a.c.d
a.c.d (üye)
Antalya / Amatör

Ne Zaman Para Kazanılır (ustalara)

ben yaklaşık 1 senedir çekim yapıyorum. kendimi bu sürede kısmen geliştirdim kendime güveniyorum. çok kafa yordum çok fotoğraf çektim çok fotoğraf izledim.
öğrenci olmam bazı maddi sıkıntılara yol açmakla birlikte bu büyük tutkumdan para kazanmak hakkım değil midir?
bazı yazılar okuduğumda fotoğraftan erken para kazanmanın çok ayıp olduğundan bile bahsedildiğini gördüm. sanki fotoğrafçılığa bir saygısızlıkmış gibi. ustalara soruyorum;
*sizler fotoğrafa başladıktan ne kadar zaman sonra para kazandınız?
*bu yolda doğrularım yanlışlarım neler olabilir?
*nasıl bir yol izlemeliyim?
*** fotoğrafçılıktan ilk kez nasıl para kazandınız***
şimdiden ustalara ve yorumlayanlara teşekkürler.

Tarih: 18 Eylül 2010, 18:46 - İp: 78.***.**7.66
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sormuşsunda sormuşsun..

Tarih: 18 Eylül 2010, 23:01 - İp: 88.***.**8.211
a.c.d
a.c.d (üye)
Antalya / Amatör

çok ustaca bi cevap olmuş teşekkürler...

Tarih: 19 Eylül 2010, 11:00 - İp: 78.***.**7.66
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ben de para kazandım..
Ama soruyu ustalara sorduğun için gerisini getirmiyorum

Tarih: 19 Eylül 2010, 14:10 - İp: 81.***.**8.245
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

a.c.d , alınma ama DSLR-like ile kazanamazsın - bir DSLR şart .

DSLR'en olması da kazanacağın manasına gelmez - yanlış anlaşılmasın .

Tarih: 19 Eylül 2010, 20:52 - İp: 96.***.**4.180
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Özel mesaj atıyorum,kontrol edin.

Tarih: 19 Eylül 2010, 22:26 - İp: 78.***.**3.134
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Eskiden, geçimimi fotoğraf sayesinde sağlıyordum.. Artık ücretli çalışanım..

Freelance kavramını ismen yeni duysakda, "serbest meslek erbabı" bize daha yakın.. Hayatta, başarılar diliyorum..

Tarih: 20 Eylül 2010, 10:51 - İp: 94.***.**8.131
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Seyrettim mi yoksa okudum mu çok emin değilim...

Bir karikatürist ile söyleşi yapılıyor. Şöyle bir soru soruluyor.
Soru: Karikatüristlik zor bir meslek mi?
Cevap: İlk 10 senesini saymazsak, çok zor sayılmaz...

Bence bu cevap "para kazanmak" ya da "isim olmak" gerektiren her iş için geçerli. Fotoğraf üzerinden devam edecek olursak. Hem teknolojiye, hemde bilgiye ulaşmak eskisi kadar zor değil. Her ayağına kramponlu ayakkabıyı geçiren futbolcu olamadığı gibi, bizim işimizde de her eline makine alan fotoğrafçı olamaz. Hele iş para kazanmaya gelince... Günümüzde fotoğrafın satılacağı kişi, 10 sene öncesine nazaran fotoğrafla çok daha ilgili. Sizin sahip olduğunuz donanımın bir benzerine ya kendi sahip, yada çok yakın bi arkadaşında var...

Son yaşadığım bir olayı örnek olarak verecek olursam; eskisi kadar olmasada ara ara ürün fotoğrafları çekiyorum. Yaklaşık 2-3 hafta önce, piyasada da marka olarak baya tanınan bir firmanın web sitelerine koymaları için 1000 parçadan fazla ürünlerinin fotoğrafını çektim. Firma çalışanının bir Canon 400 yada 450d'si varmış. Daha sonraki çekimleri kendileri yapmak istiyorlarmış ve aydınlatma sistemi alımı ve kurulumu için bizden destek istediler.

Velhasıl... İyi bir teknik donanıma sahip olmalısınız (sırf müşterisinin gözünü korkutmak için hiç kullanmadığı ekipmanlarını yanında götüren tanıdıklarım var.) ardından bu teknik donanımı hünerli bir şekilde kullanabilecek teknik bilgiye sahip olmalısınız. Tüm bunları iyi bir şekilde harmanlayıp yukardaki tekstilci arkadaşımızın çekemeyeceği fotoğrafları çekebilecek fotoğraf becerisinide üzerine ekleyebilmelisiniz...

Ben sadece "ürün fotoğrafı çekimi" için örnekleme yaptım. Özetleyecek olursam, fotoğraftan para kazanmak için, fotoğrafınızı satmayı planladığınız kişiden ve size rakip olması muhtemel kişilerden ne kadar önde olduğunuzun çok önemi var. Ve... maalesefki (buradaki 'maalesef' tartışmaya açık, bir çok kişiye göre 'iyiki' de denebilir) gelişen teknoloji ile bu mesafe zaman zaman düşünüldüğü kadar açık olmayabiliyor.

Tarih: 21 Eylül 2010, 12:21 - İp: 78.***.**1.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben buraya bin tane teknik versem bin tanede tüyo versem kıdım yol alamazsın. bunu kafana yaz hocam.

başarının yolunun binde biri bu sorudan geçer. yazanda ancak bildiklerini ve gördüklerini yazabir. ileriyi görmek=para kazanmaktır. buda sende gizli. araştır opku öğren duş kalk düş yürümeyi öüğren. sonrada koşmayı.

Tarih: 21 Eylül 2010, 13:11 - İp: 88.***.**8.41
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

usta değilim ama küçük tecrübelerim oldu, paylaşmak isterim.

2 yıldan biraz fazladır fotoğrafla hobi olarak ilgileniyorum.Bu hobiye başlarken ileride parada kazanırım makineyi amorti ederim gibi düşüncelere hiç kapılmadım.İnsanın sevdiği bir uğraştan para kazanması gerçekten güzel olur ama fotoğrafçılık için ne kadar mümkün tartışılır.Profosyonel fotoğrafçılar bile işlerden şikayetçiyken amatör biri nasıl para kazanır ?

Çevremdeki çoğu insan fotoğrafa ilgim olduğunu biliyor.Tekstilci bir abim şirket kataloğu için üretim atolyesini, makinalari vs.. çekmemi istedi.Ben iyi bir şey istiyorsan profosyonel bir fotoğrafçıyla iletişime geçmesi gerektiğini söyledim.İlgilenmiyormuşum gibi algıladı darılır gibi oldu bende kabul ettim.Kısıtlı ekipman ve birikimle birşeyler yaptık.Sonuç 1 takım elbise 3 gömlek 3 gravat hediye edildi

2. tecrübem web tasarımıyla uğraşan bir arkadaşın yalvarmaları sonucu mekan çekimi oldu.Bence berbat bir iş oldu ama beğendiler Sonuç, yedik içtik hesap ödemedik.

3. tecrübem inşaat sektöründeki bir abimin ricasıyla yaşandı.Katalog için iş makinelerini çektim. Sonuç bir arkadaşa burs ayarladı.

Arkadaşlarımda fotolarını çekmemi istedikleri zaman ya tatlı aldırıyorum yada hep beraber yemek yiyoruz.

görüldüğü üzere yaptığım 3 iştende elime keş geçmedi

Sana birileri teklif getirirse ne ala ama sen birşeyleri yapmak için teklifte bulunursan en iyisini en kalitelisini yapmak zorundasın, insanlarla uğraşmak zordur.

Birde foto stok siteleri var googleden bakabilirsin.Güvendiğin fotoğrafları eklersin satılırsa üç beş bişeyler kazanırsın (inşallah)

Tarih: 21 Eylül 2010, 15:21 - İp: 88.***.**7.126
ogurel
ogurel (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğrafçılık günümüzde para kazanmak için uygun bir meslek değil artık;
Sadece 200 bine yakın NF da üye var buda en az 200 bin makina demek,
üyelerin en az bikaç tane tanıdığı olsa, demekki sizin kafadan 1 milyon müşteri
kayıbınız var, gerisini varın siz hesap edin, para kazanma işini silin siz kafadan.

Tarih: 21 Eylül 2010, 21:09 - İp: 85.***.**3.131