cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Yılın Kamerası 2006 - Sony A100

Arkadaşlar,

popphoto.com sitesinin değerlendirmesine göre 2006 Yılın Kamerası ödülünü Sony A100 almış.

http://www.popphoto.com/popularphotographyfeatures/3440/the-camera-of-the-year-2006.html

Bu ödülü geçen sene Canon EOS 5D'nin almış olmasına da dikkatinizi çekerim.

Değerlendirme kriteri ise, "The camera that best refines or redefines photography" yani, "fotoğrafçılığı en iyi rafine eden veya tekrar tanımlayan" gibi bir tercüme yapılabilir. Özelliği de çeşitli bileşenleri en iyi şekilde bir araya getirmesi olarak tanımlanmış.

Metnin sonundaki "benzer özellikleri de taşıyan K10D'i sabırsızlıkla bekliyoruz" kısmı da dikkatimi çekti

#cfiliz' tarafından 23.11.2006 16:43:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2006, 16:26 - İp: 213.***.**6.250
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Çok basit bir mantıkla, sensör-tabanlı titreşim önleyici ile yüksek noise arasında bir bağlantı varmış gibi gelmeye başladı

Sony A100 ile Nikon D200 aslında (yanlış hatırlamıyorsam) Sony tarafından üretilen aynı sensörü kullanıyor, buna rağmen A100'de noise değeri (görece) fazla... K10D'nin (her ne kadar profesyonel testler olmasa da) dpreview.com forumunda görmeye başladığımız görüntülerinde de (yine görece) yüksek noise var gibi..

Sensör hareket ettirme mekanizmalarının (ki bunların nasıl olduğu hakkında hiç bir fikrim yok) sensörü elektriksel açıdan etkime ihtimali var gibi sanki..

Sayın ocaklılar, sizden basit bir test rica edebilir miyim? Şöyle ki, aynı az ışıklı ortamda aynı pozlama, vs değerleri ile SSS açık ve kapalı olarak iki foto çekebilir misin? Ürün inceleme sitelerinde hiç böyle bir karşılaştırmaya rastlamadım..

Tabii aynı testi K100'ü olan arkadaşlar da yapabilir

Tarih: 24 Kasım 2006, 16:41 - İp: 213.***.**6.250
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Tripodlu çekimlerde, sarsıntı önleme özelliğini kapatarak çekim yapmak gerekir diye okumuştum daha önce. makine sabit ise sarsıntı önleme özelliği faydadan çok zarar veriyor olabilir.

Tarih: 24 Kasım 2006, 16:58 - İp: 212.***.**0.50
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

xtolga,

tripod çekimlerinde SSS'in kapatılmasının tavsiye edildiğini hatırlıyorum. Görüntünün netliği açısından doğru bir yaklaşım olsa gerek, zaten sabit bir makinada az da olsa sensör hareketi olumsuz etki yaratacaktır.

Bu sanırım, continious AF (böyle mi yazılıyordu?) modunda çektiniz görüntü sabit olmasında rağmen, odaklamanın değişmesi gibi bir durum.

Ama bir önceki mesajda bahsettiğim tam olarak bu değil, sensör hareket mekanizmasının manyetik alan, vs yaratarak noise değerini arttırma ihtimali...

Tarih: 24 Kasım 2006, 17:11 - İp: 213.***.**6.250
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

cfiliz,

İstediğin türdeki bir testi bu akşam yapmaya çalışacağım. Bu arada Tolga'nın dediği doğrudur, tripod kullanıyorsanız, titreşim önleme kapalı olmalı, bu her makinede böyledir.

Aynı sensörü kullanan Nikon'un noise seviyesinin daha az olduğu da doğrudur ama bunun sebebi makine içinde yapılan gürültü azaltma algoritmasıdır. Bazı makineler, gürültü azaltma işlemini çekimden sonra arzu ettiğiniz ölçüde sizin yapmanız için kendileri yapmazlar, bazıları da bu işlemi makine içinde kendileri yaparlar.

Aslında bu, ha Ali-Veli, ha Veli-Ali kadar basit değildir, ben şahsen, detaylarda en az kayıp olacak şekilde kendim yapmak isterim, bazıları da yapılmışını severler, tercih meselesi tabi ki ama ben daha çekmediğim dolayısı ile o fotoğrafta ne kadar gürültü olacağını bilemediğim bir fotoğraf için makine içinde yapılan bir gürültü azaltma işlemine sıcak bakmam, çekerim görürüm ne kadar gürültü azaltılacağına ben karar veririm.

#ocaklilar' tarafından 24.11.2006 17:18:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2006, 17:15 - İp: 85.***.**5.234
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Şu an elimde A100 olsaydı hemen denerdim, ama elime gövde üzerinde sarsıntı önleme özelliği geçen bir cihaz geçtiğinde deneyeceğim.

Tarih: 24 Kasım 2006, 17:24 - İp: 212.***.**0.50
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Ocaklılar,

Sanki Nikon D200'de noise reduction kapalı olduğu durumlarda bile noise değerinin daha az olduğunu hatırlıyorum (tabii bu durumda da yazılımla bir miktar NR yapıyordur mutlaka).

bu arada, akşamki test için yüksek ISO değeri ile yapmanızın daha uygun olacağını hatırlatmama gerek yok herhalde

Tarih: 24 Kasım 2006, 17:26 - İp: 213.***.**6.250
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

D200 için kesin bir şey söyleyemiyorum ama D80'nin bu işi nasıl yaptığını çok iyi biliyorum, yüksek ISO'da kapatamayacağınız, düşük seviyeli bir NR işlemi var, kullanma kılavuzunda da yazıyor, gizli bir konu değil yani.

(tabi ki yüksek ISO'da yapacağım testi, maksat noise olsun.)

Tarih: 24 Kasım 2006, 17:33 - İp: 85.***.**5.234
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

cfiliz,

test sonucunu açıklıyorum: SSS'li çekilen ile SSS'siz çekilen fotoğraflar arasında, gürültü seviyesi açısından hiç fark yok. Buraya yüklemiyorum çünkü küçültsem zaten bir şey anlaşılmayacak ama istersen sana mail ile gönderebilirim.

Tarih: 24 Kasım 2006, 22:56 - İp: 85.***.**2.54
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

bende denemiştim tirteşim önleme özelliğini kapatarak ve açarak 3 ayak çekimi .fark görememiştim.o zaman neden kullanma kitaplarında böyle ibare var ???????

Tarih: 25 Kasım 2006, 10:29 - İp: 88.***.**5.111
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Ocaklılar,

Test için teşekkürler, noise ve SSS arasındaki gizli gerçeği ortaya çıkarma hevesim hüsranla sonuçlandı

Şaka bi' yana, demek ki bi' bağlantı yokmuş..

ral, senin bahsettiğin (kullanma klavuzunda yazan) makina sabitken SSS'in açık veya kapalı olması arasındaki fark, görüntü netliği ile ilgili olan di mi? Yani noise ile ilgili bir metin yok..? Yanlış anlamış olmalayım

Tarih: 25 Kasım 2006, 12:47 - İp: 81.***.**5.142