f.berkant
f.berkant (üye)
Almanya / Meraklı

Türk İsi.. !

Merhabalar,
Bugün olaya farkli bir yerden bakmak istedim.
Eleman Arayanlar bölümüne bakinca onlarca otel fotograf isletmecisinin yana yana eleman aradigini görürsünüz.

Ve bu Otel lere verilen kiralarin telafuzunu yapmayacagim zaten tahmin edebilirsiniz. Bu kadar büyük rakamlara yer tutan bu insanlar ekibini önceden olusturmadan nasil böyle bir riske girerler anlasilacak durum degil. Sirf benim 2 veya 4 veya 6 Otelim var, forsum da ona göre olsun itibarim katlanarak artsin kompleksi yüzünden üste attigim baslik tam uymuyormu??

Herkeze hayirli sezonlar..

Tarih: 8 Mayıs 2011, 12:06 - İp: 88.***.**7.71
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yukaridaki mesajinizda tam ne demek istediginizi anlayadim, biraz daha acik bir Turkce ile yazar misiniz?

Tarih: 8 Mayıs 2011, 14:06 - İp: 99.***.**5.7
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

esnaf fotoğrafçılık yazın çok meşgul olur. eleman sıkıntısı çekilir. otel de yine yazın çalışır eleman arar. insanlarda yazın gezmek ister çalışmak istemez. otel sahibi iyi para ödemez. yada yüksek bütçeli giriş parası ister. bunlar birleşince ortada bir sürü işsiz bir sürü eleman arayan otel olur.

sizinde dediğiniz gibi benim otelime nasılsa eleman bulunur hiç bulmazsam dayıoğluna yada garsona çektiririm mantığıyla hareket eder. fotoğrafçı tutmasının sebebide fotoğrafçıdan yararlanmak (kar elde etmek) istemesidir. yani sanmayın ki otel müşterilerine kaliteli hizmet anlamında fotoğraf hizmetide vermek istiyor.

kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş oteller buralarda ilan verip eleman aramaz. giderler kilit isimlerle yada profesyonel hizmet veren işyerleriyle anlaşırlar.

amaç "kaliteyi sallayıp daha fazla nasıl para kazanırım?" olduğu sürece bu sorunlar hep olacaktır. bunun yanında ego tatmini, adam kayırma, kıl patron imajı vs gibi etmenlerde yok değil.

Tarih: 8 Mayıs 2011, 19:59 - İp: 78.***.**1.140
f.berkant
f.berkant (üye)
Almanya / Meraklı

Sn. Biologus, gayet anlasilir bir Türkce kullandigimi düsünüyorum.! Yada siz düzeltmeleri yaparak bana gösterebilirsiniz

Tarih: 8 Mayıs 2011, 20:30 - İp: 88.***.**7.71
f.berkant
f.berkant (üye)
Almanya / Meraklı

remi5861, benden uzun yillar otel ve fotografciligi yapmis biri olarak sunu söyleyebilirim. Ödenen kiralar asiri pahali ve cok riskli kontratlar yapilmaktadir. Cok kirilgan bir sektör her an hersey olabilir. Dogal bir afet herseyi turizmi o an bitirebilir. Ödediginiz pesinatlari geri alamazsiniz. Ben bu isi yaparken, sun anda ödenen kiralarin yarisini belki daha azini ödüyordum. Kendim calisiyordum, ekip arayisina girmiyordum. Sanimiyorum ki Dünyanin baska bölgelerinde bu is icin bu kadar yüksek kiralar ödensin..

Tarih: 8 Mayıs 2011, 20:38 - İp: 88.***.**7.71
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ukalalik etmeden de yanit vermeyi ogreniriz umarim bir gun.
Cok basitce anlayamadigimi yazdim. Ama anlayamadigimi dahi anlamadiginiza gore yapacak bisey yok.

HERKESe hayirli sezonlar

Tarih: 9 Mayıs 2011, 04:29 - İp: 99.***.**5.7
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar,
Bugün olaya farkli bir yerden bakmak istedim.

(olay nedir belli degil, baslıktan da belli olmuyor)

Eleman Arayanlar bölümüne bakinca (virgül) onlarca otel fotograf isletmecisinin yana yana eleman aradigini görürsünüz.

( onlarca otel isletmecisinin yana yana eleman aradigini görürsünüz.)

Ve (ve ile cumleye baslanmaz.) bu Otel lere verilen kiralarin telafuzunu yapmayacagim (virgül) zaten tahmin edebilirsiniz.

Bu kadar büyük rakamlara yer tutan bu insanlar (virgül) ekibini önceden olusturmadan nasil böyle bir riske girerler anlasilacak durum degil.
Sirf benim (virgül) 2 veya 4 veya 6 Otelim var, forsum da ona göre olsun itibarim katlanarak artsin kompleksi yüzünden üste attigim baslik tam uymuyormu??

(cümlede tamamıyle anlatım bozuklugu var,anlatılmak istenen anlasılmıyor.)

Herkeze (herkes) hayirli sezonlar..

Tarih: 9 Mayıs 2011, 13:35 - İp: 88.***.**8.140
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

beni anlayanlarin cikmasina sevindim

Tarih: 9 Mayıs 2011, 14:30 - İp: 192.***.**9.70
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Hiçbiriniz anlamamışsınız. Arkadaşın eleştirdiği husus şu. Bazı fotoğrafçılar sırf hava atmak için, yeterli kadrosu olmamasına rağmen dünyanın kirasını ödeyerek aynı anda bir kaç otelin birden fotoğraf ihalesini alıyormuş. "Böyle bir riske nasıl girerler anlaşılır gibi değil" diyor. "Türk İşi" başlığı bu duruma tam uyuyormuş.

Tarih: 9 Mayıs 2011, 15:13 - İp: 213.***.**5.242
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 9 Mayıs 2011, 22:56 - İp: 88.***.**2.71
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bende bazen gavurda cok kaldigim icin cumleleri dusuk kuruyorum ve hatalarim oluyor ama bu arkadas benden bir gomlek ustun

Tarih: 10 Mayıs 2011, 16:45 - İp: 61.***.**5.2