shangrilla_
shangrilla_ (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Negatif Banyosu Yapmak

Analog'a geçiyorum. Negatiflerimin banyosunu evde yapıp onları tarayıcı ile bilgisayara atmak niyetindeyim. Böylelikle masrafı minimuma indirebileceğimi düşünüyorum.

Evde nasıl negatif banyosu yapılır, bu iş için gerekli malzemeler nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 5 Aralık 2010, 14:36 - İp: 94.***.**7.103
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

bence maliyeti yükseltirsin işin zevkindeytim diyosan ayrı konu

Tarih: 5 Aralık 2010, 15:58 - İp: 95.***.**0.161
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Öncelikle ben de bir iki uyarıda bulunayım. Analog fotoğrafa geçtiğinde fotoğrafın maliyeti yükselecek elbette. Ancak evde banyo + tarama yaptığında bu maliyet dışarıda yaptırmaya göre düşecek.

Herşeyden önce bu o kadar kolay bir iş değil ve gerekli ekipmanları almadan önce nasıl yapıldığını görmeni tavsiye ediyorum. Aşağıdaki linkte film banyosu ile ilgili pek çok video var. Bunları izleyip öncelikle bunu yapmak isteyip istemediğine emin ol derim.

http://www.youtube.com/results?search_query=how+to+develop+black+white&aq=o

Evet, videoları izledik, hala kararlıyız... O zaman ekleyeyim; evde siyah beyaz film banyosu yapabilirsin. Renkli negatif ve dia pozitifler için hiç ama hiç uğraşma derim. Çok zor.

Gereken malzemeler kısaca;
Yıkama tankı
Film sarma tekeri (ismi ben uydurdum)
Film çıkarma aparatı (ya da gazoz kapağı açıcısı)
Kimyasalları karıştırmak için en az 4 adet 1 litrelik plastik kap
Termometre
Askı
Ağırlık
Eldiven

Filmleri sarmak için karanlığa ihtiyacın olacak. Bu sebeple tamamen karartabileceğin bir odan varsa güzel. Yoksa film değiştirme çantası alman gerekir.

Film banyosu için;
Geliştirici
Durdurucu
Sabitleyici
Photo Flo denen kimyasalları alman lazım. Bunlar marka model çeşitlidir.

Scanner için araştırman faydalı olur. Ben Canoscan 8800F kullanıyorum. Fena değil ama bir kareyi taramak (2400 dpi) 3 dk sürüyor. Yaklaşık 1 makara film 1,5 saat. Diğer marka modelleri incele derim.

Son olarak bu malzemeleri almak için Sirkeci'ye gitmek gerekir. Tavsiyem Pamuk Ticaret'e uğraman. Şehabettin Bey hem malzemeler, hem de banyonun nasıl yapılacağı ile ilgili destek verecektir.

Ankara Caddesi.No:169 Atabay Merkez İş Hanı Kat:1 No:101 Sirkeci - İSTANBUL
Tel: +90 (212) 519 04 40
www.pamukticaret.com - [email protected]

Ayrıca Murat Ekinci'de de bazı malzemeleri çok ucuza bulabilirsin.

Ankara Cad. Cağaloğlu Yokuşu Evren Han Kat 2/44 Sirkeci
Tel: 0 212 528 07 51

Kimyasallar dahil ilk başta banyo malzemeleri için 100 TL gibi bir rakam vermen gerekir. Tarayıcı için ise 200 - 300 TL sanırım yeterli olacaktır. Sonrasında ise kimyasallar bittikçe yenilemek gerekir. Onların da kolayı var (mesela durdurucu yerine aktardan limon tuzu alıp su ile karıştırmak gibi).

Şimdiden kolay gelsin..

Tarih: 5 Aralık 2010, 16:57 - İp: 92.***.**2.180
mustafaumut
mustafaumut (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Evde her türlü filmi banyo edebileceğin gibi çok daha karmaşık alternative photography denilen alana da girebilirsin.
Ama İngilterede 1 pounda bulabildiğin banyo tankı Türkiyede dünyanın parası , ayrıca kendi fotoğraf baskını kendin yapmayacaksan , sana tavsiyem , yine renkli negatif film çekmen ve fotoğrafçının minilab denilen makinalarında renkleri kaldırıp , siyah beyaz baskıyı renkli karta yaptırman
Yok ben daha kalitelli sonuç istiyorum diyorsan sana tavsiyem pamuk ticaretten veya sirkeci postahanesinin sokaklarında siyah beyaz renkli negatif film banyosu için yapılmış ilford xp2 bulman
Sonrada bunu normal negatif renkli film banyosu yapan bir yerde 5 liraya banyo ve scan ettirerek bir sonuca varman , baskı da yaptırabilirsin , siyah beyaz film renkli karttada süper sonuç verir.
Yok eğer çok ucuz film istiyorum diyorsan internette short cut 5222 double x diye arat , 2 makara film 1 liraya gelir , 10 lira değil 1 lira
Bu short cut denilen olay kısa kesim demek , hollywood un yeni filmlerinde kameradan artmış filmleri buralarda satılır , 5222 kodak ın belki 50 yıldır ürettiği çok çok kaliteli bir sinema filmi , 100 feet yada 30 metre alırsan , 15 lira film masrafı ve 20 dolar posta parası ödersin , yine 1/5 e gelir.
Bu filmi kullanmak için bir de boş doldurulabilir makara bulman gerek
Bana 5 tane geliyor , bir tane verebilirim.
Gerçekten meşakkatli iş , 300 doların altında bir tek zenit , pentacon , kiev iyi iş yapar , onlardan da zenit in helios 58 mm lensi olan , olağanüstüdür , yanlız kurup arkasını açtığında bezde beyaz bir çizgi olmamalı
Valla hocam , ciddiysen sana herşeyi bulurum , ama film gemiyle 7 haftada geliyor amerikadan , yani çok sabırlı olmalısın
www.keh.com
www.adorama.com
da used cameras a bak , ucuz ama çok değil , tonlada yol parası istiyor

Mustafa Umut Sarac
İstanbul

Tarih: 20 Aralık 2010, 02:17 - İp: 217.***.**3.127
mehmet1977
mehmet1977 (üye)
İstanbul / Amatör

S/B oldukça kolay, renkli banyoyu unutun.

Tarih: 5 Ocak 2011, 18:07 - İp: 46.***.**9.226
helehelewayway
helehelewayway (üye)
Adıyaman / Amatör

banyo için kullanılan c41 e6 gibi solusyonları online satın alabileceğim bir adres verebilir misiniz,röntgen filmleri için aynı solusyonlar mı kullanılır bir bilginiz var mı

Tarih: 26 Temmuz 2012, 20:04 - İp: 78.***.**1.70
karayel68
karayel68 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Maliyeti çok yüksek olur biz bile bıraktık film banyosunu maaliyetini kurtarmuyo diye bir süre kullanmadığın banyo çürüyo dışarda yağtırman daha ucuza gelir bunlar renkli içinde
siyah beyaz yapacaksanız başka 3 küçük küvet banyo ve bir karanlık oda yeterli yıkamayı ellede yapabilirsiniz tank şart değil biz yıllarca öyle yaptık şimdiden kolay gelsin

Tarih: 6 Ağustos 2012, 15:17 - İp: 88.***.**3.134
  • 1