met.in
met.in (üye)
İstanbul / Amatör

Hdr Çılgınlığı

göz var nizam var, ayarlar abartılmış, renkler patlamış, fotoğraf fotoğraflıktan çıkmış, karikatüre dönmüş.galeride bu tanımlamaya uyan bir sürü örnek var. bu sabah galeride turlarken 2 tane daha gördüm. ben görünce sinirleniyorum. acaba bendemi bir gariplik var. siz ne düşünüyorsunuz. neden sadece güzel karelere yorum yapıyorsunuz. neden olumsuz veya yapıcı yorumlar bu kadar az. bu yüzden siteden soğudum açıkçası

Tarih: 27 Kasım 2007, 07:51 - İp: 88.***.**3.55
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Aslında arkadaşların bahsettiği gibi hdr insan gözünün doğal olarak yapabildiği bir şeyi taklit etmektir. Gözümüz çok ışıklı ortamlarda diyaframı kısarken, gölgede kalan kısımları görebilmemiz için gözün sensörü diyebileceğimiz hücrelerde kısmı olarak algıyı arttırır. Yani göz sensörü her bölgesinde ayrı iso uygulama, her renk ve ton için değişime uğrama yeteneğine sahip. Makinelerde ise bu şu anki teknolojiyle imkansız. Hdr kararında uygulanırsa gerçek üstü değil, gerçekçi fotoğraflar yaratmamızı sağlar aslında.

Yinede çoğu uygulamanın abartılı ve rahatsız edici olduğu konusunda hemfikirim. En azından etik olarak dijital manipülasyon yapıldığının belirtilmesi gerekir bu resimlerde.

#ulyses' tarafından 27.11.2007 19:43:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:39 - İp: 88.***.**9.195
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

kolay değil öyle olumsuz yorum yapmak...
bazen ben buna fotoğraf diyemem resim olmuş bu dediğim olur, sonra da gelen özel mesajlarımı okurum, bir güzel fırça yerim olumsuz eleştiri yaptım diye

yani insanlar kolay kaldıramıyorlar eleştiriyi, hele sanal alemde hiç

keşke onaylanmasa düşük kaliteli fotoğraflar, katılıyorum size...

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:43 - İp: 88.***.**1.204
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kötü bir fotografa olumsuz yorumlarda yapılmalı

malesef imkanı yok.keşke...

Tarih: 27 Kasım 2007, 19:43 - İp: 88.***.**8.32
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

bence hdr ile değilde ,çok kötü çekilmişler,kötü manüplasyon yapılmışların ve kötü sunulmuşların önüne geçmek için mücadele etmek lazım.
hdr bazen kullanım yerine göre ihtiyacımız olabilecek bir teknik,kesinlikle tartışmaya bile gerek yok.Bir yerin kapısının fotografını çekerken,kapı içerisindeki karanlık kalan merdiven basamaklarını HDR sayesinde ortaya çıkarabiliyorum.bu tekniği neden kullanmayayım.
Eğer kişinin amacı entresan renkler vermek ise her tür şekilde verir zaten.
yorumlara gelince, belirli bir kitle var hep aynı belirli kişilere güzel,harika diye yorum yapıyorlar.eleştiriye,desteğe,yardıma ihtiyacı olacak kişilere kesinlikle yorumlarla katkı sağlanmıyor.
bazı kişiler eleştirilmeye kesinlikle tahammül edemiyor.
galerideki son günlerde trend,
çektiğin fotograf mak. kalitesi önemli değil,
çektiğin ayarlar önemli değil,
renkler zaten önemli değil nasılsa dig.olarak işlenecek.
diğer faktörleri de geç.
otur PS başına oyna her yeriyle,aykırı bir kare yap.
al sana sanat şahaseri.
sonra gelsin şak şaklar.

Tarih: 27 Kasım 2007, 20:53 - İp: 85.***.**3.105
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

he valla doğru diyorsunuz..
ben bir ara vay be kimse olumsuz yazmıyor bana, ne ustaymışım be demiştim

şaka tabi, beğenerek izlediğim biri gelip fotoğrafıma bir iki cümle yazdığında yetiyor bana, dünyalar benim oluyor..

yoksa gerçekten yorum seviyesi siteye fotoğraf eklenecek düzeyde değil...

bu arada konu hdr den yine yorumlara geldi, bir çok forumda olduğu gibi, diyorum ki acaba şak şak değil de gerçek yorum severler diye bir grup mu kursak, anlaşılan pek de az kişi değiliz, en azından kendimizi şak şaklar dururuz

Tarih: 27 Kasım 2007, 23:59 - İp: 88.***.**9.77
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Makine onun,fotoğraf onun,h onun d onun r onun bırakın kim ne isterse yapsın...istediği kadar abartsın..

Tarih: 28 Kasım 2007, 00:00 - İp: 88.***.**9.123
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

ne diyeyim ki
1 aylik olmus üyeliginiz ve 2 adet fotograf yüklemissiniz ,
cok cabuk sogumussunuz.
zaten bu site soguyanlarin sitesi oldu.

#gencmenn' tarafından 28.11.2007 01:49:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2007, 00:44 - İp: 213.***.**3.207
met.in
met.in (üye)
İstanbul / Amatör

ne diyeyim ki
1 aylik olmus üyeliginiz ve 2 adet fotograf yüklemissiniz ,
cok cabuk sogumussunuz.
zaten bu site soguyanlarin sitesi oldu.

sayın gencmenn kardeşim, bir aylık üye deyince aklınıza yorum yapma yetisinden yoksun bir aptalmı geliyor, galeride sadece 2 resmim var diye kör veya zevksizmi oluyorum
fotografçılık üzerine kurulmuş bir forumdan ciddi işler beklerim, demekki çok şey bekliyorum ki gördüklerim karşısında soğudum.
onay sistemi yanlış çalışıyor bu apaçık ortada. yorum konusuna gelince ardı ardına açılan şakşak topiclerine göz gezdirmeniz yeterli. birçok üye şikayetçi ama kimse konuşmuyor, çekindikleri birşeymi var yada böyle gelmiş böyle gider düşüncesimi. çarşı buna karşı.
ben at gözlüğümü takamam, aptal numarasıda yapamam kimse kusura bakmasın.

değerli cesur yorumlarıyla destek olan abi ve kardeşlere sevgiler saygılar

#met.in' tarafından 28.11.2007 07:43:29 tarihinde düzenlendi.

#met.in' tarafından 28.11.2007 07:46:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2007, 07:02 - İp: 88.***.**3.55
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

EEEH doğru söze ne demeli?En son açtığım neden şak şak alamıyorum topiginde bunları dile getirdim ve bazı üyüler söylediklerimi kaba buldu.Özelden yazışmak zorunda kaldım.
Güneş balçıkla sıvanmaz.Bunu anlamıyorlar.

Tarih: 28 Kasım 2007, 10:29 - İp: 81.***.**0.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eleştiriye,desteğe,yardıma ihtiyacı olacak kişilere kesinlikle yorumlarla katkı sağlanmıyor.

birincisi kimse umursamıyor,acemi bir kullanıcıyı.
yazınca ona fayda sagladıgını dusunuyor.cunku kendısınınde istedigi surekli alkış surekli pohpoh.kimse eleştirilmek istemiyor.cunku ona gore o fotografı onun basyapıtı,baska fotograflara bakma onlardan birşeyler ogrenme gibi bir ihtıyacıda yok.
iyi fotograf kotu fotograf vasat fotograf ayrımı yapmayı bilmiyor oyuzden her fotograf ona gore mukemmel,her fotograf alkışlık.
ama her fotografın mukemmel olmasına ımkan yok,bir yandan ıyılık yatıgını sanıp bir yandan gercekten iyi fotografa ve fotografcıya haksızlık ettigini goremiyor.cunku ona ore haksızlık eleştirmekle olur alkışlamakla degil.
ama bilmiyorki sen herkesi alkıslarsan alkısının degri yoktur.

---------------
ilk geldiklerinde fotograf bilgileri cekim kosulları olsun diye dort donenler,konular acanlar,yazılar doşeyenler uc bes alkıs almaya basladıktan sonra ne gerek var zaten kimse bakmıyor demeye basladılar.arada sırf birine kıllık olsun dıye yazdıkları yalan yanlıs eleştirilere cevapta verilince bilgisizlikleri hepten gun ısıgına cıkmasın diye eleştiri yapmaktan cekindiler.

---------------
tabiki iyi fotograf alkıslanır ama her fotografta bir hata olabilir bnu unutmamak lazım.
yorumların eksileri gostermesinede gerek yok,zaten bunu terbiyesizlik olarak gorenlerde var.
birisinin fotografına eleştiri yazmak ayıp,hatta yazanı uyarmaya degecek bir hata..
---------
birisi birine eleştiri yazınca,
begenmediysen yazma gec demek cok normal kimse gık cıkarmıyor.
adama eksigini gordugunuz fotografada eleştiri yazın sadece begeninizi ifade etmeyın dıyorsun,adam sanki kişiligine saldırmıssın gibi bana senmi ogreteceksin yorum yazmayı diyor,fotografcıya dusman olmakla cekememekle kıskanmakla sucluyor..
------------
alkıs alınca usta sanıyor herkes kendini,dahada kotusu bu adam bukadar alkıs aldıysa ustadır dusuncesi sarıyor herkesi.
ismine gore yorum yazılıyor insanlara.
bu cektiyse iyidir mantıgı doguyor.
---
ve nedense bunları soylemekte sitede kotu karsılanıyor cunku herkes alısmıs buna.
oyuzden ugrasmayın bosuna.
şakşak alanda verende razı.
al gülüm ver gülüm.
birşey ogrenmek istiyorsanız eger,acın kitap okuyun cekim yapın,kimsenin kimseye faydası yok.

Tarih: 28 Kasım 2007, 21:47 - İp: 88.***.**5.100