arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Son Karar, Sony R1 - Fuji S9500

merhaba..artık eleye eleye son aşamaya geldim , bu iki makinadan birini alıcam artık kesin, benim için en önemli olan şey geniş açı ve görüntü kalitesi ama illaki tele ile bişiler çekmek istiyipte çekemicem gibime geliyo 24-120mm ile , digital zoom nekadar işe yarar acaba r1 ile s9500 fotoğraf kaliteleri arasında dağlar kadar fark varmı? yoksa bi amatör için kabul edilebilicek bi fark mı var? bide r1 de macro mesafesi 35cm s9500de bu 1 yada 2cm di yanlış hatırlamıyosam, gece çekimlerinde hangisi daha iyidir acaba onu hiç bilmiyorum.. benim icin gece cekimleride onemli
aralarında 500ytl kadar bi fark var aydınlardan peşin fiyatına 12ay taksitle alıcağım için pek sorun diil benim için aradaki fiyat farkı
siz benim yerimde olsanız hangi makinayı alırdınız? ve iki makineden birini kullanan varsa yada daha once test etmiş olan biriki bişi yazarsa çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler

Tarih: 3 Mart 2006, 18:07 - İp: yok
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Hala tereddütlerim var
s9500 ile r1 in resim kalitelerini sadece forumdan okuduğum kadarıyla ayıredebiliyorum sadece, örnek fotoğrafları yok yani iki makinayla da aynı karenin çekildiği
şuanda aklımda şunlar var , iki makinaya da objektif olarak bakan yorumlara ihtiyacım var
aralarında 450 500 ytl gibi bi fark var
ben şimdi r1 i alarak bu fiyat farkının karşılığını alabilicekmiyim, o fark ile satın alıcağım; 24mm geniş açı
s9500ün artıları; 300mm tele(gerçi okadar da enterese etmiyo beni ama illa lazım olur gibime geliyo) , çok iyi bi macro çekim
beni şuan için etkileyen teknik veriler bunlar tabiki bunlar dışında lens kalite farkı var ancak okadar da önemli mi değil mi bilemiyorum
Gece çekimleri , yuksek isolarda diğerine göre daha az noise ve renklerin canlılığı konularında makinaların hangisinin üstün geldiğini bilmiyorum...

uzun oldu sanki biraz ama okuyupta yorum yazıcaklar için şimdiden teşekkürler..

ps: sanki s9500e wide konvertör (varmı yokmu bilmiyorum bile ) alsam sanki işimi daha iyi görür gibime geldi yazdıklarımı birkez daha okuyunca, şayet r1'e macro lens alıpta macro açığını kapatırsam eğer makinaların verdiği görüntü kalitesi yine aradaki fiyat farkını telafi edermi diye düşünmeden edemedim

#arda.ates' tarafyndan 07.03.2006 08:29:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2006, 08:25 - İp: 85.***.**4.190
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

arda.ates önce dpreview deki R1 testine bakmanı öneriyorum.Orada f828 ile yani bir önceki sony ile kıyaslamış.F828 s9500 ayarında bir makine.R1 in sensör boyutu ezici bir boyuta sahip...
Sonra www.sony.com.tr adresinden R1 ile ilgili demoyu yada neyse onunla ilgili özelliklere bak.Bilhassa makine ile istediğin yeri kare içinde seçiyorsun.o kendi otomatik olarak o noktayı 1-2 sn içinde netliyor.
Teknosaya gidip s9500 ü,Sony satıcısına gidip R1 i eline alıp bir incel.Etki tepki olayı sonucunda,koşa koşa R1 alacağına kalıbımı basarım.SLR cı arkadaşlarda arda.ates e yardım etmenizi,mantıklı olan kararı vermesi için destekte bulunmanızı rica ediyorum.R1 ile 350D rekabeti olduğunda yazmaktan çekinmeyen arkadaşlar konu SLR dışına çıkınca bu beni ilgilendirmez demeyip yardıma koşarlarsa çok sevinirim

Tarih: 7 Mart 2006, 11:04 - İp: 85.***.**5.118
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili arda.ates,

ben size mantığınızı çalıştırarak karar verin derim.. birincisi r1 24-120 mm aralığında s9500'den daha kaliteli bir lens sunuyor.. bu bir gerçek..çünkü çektiği fotoğraflardaki canlılık ve kontrast çok iyi.. 24 mm ile 28 mm geniş açı arasında çokda dağlar kadar fark yok ama bunuda göz önünde bulundurun.. o yüzden s9500 bana göre daha çok seçenek sunuyor.. üstelik çektiği resimlerin kalitesi çok çok iyi.. birisi porsche ise diğeri lamborghini.. iki araçta çok kaliteli ama hangisi daha iyi demek için hangisinin daha çok isteğinizi yerine getirebileceğini bulmak en iyisi..sony noise konusunda çok daha başarılı çünkü sensörü daha büyük.. aradaki 500 milyon farka inanınki değmez.. zaten o miktarlara çıktıktan sonra herkesin söylediği birşey de olsa bende dslr alın derim.. birde r1'in 1 kg civarında olduğunu unutmayın.. ha dslr taşımışınız ha r1..(üstelik dslrlerin çoğu bile r1'den hafif) ben size s9500'ü tavsiye ederim.. o bile bence parasının makinesi değil halbuki. yani pahalı.. ben olsam yine dslr düşünürdüm.. ama burada şunuda belirtmek gerekiyor; bu makineleri dslr tercih etme sebebin ancak taşıma kolaylığı olabilir.. s9500 ile dslr arasında bu şekilde kalabilirsin. lakin daha öncede yazdığım gibi r1 için bu geçerli değil..

sonuç olarak yinede içine hangisi siniyor ise onu al derim.. s9500'ü aldığın zaman keşke r1 alsaydım veya r1 aldığında s9500 mü alsaydım dediğin anda keyifin kaçar emin ol. ama bir dslr alırsan kesinlikle s9500 veya r1 için keşke kelimesini kullanmazsın sanırım..

Tarih: 7 Mart 2006, 11:26 - İp: 85.***.**8.62
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

slm arda 1 ay kadar önce 9500 aldım,üzerinde 28*300 lens var,yukarıda 24 mm geniş açıyı 9500 ile ilişkilendirmişsin sanırım ama 9500 28mm.Dedikleri gibi dağlar kadar farketmez ama geniş açı istiyorsan al bi d50 18-55 kit güle güle kullan derim ben.sonra bi de 70-300 falan patlatırsın olur biter paran olunca.ama ben sana 9500 kullanıcısı olarak şunu söyleyeyim.ben memnunum beklentilerimi karşılıyor,pişman falan değilim,bir de antiblur yerine is as vr olsaydı mükemmel olurmuş...Ya da antiblur+is çok şey istedim galiba..hoşçakal,kolay gelsin.(r1 hakkında bilgim yok,ama bazı arkadaşlar d2x le falan kıyaslıyorlar )yakında başka bir topic açılabilir,R1 mi 1ds mi falan gibi,neyse sustum sustum.

Tarih: 7 Mart 2006, 14:43 - İp: 85.***.**0.181
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Herkese ilgisinden dolayı teşekkürler..
dslr almayı pek düşünmüyorum çünkü d50 hakkında olumsuz şeyler duydum arklarımdan, alıcak olsam 350d alırım ki o da tek lens bile alsam 2 milyarı geçiyo.. onuda listeden çıkarmıştım o yüzden =)

sony nin sitesinde profesyonel bi otoğrafçının şuan adını hatırlayamadığım bi gölde çektiği fotoğrafları gördüm hayran kaldım renklere
iki makinayıda elime aldım fln baktım birazcık ama vizor yada lcd den bakmama hatta bakinayı açmama bile izin vermediler

aceleye de getirmek istemiyorum, mimarcanın sony r1 testini beklicem hatta sitede r1 alan 2 arkadaş daha var onlarda test koysa fena olmaz hani

Tarih: 7 Mart 2006, 17:38 - İp: 85.***.**1.224
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

arda ateş biraz bekle makıneyı kullanıyorum daha
geniş kapsamlı r1 formu acıcam ınsallah

Tarih: 7 Mart 2006, 18:02 - İp: 81.***.**9.180
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

arda.ates daha önce yazildimi okumadim ama 9500 de IS özelliğinin olmamasi büyük eksi...
Ben bu yüzden H1 Makinemi 9500 ile değiştirmekten vazgeçtim.

Tarih: 9 Mart 2006, 15:20 - İp: 85.***.**4.204