikolatadaki artıştan anlıyorsun ya pazarbey yorum yapmıyorum artık

Tarih: 11 Şubat 2007, 13:09 - İp: 88.***.**0.215
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fotoğraf makinesi alacaksanız alın bu aralar yeni makineleri filan beklemeyinnikond40' a 2000 lira vermek hoş olmaz değil mi
dolar fırlayacak....

son 1 ayda her şey, özellikle gıda anormal biçimde zam yedi.

Tarih: 11 Şubat 2007, 13:09 - İp: 88.***.**1.76
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Pazarbey sizin oralarda 3 aydan beri varsa yine iyi. Bizde yaklaşık 2 yıldır öyle ve günden güne daha da kötüye gidiyor. Herkesin alacağı var borcu var ama ortada para yok, hep alacak borç üzerinden kaydi şekilde çalışıyoruz.

2007 bence iyi geçmeyecek, hatta şom ağızlılık olmasın ama ben dövizin aşırı düşük olması nedeniyle 2007 de bir döviz sıçraması küçük çaplı bir kriz olabileceğini bile düşünüyorum. Fiyat artışları konusunda ise kesinlikle haklısın, bizim gündelik yaşamımızdaki fiyat artışları hiç de enflasyon oranı gibi %10 lar seviyesinde değil çok daha yüksek.

Genelde ihracatçı tekstil firmaları ile çalıştığım için, dövizin düşük oluşunun da ihracatçılar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu birebir gözleyebiliyorum, ihracatçılar iki yıl önce %15 kara razı çalışırken bugün maliyetine ( hatta kimisi zararına ) ihracat yapar hale gelmiştir. Zarar ediyorsa yapmasın diyebilirsiniz, ancak buralar büyük işletmeler, satsalar satamazlar, kapatsalar kapatamazlar, iyi kötü kendi öz kaynaklarından finanse ederek ne kadar dayanabilirlerse dayanmaya çalışıyorlar.Zaten dövizin düşük olması nedeniyle pek çoğu siparişlerini ve müşterilerini başka ülkelere kaptırmış durumdalar, döviz yükselse bile kaybettiğimiz müşterilerin geri bize dönmesi zor diyorlar. Döviz yükselirse ben piyasanın biraz rahatlayacağını düşünüyorum.

Bir de tabi dış borç ve faiz ödemeleri var, normalde piyasada olması gereken para borç ve faiz ödemeleri nedeniyle yabancıların kasasına gittiğinden iç piyasada para kalmıyor. Yüksek reel faiz nedeniyle büyük birikimler de riskli yatırımlar yerine garanti faizi tercih edip parayı bankada bonoda tahvilde tutuluyor.
Para piyasadan çekiliyor bu şekilde.

Geçenlerde bir ara Radikal gazetesi yazarı Yiğit Bulut, Türkiye nin bir haftada ödediği borç faizi ile neler yapılabileceğini yazmıştı, o yazıyı bulursam buraya aktaracağım, mesela aklımda kalan ödediğimiz bir haftalık borç faizi ile 72 vilayetin hepsine birer tane modern tam donanımlı devlet hastanesi yapılabileceği, yine bir haftalık faiz ile İstanbul dan Van a kadar hızlı tren sistemi kurulabileceği gibi çarpıcı örnekler vardı.

Diğer bir nokta da bana göre içeride ücretlerin aşırı şekilde düşmüş olması. Gerek memur ve işçiler, gerekse tarım kesimi ücretlerin aşırı düşüklüğü nedeniyle ancak zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek harcamalarını yapabiliyorlar, bu nedenle de piyasaya bir para akışı yok.

Siyasi saiklerle düşündüğüm sanılmasın ama benim işim gereği birebir ilişkide olduğum işletmelerin çoğu orta vadede bir kriz çıkacağı tedirginliği içerisinde.

Tarih: 11 Şubat 2007, 13:20 - İp: 85.***.**1.230
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Pazarbey o kadar yazdım ama sonradan aklıma geldi, yoksa dslr almaktan yine kaytarmak için mi çikolata fiyatlarını falan öne sürüyorsun Hocam vallahi alacaksan bir an önce al, dolardaki artış direk makine fiyatına yansıyacak biliyorsun.

Tarih: 11 Şubat 2007, 13:22 - İp: 85.***.**1.230
dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

hiç boşuna kriz çığırtkanlığı yapmayalım.

herkeste biliyor ekonominin ahım şahım bir hal almadığını.ama geçmişe bakarak bir hayli düzeldiğinide inkar etmemeklazım.

türkiye gibi yıllardır ekonomik sıkıntılarla boğuşmuş bir ülkenin ekonomisini öyle 4-5 senede düzeltemezsiniz.bu çok uzun sürecek bir politikayla olur ancak.

saygılar

#dadasnazim' tarafından 11.02.2007 15:52:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2007, 14:51 - İp: 85.***.**8.211
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vallahi dslr almamak için çikolata fiyatlarını bahane etmiyorum. [>

Tarih: 11 Şubat 2007, 15:21 - İp: 85.***.**7.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ekonomi okuyorum anlatıyımmı?

Tarih: 11 Şubat 2007, 16:44 - İp: 88.***.**0.16
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

yıllardır böyle bu soru 5 sene önce de soruluyordu..

Tarih: 11 Şubat 2007, 17:09 - İp: 88.***.**9.156
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

KIsaca anlat gaijin.Sutüdyo foto ben hiç bu kadar sıkıntı yaşamamıştım. Son günler böyle.

Tarih: 11 Şubat 2007, 17:43 - İp: 85.***.**7.237