polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sony Ds-r1 Full Review

merhabalar arkadaslar,

bugun itibariyle sony dsc r1 full incelemesi www.dpreview.com
da bulabilirsiniz. inceleme phil askey tarafindan yapilmis ve makinamiz ''higly recommended'' sonuc puanini almis. -ki oldukca iyi bir puan- asagidada pozitif dusuncelerini tercume edeyim dedim

*fevkalade kaliteli 24 - 120 mm F2.8 - F4.8 lens yalniz basina degeri 900 dolardan fazla eder.
*canon 350d'den hafifce daha iyi yuksek cozunurluk.
*parlak canli renk tepkisi(phil amca belki bunun herkeze ayni lezzeti vermeyecegini belirtiyor.
*-simdi butaya dikkat::: 400 iso'da dusuk noise, noise reduction 800 iso'da etkili ve kullanilabilir, 1600 ise gurultulu(bence phil amca bu konuda oldukca olumlu karsilastirilan makinalarin slr makinalar olduguna bakarsaniz mukemmel bir sonuc)
*basit ve kolay ogrenilen kontrol sistemi
*bir esi daha olmayan aps-c sensorlu sabit objektifli bir sistem olmasi
*manual kontrol edilen focus sistemi
*ayna probleminin, toz probleminin olmamasi, perdenin dusuk ses seviyesi.
*flash senkronizasyon hizinin en yuksek perde hizina cikabilmesi(bu ozellikle macro, hareketli ve yuksek isik gucu altinda dolgu flash kullananlar icin cok guzel bir ozellik)
*akillica tasarlanmis b mode'u yonetimi (ilk basis baslatiyor,ikincisi kapatiyor+timer fonksiyonu)
*uzun sureli pozlamalar icin noise reduction etkili olmasi, 3 dakikanin ustundeki pozlamalar imkanli
*secilebilir renk araliklari (adobe rgb ve srgb)
*iyi ayarlanabilir beyaz dengesi ozelligi
*cok iyi govde kalitesi, hafifce buyuk olsada cok iyi kavrama ,tutus.
*iki hafiza ortamini desteklemesi (sony memory stick ve compact flash)
*ayarlari lcd ve vizor uzerinde gosterme
*mukemmel ve duzgun calisan mekanik zoom
*paket iyi bir raw cevirici programa sahip ama biraz yavas.
*ne aldindigi goz onune alinirsa paranin degeri bir makina.

#polaris' tarafından 07.12.2005 06:00:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2005, 00:47 - İp: yok
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @as resimler için sağol.

Arkadaşlar, Sony R1 ile çekilen fotoğraflarda ışık alan ama yansıtmayan, bina duvarı veya cam kenarındaki açık renk koltuk gibi alanlarda, fazlaca beyaz alan oluştuğunu ve buradaki detayın kaybolduğunu gözlüyorum. Ne dersiniz yanılıyormuyum? Bunun nedeni ne olabilir? Ayrıca bu bir sorunmudur?

Tarih: 11 Aralık 2005, 04:00 - İp: 85.***.**9.163
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tekno sanırım bu beyazlık odak noktasının alındığı yere göre değişiyor.

Tarih: 11 Aralık 2005, 04:18 - İp: 81.***.**9.242
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

@as, baktığım resimlerde derinliğini ve detayını kaybetmiş bu beyaz alanlar genellikle odak alanı dışında kalmış.

Tarih: 11 Aralık 2005, 04:22 - İp: 85.***.**9.163
as
as (Üye)

Fotoğrafları çekerken LCD de farkettğim eğer odak noktasını beyaz-parlak alanlara göre yapınca foto karanlık ,karanlık alanlara göre yapınca da beyaz alanlar çok parlak çıkıyordu.
24mm. geniş açıda fotoğraf çekince böyle bir durum kaçınılmaz oluyor.Birde satıcı makinanın ayarları ile fazla oynamama izin vermedi.Eğer bunu yapabilmiş olsaydım tek nokta odak yerine çok noktalı (sanırım 9 nokta)odaklamayı yaparak sorun çözülebilirdi.Bunu geniş açı lens kullanan arkadaşlar daha iyi izah edebilirler.Çünkü makinanın testlerinde vardı (single-multi point AF) nin bu işi çözmesi gerektiğini düşünüyorum.Geniş açılı dış çekimlerde parlaklık bence bu şekilde çok noktalı odak ile ortalama olarak hesaplanıyordur.

Tarih: 11 Aralık 2005, 04:48 - İp: 81.***.**9.242
as
as (Üye)

Peki tekno sen KM ile geniş açıda benzer bir sorun yaşamıyormusun.

Tarih: 11 Aralık 2005, 04:57 - İp: 81.***.**9.242
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @as; bende kompakt makinalardan Canon Powershot G2'de var, onda aynı bu sorun (sorun diyorum bana öyle geldi nedense) var. Ama aynı kareyi KM 5D ile çekince o sorunu yaşamıyorum. Göz ne görüyor ise makina onu yakalamayı başarabiliyor. Gerek odak içinde kalsa da kalmasada. Bunu komik gelecek ama, bodrumda floresans ışığı altında ve oraya atılmış beyaz lake mobilya fotoğraflarında denedim. (bu forumda bu resimleri gördükten sonra) Canon beyaz mobilyaların ışık vuran kısımlarında detayı kaybetti ve o alanı beyaz dosya kağıdı gibi çekti. KM 5D'de parlamayı görebildim ve parlama içinde farklı ışık dalgalanmaları net olarak belli oluyordu. Güneş ışığının üzerine vurduğu beyaz yüzeyler için herhangi bir tecrübem şu ana kadar olamadı. Yeterli tecrübe edinecek kadar çok fazla zaman geçiremedim.

Tarih: 11 Aralık 2005, 05:05 - İp: 85.***.**9.163
as
as (Üye)

Tekno birazdan yabancı sitelerden R1 ile çekilmiş fotolar dan bir kaç örnek koyacağım bu sorun o fotolarda yok herhalde çekerken biz bir hata yapıyoruz.Birde onları incele bakalım.

Tarih: 11 Aralık 2005, 05:14 - İp: 81.***.**9.242
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Fotoğraflardaki sorun dinamik aralık

Peki neden kaynaklanır bu sorun
1-Çekilen alan algılayıcının tanımlayacağı dinamik aralıktan daha fazlasına sahiptir.Sonuç: hiç şansızın yok kaçan kaçtı

2-Çekilen alan tanımlanabilecek bir aralıktadır ancak yanlış bir ölçüm modu seçmişsinizdir.Sonuç: yine kaçan kaçtı bundan sonra doğru ölçüm alın

3-Çekilen alanda ve seçtiğiniz ölçüm modunda sorun yok ancak makianın ölçüm sistemi pek iyi değil.Sonuç: alışana kadar biraz zaman tanıyın kendinize makina eksik veya fazla pozlamaya eğilimli olabilir

Tarih: 11 Aralık 2005, 05:41 - İp: 85.***.**3.78
as
as (Üye)

R1 in örnek fotolarını bu linkten görebilirsin.Bunlarda öyle bir sorun görülmüyor.Bu arada şimdi baktım multı point AF 5 noktalıymış.
http://www2.rapidupload.com/d.php?file=dl&filepath=6596

Tarih: 11 Aralık 2005, 06:09 - İp: 81.***.**9.242
as
as (Üye)

Kobra o zaman bunu 3-5 fotoğrafla anlamamıza imkan yok demektir.

Tarih: 11 Aralık 2005, 06:15 - İp: 81.***.**9.242