kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony Alfa mı Olympus E-500 Mü?

Öncelikle herkese merhabalar diliyorum.Ben Dslr bir makina almak istiyorum ama Olympus E-500 ile Sony alfa 100 arasında kaldım hangisini almamı tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler.

Tarih: 6 Eylül 2006, 14:48 - İp: 85.***.**9.29
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

sony alfa al bence. lens konusunda problem yasamassın. olympus e-500 de cok guzel makine ama cift lensli fiyatı sony alfa ile aynı. sony 2. el lens huususunda daha ucuz. slr makinede zatn lens secnegi yuzunden alınıyor

Tarih: 6 Eylül 2006, 15:05 - İp: 85.***.**9.128
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada hatirlatayim yalcinlarda hala cift lensli sony 2480 YTL daha dun sordum. sony bayileri ise aynı seti 2350 YTL ye satıyolar. 80-90 euro ucuzlamıs. param olsa bugun alırım sony i

Tarih: 6 Eylül 2006, 15:19 - İp: 85.***.**9.128
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Müjde Fiyatı düştü

Sony A-100 body + 18-70mm + 75-300 mm lenslerle birlikte

2100 ytl peşin
2240 ytl 6 taksit
2350 ytl 12 taksit

Garanti World axcess Kartlara 12 e kadar imkan vardır

2 yıl Sony Garantilidir

Tarih: 6 Eylül 2006, 15:25 - İp: 81.***.**1.43
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba k.etkisi yanıladğın için teşekkür ederim.bir sorum daha olacak bütün lensler peki sony'e uyumlu olacak mı

Tarih: 6 Eylül 2006, 15:25 - İp: 85.***.**9.29
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

simdi bütün lensler uyumlumu olacak derken sony icin konika-minoltaya uyumlu tüm lensler, sony lensler ve sigma lensler uyar... mesela canon ve nikon sadece kensi lensleri ve sigma olarak 2 tip lens secenegine sahipken sonyde secenek 3. birde vario tassar firması ile anlasma durumu olup o marka lens olursa eder 4

Tarih: 6 Eylül 2006, 15:29 - İp: 85.***.**9.128
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Mrb kakoy
Eger kesinlikle sony almaya karar vermemis isen beklemeni tercih ederim,yeni cikan bir urun fotograf piyasasinda.Bir cok yan sanayi parcalarini buyuk firmalar icin uretiyor olsada fotograf makinasi uretmek cok ayri bir durumdur,alti yedi ay hatta bir senelik sonuclari beklemek gerekir.Ozellikle profesyonel fotograf camiasindan cikacak elestirileri takip et.

Eger olympus almaya karar verirsen al derim,cunku olympus yillardir makina ureten bir firma ve fotografcilik camiasi icinde E-500 icin bir cok test basarili gecti.

bu kadar para verilecegine gore iyi takip etmek gerekir.

not: canon ve nikon markalari lens konusunda 4 secenege sahiptir NIKON, CANON ,TAMRON ,TOKINA ,SIGMA

basarilar

Tarih: 6 Eylül 2006, 16:28 - İp: 195.***.**2.2
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bence düşünmeye bile gerek yok...

Sony Alpha-100

Tarih: 6 Eylül 2006, 16:57 - İp: 88.***.**2.138
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kakoy,

Sony A100, Minolta AF sistemi uzerine kurulu. Dolayisi ile Minolta'nin ve son 2-3 yil icinde Konica Minolta'nin cikardigi butun AF (auto focus) lenslerle uyumlu. Minolta AF sisteminin ilk cikis tarihi 1985.

Bu arada bagimsiz lens markalari olan Sigma, Tamron ve Tokina'dan da bahsetmek gerekir.

Bu firmalar cikardiklari neredeyse butun lens modellerinin Canon,Nikon,Minolta ve K-Mount(Pentax) uyumlu tiplerini ayri ayri uretirler.

Mesela bir saticiya gidip Sigma'nin 17-70 DG Macro lensini alacagini belirtirsen, satici sana "Makinan Nikon mu, Canon mu, Minolta mi yoksa Pentax mi" diye soracaktir. Genelde ayni lens modelinin degisik tiplerinin fiyati ayni olur.

Minolta AF sistemi 20+ yillik bir standart oldugu icin 2.el olarak piyasada degisik modellerini bulman mumkun.

Sony'nin Minolta sistemini devralmasiyla beraber efsanevi Carl Zeiss da Minolta AF uyumlu lens cikaracagini duyurdu. Minolta AF icin uretilen Zeiss lensler Sony tarafindan pazarlanacak. 1-2 ay icerisinde piyasaya dusecegini umuyorum zira ben de kendime bir Zeiss 16-80 almak istiyorum. (Zeiss sanirim Nikon icin de lens uretiyor)

A100'deki (ve dahi KM5D'deki ve KM7D'deki) govde uzeri stabilizasyon yetenegi sayesinde emsallerinden 2 kere daha pahali stabilizasyonlu lenslere yatirim yapmaktan da kurtulabilirsin.

Olympus 3-4 yil once lens sistemini tamamen degistirdi ve 4/3 sistemine gecti. Sistem yeni oldugu icin hem model sayisi az hem de 2.elini ucuza bulmak zor.

Her nekadar 4/3 sistemi acik standart olsa da, yani Olympus'un patentli birseyi degil, bagimsiz Sigma vs. gibi ureticiler 4/3 sistemi icin lens cikarmakta bayagi geciktiler ve sinirli sayida model cikardilar.

Panasonic'in simdilik sadece Japonya'da piyasaya surdugu (A100'un 2.5 kati fiyata, dolayisi ile satislari nal topluyor) DSLR 4/3 standardinda ve Leica lens kullaniyor. O Leica'nin uzerinde stabilizasyon yetenegi var ama hem tek satilmayabilir hem de stabilizasyonun Mode2'si Olympus uyumlu degil. (stabilizasyonu denklansore basinca aktive etmiyor, dolayisi ile surekli calistirmak gerekiyor, kimbilir belki Olympus'un bir firmware update vardir) Sozkonusu Leica lensin en cekici yani, eskiler siki durun, uzerinde aperatur halkasinin olmasi.

Tarih: 6 Eylül 2006, 16:57 - İp: 85.***.**6.98
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

ceyhun bey merhaba
sony A100 ın sadece body fıyatı ne kadar.

Tarih: 6 Eylül 2006, 23:21 - İp: 85.***.**2.161
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Sadece bady fiyatı

1580 YTL Peşin
1690 YTL 6 Peşin
1815 YTL 12 taksit

Tarih: 7 Eylül 2006, 10:23 - İp: 85.***.**5.217