nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5000 mi ? Canon 450d Mi?

Merhaba,

Uzun süredir dslr fotoğraf makinası almak istiyorum,Aylardır birçok siteye ve mağazaya baktım.Araştırmalarım sonucu yine bir sonuca varamadım.
Nikon mu canon mu tartışması beni yeterince geriyor. Nikoncular nikon canoncular ise canon diye ısrar ediyor. Açıkçası bu işten pek anlamıyorum.Amatörüm ilk makinam olucak ama devamı geleceğini bildiğim için iyi bir makina olsun istiyorum.Ama öğrenciyim makinamı kendim alacağım 1200 tl-1500 tl arası olması benim için iyi olur.Bana bi kaç model ve marka fiyatı önerirseniz sevinirim.Fiyatları ve yer de belirtirseniz daha iyi olur.

İyi Günler.

Tarih: 6 Ocak 2011, 12:21 - İp: 88.***.**8.207
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aynı şekilde ben bu iki makina arasında kalmıştım özellikleri fiyatları birbirine yakındı ben Nikon D5000 tercih ettim elime alınca daha bir ısındım ama bir başkasıda Canonu tercih edebilir D5000 in bir eksisi gövde üzerinde Af motoru olmaması deniyor ama bu bana hiçbir şekilde handikap olmadı aldığım veya seçtiğim lensler gövde üzerinde AF motoru barındırıyor zaten. Ancak bütçenize göre sanırım Canon 500 D alabilirsiniz ve bu üçü arasında Canon 500 D biraz öne çıkar ,onu tercih edin derim

Tarih: 6 Ocak 2011, 12:50 - İp: 88.***.**4.134
nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

canon 550d'yi aklıma sokuyorlar bir de. Çok kararsızım Af motoru çok önemli değill lenslerde oldğu için sanırım hayyamda falan fiyatlar nasıl bi fikriniz varmı?

Tarih: 6 Ocak 2011, 12:53 - İp: 88.***.**8.207
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

550 D daha yeni teknoloji tabiki daha fazlasını sunuyor forumu biraz araştırın yada Hayyam pasajına bi uğrayın sanırım bu 550D 'de bütçeniz dahilinde onuda alabilirsiniz ( fiyat konusunda emin değilim yanıltmıyim) ama tabiki bütçeniz dahilinde olursa 550 D yi tercih edin. Bakmışken Nikon D90 a da bakın

#bep' tarafından 06.01.2011 12:58:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2011, 12:57 - İp: 88.***.**4.134
nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

1400 lira falanmış sanırım hayyamda güvenilir kim var bilmiyorum umarım şansım yaver gider..

Tarih: 6 Ocak 2011, 12:58 - İp: 88.***.**8.207
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Gövdede AF olmaması aslında büyük sorun.

Hep AF' li lens mi alınacak. Belki 2. el temiz AF' siz lens bulduk.

Bence Nikon' un yaptığı tam bir ticari açgözlülük.

Ben Sony diyorum. Hiçbir eksiği yok. Artısı var.

Tarih: 6 Ocak 2011, 13:05 - İp: 94.***.**8.104
nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

Sony hakkında hiç olumlu yorumla karşılaşmadım.

Tarih: 6 Ocak 2011, 13:26 - İp: 88.***.**8.207
kkinali
kkinali (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D5000 + Kit Lens + Sigma 70-300 Best Buy'da 1499 TL Bir bakın isterseniz

Tarih: 6 Ocak 2011, 13:28 - İp: 85.***.**8.68
nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

aradımda bulamadım link gönderebilirmisiniz?

Tarih: 6 Ocak 2011, 13:42 - İp: 88.***.**8.207
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

govdede af motoru olmaması bir sorundur.
aynı paraya eksik bir makine almanın mantıgını anlamıyorum.
madem bu kadar guzel bir sey neden diger hiçbir marka veya modelde boyle bir eksik yok sormak ve cevap almak isterim kullanıcılarından.
lens alırken sadece nikon degil sigma tamron gibi firmaların lensleride giriyor alısveriş listesine. built in motorlu lensler muadillerine gore biraz daha pahalı bunu unutmamak gerek.
aynı paraya aynı kalitede makineler varken gidip eksik olanı almak mantık dışı bana gore.

sony makineler hakkında olumlu hiçbirsey okumadıysanız, yazanlar sony makineleri bilmiyor diyedir buyuk ihtimalle.
cunku sony dslr piyasasında gayet iyi bir yere gelip yerleşti birkac yılda.
cıkardıgı makineler nikondanda canondanda hiçbir anlamda geri kalmıyorlar.
hareketli lcd ve govdede titreşim onleme gibi ozellikleri cabası.

550d alacagınıza 500d alın,aradaki fiyat farkını vermeye degecek bir fark yok. butcenizede daha uygun gordugun kadarıyla.
aradaki farka bir 50mm f:1.8 alınabilir.
yada makine cantası hafıza kartı yedek pil gibi seyler alınabilir.

Tarih: 6 Ocak 2011, 15:42 - İp: 92.***.**2.1
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lenslerin ömrü makinalara göre daha fazla olması nedeniyle lenslere yatırım yaparken 200-300 doların aranması ve bunun bu kadar uzun uzadıya her seferinde dile getirmesini de ben anlıyamıyorum kullananlar memnun kullanmıyanlar eleştiriyor sürekli .

Makina eksik filan değil o paraya o kadar diyor, canon da varmış daha ucuzmuş o önemli değil BMW bir araba yapar Toyota 2 katı aksesuar koyar genede BMW nin o modelinden ucuza satar . Neden Nikon aldım Çünkü Türkiyenin nüfusu kadar Fotoraf makinası satılan bir ülkede yaşıyorum ve burda birazz!! işi bilenler bana Nikon la başla onunla devam et lens yatırımınıda ona göre yap dedi bahsi geçen kişiler gayet ünlü Belgesel kanallarının fotorafçıları . Amerikadada forumlara giriyorum bu kadar komik bir eleştiriyi bu kadar uzun uzadıya sadece burada gördüm Türküz nede olsa daha pratik zekalıyız bilriz herşeyi :D

Tarih: 6 Ocak 2011, 23:49 - İp: 88.***.**4.134