ilkaycvs
ilkaycvs (üye)
İzmir / Amatör

Sayın Ustalara Selam;uyku Uyuyamıyo

siteye yeni üyeyim..bir kaç ay öncesine kadar,fotogfafçılıkla ilgim vesikalık çekilmekle sınırlı iken..şimdi dayanılmaz bir cazibe haline geldi benim için..(bunda.sizlerin payı çook büyük )ama çokbüyük bir sorunum varki oda artık uyuyamıyorum..vede tekrar huzur bulmak istiyorum..Şöyleki ACABA HANGİ MAKİNA?Artık anladım ki benim istediğim mkemmel makina daha yapılmamış.size mümkün olan en kısa listeyi veriyorum lütfen YARDIM!!!
selamlar..
(s2-H1-fz7)özellikle fz7 bu iki makinaya karşı üstün müdür?Artık çok olmuyorsam bir soru daha..Bu meşhur noise günlük çekimlerde 50-100 iso gibi en az hangi makinada oluşmaktadır..400 iso hangi durumlarda kullanılır?

Tarih: 9 Nisan 2006, 00:58 - İp: yok
ozgurs59
ozgurs59 (üye)
Adana / Amatör

Forumu karıştırırken gördüm ki 30-450 mm gibi bir objektif pek mantıklı değilmiş, içinde çok fazla olduğu için görüntü kalitesini düşürüyormuş..
osmanlı sen kafana takma bence bizim makinamızın özellikleri yeterli,sadece titreşim önleyici olabilirdi

ama beytullah abi lensleri denesin önce, bakarsın sonra bizde alırız birer telekonvertor

Tarih: 9 Nisan 2006, 03:03 - İp: 85.***.**2.62
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İşte o zaman heryere tripod ile gitmemiz gerekir özgür...

Tarih: 9 Nisan 2006, 03:06 - İp: 81.***.**4.223
ozgurs59
ozgurs59 (üye)
Adana / Amatör

fotoğraf kalitesinin sürekli kötü olmasındansa, gereken yerlere tripod götürmek daha iyi değil mi ?
bence tripod 300mm de gerekmiyor ama enstantane hızı 40 sn altına düştüğü zaman gerekiyor.

Tarih: 9 Nisan 2006, 03:14 - İp: 85.***.**2.62
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar melez bir makina hayal edilem:
r1 in cmos sensörü
pro 815 in objektifi
fz 30 ün titreşim engelleme sistemi.
9500 ün makro mesafesi.
p880 in mpeg 4 ü.
böylesi yok işte.NE yapcez o zaman. En iyisi beklemek.

Tarih: 9 Nisan 2006, 10:26 - İp: 88.***.**6.225
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

panasonic fz-7 yi pek önermem, dpreview daki incelemesinde fazla noise üretiminden bahsedilmiş,hakikatten en düşük iso da bile fazla noise var,hele hele iso 200 ve 400 de noise inanılmaz.
bana sorarsan o sınıfta en iyi makina canon s2 is.

-firmalar hiç bir zaman mükemmel bir ürün piyasaya çıkarmazlarki,satış yapabilsinler,mükemmel bir ürün olduğunu varsayın uzun süre değiştirmezsiniz,buda firmaların işine gelmez tabiki. her makinede bir kaç eksik olacakki 1-2 senede bir fotoğraf makinesi değiştirelim.

mesela sony salakmı, r1 e istese movie modu koyabilirdi,daha hızlı bir işlemci koyabilirdi vs...
mesela bugün r1 alan birisi, 1 sene sonra sony r2 çıkarınca gözünü ona dikecek,elindekini satıp r2 almaya çalışacak.Her markada bu böyle tabiki.

Tarih: 9 Nisan 2006, 11:22 - İp: 85.***.**0.238
ilkaycvs
ilkaycvs (üye)
İzmir / Amatör

bana yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlarıma çok
teşekkür ediyorum..gecenin bir yarısı üşenmeyip cevaplar yazmışsınız.sağolun..

Sayın osmanlı bütçeni belirtirsen daha çok yardımcı olabiliriz demiş.Benim bütçe maksimum(tripod,kılıf,hafıza kartı dahil)1000 YTL dir.Şimdi esas sorunum burada ve birçok yerde s2-h1 kıyaslaması yapılmış,örnek fotolar mevcut fakat son gözdem!! diyeyim artık: FZ7
Bu makinayı kullanan varmı aranızda..özellikle diğer diğer iki makina ile kıyas yapabilecek,Üstünse şundan dolayısı ile zayıf kalıyorsa, şu sebepten diyebilecek kadar konuya hakim(Böyle yazmamdaki sebep şudur:Malesef gördğüm kadarı ile bazı arkadaşlarımız marka fanatikliği yapıyor..oysa bize teknik bilgiye sahip,sebep-sonuç belitebilen) Bize böyle kişilerin faydası dokunabilir.Fanatiklerin asla değil!

yardımlarınızı bekler, saygılar sunarım.

Tarih: 9 Nisan 2006, 11:43 - İp: 85.***.**8.138
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bak ben mutlaka şunu al demeyeceğim sana.Fz 7 de çektiğin video çözünürlüğü diğer saydıklarından üstün ve 16:9 formatında(848x480).Diğer modellerde 640x480...
Bu bir üstünlüktür ve fotoğraf çekimlerinde de bu formatı destekliyor gibi geldi bana.Peki magnat,dpreview'da Lumix adlı başlıktan girdiğimde Fz 7 nin ıso800 de yada ıso1600 de çekilmiş fotolarında ben noise göremedim.
İlkay;S2 nin artısı makro çekimlerdir.Çiçek,böcek çekecek isen yada hareketli görüntüleri bilhassa hız gerektiren karelerde 1/3200 sn hız sunuyor makina.H1 de ise steves-digicams adlı siteden H1'e ait beyaz bir villa fotosu var.Onu tüm ıso değerlerinde ve 5MP de indir.Farkı gözlerinle göreceksin.Noise az oluşmuş ve ben beğendim.3 modelde aslında kendine göre güzel.Yani senin durumun da bende kalmıştım,gülsem mi alasam mı sendromu gibi birşey.
Yalnız hep söylüyorum.Makinaların üzerinde karar vermeden önce alın elinize ve inceleyin onları.Canon'un lcd ekranı küçük gelebilir sana.Ama hareketli ekranı ve yüksek pil ömrü ile,H1 ve FZ7 ise 2.5'ekranı ile ilgi çekici.
İstediğin alabilirsin.Ama H2 ile S3 modellerinide bekleyebilirsin.

Tarih: 9 Nisan 2006, 13:08 - İp: 85.***.**6.198
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

osmanlı aynı review'e baktın değil mi

iso 800 ve 1600 da fz7,büyük oranda noise reduction işlemi uyguluyor ve detay metay kalmıyor fotoğrafta.
iso400 ile çekilmiş bir ördek fotoğrafı vardı,noise den bir şey anlaşılmıyordu öyle diyim.

zaten review ın sonuç kısmında da ne kadar fazla noise ürettiğinden bahsetmişler.

ama bence biraz daha beklenebiliyorsa, sony nin H1 in yerine çıkardığı makineler alınabilir,H2 ile H5 di yanılmıyorsam isimleri.Bu yeni makineler konicaminolta Z serisine benziyor tip olarak,zaten minoltayıda sony devraldı ortak yaptıkları bir makine olabilir,beklemeye değer.

#magnat' tarafyndan 09.04.2006 15:34:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2006, 15:32 - İp: 85.***.**0.238
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

H2 özellik olarak nasıldır bilmiyorum ama tipini hiç beğenmedim.Bana kaba geldi.İlkay bence FZ30 alsın.Bakın mesela Aydın'da yeni açılan egemenler mağazası,FZ30'u 1030 ytl civarına veriyormuş.R1 testinin olduğu yazılara bakılırsa görülür.

Tarih: 9 Nisan 2006, 15:39 - İp: 85.***.**0.36
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

www.dpreview.com sitesinden aldığım bazı fotoğraflar.Panasonic Fz-7'ye aittir.noise varmı yokmu daha rahat anlaşılması için.

bu fotoğraf iso 80 de çekilmiş,crop yapılmış.

buda iso 800 de çekilmiş

bu fotoğraf ise iso 400'de çekilmiş.
tam boyuttan crop yaptım.

Tarih: 9 Nisan 2006, 15:50 - İp: 85.***.**0.238