maradentrocane
maradentrocane (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D300s mi Pentax K-5 Mi

arkadaşalar teknik konuda iyi değilim yardımlarınızı bekliyorum....
karşılaştırdığımızda pentax k-5 teknik olarak nikon d 300s ten üstün görünüyor. bikaç özellik dışında. öreneğin pentax k5 te odak noktası yatay-dikey 9 iken nikonda 15, tekil pixel boyutu pentax ta 23 µm² iken nikonda bu sayı 30.5 µm² e çıkıyor .... bu konuların dışında pentax ta iso değerleri açısından nikonu 4 e katlıyor öreneğin iso değerleri pentaxta 12,800 ISO iken nikonda 3,200 ISO max iso 51,200 ISO iken nikonda 6,400 ISO örtücü gecikme süresi nikonda 225 ms iken pentaxta 104 ms sensör çözünürlüğü Pentax K-5 modelinde %32 daha fazla görüntü sabitleme , hdr çekim özelliğide cabası ...

fakat asıl kafama takılan soru şu : pentax ve nikonla çektiğimiz aynı karede görüntü kalitesi olarak hangisi daha iyi olur. kullandıkları teknoloji hangisinde üstün gelir. piyasada çok yüksek çözünürlükte adını bile duymadığımız birçok makine var fakat örneğin hiçbiri nikonun veya canon un kalitesine yaklaşamıyor bile. saydığımız özellikler pantax ı öne çıkarıyor kullanan bilen karşılaştıran varsa avantajları ve dez avantajları ile yorumlarsa sevinirim ilginize teşekkürler.....

Tarih: 14 Aralık 2012, 07:47 - İp: 78.***.**0.68
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K-5'in nikon karşısında saymadığınız daha bir çok üstünlükleri var. Suya dayanıklılık, soğuk havaya dayanıklılık gibi. Bu testler google'den rahatlıkla görülebilir. İSO testlerinde yine pentax k-5 in yabana atılmayacak üstünlükleri var.
Şimdi lenslere konan titreşim önleyici motor artık gövdeye konuyor. K-5 bunu iki sene önce ilk çıktığında yapmış.
Bence tereddütsüz K-5

#ercan43' tarafından 14.12.2012 11:01:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 10:58 - İp: 176.***.**1.24
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi lenslere konan titreşim önleyici motor artık gövdeye konuyor. K-5 bunu iki sene önce ilk çıktığında yapmış.

Ercan Bey,

Benim K100D'nin gövdesinde 2006'dan beri titreşim önleyici var.

Tarih: 14 Aralık 2012, 11:13 - İp: 213.***.**5.242
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

K5'in imaj kalitesi yuksek ISO'da D300s'ten daha iyi. Buna karsilik D300s'in otomatik odak becerisi cok daha ustun, ayrica objektifleri daha cesitli ve bulunmasi biraz daha kolay.

Tarih: 14 Aralık 2012, 13:22 - İp: 95.***.**6.64
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

ikisi arasında tercih zor, tamamen kişisel karara kalmış bir durum...
birini tercih et, hangisini alsan pişman olmazsın...

Tarih: 14 Aralık 2012, 13:50 - İp: 94.***.**8.56
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

K5'in imaj kalitesi yuksek ISO'da D300s'ten daha iyi. Buna karsilik D300s'in otomatik odak becerisi cok daha ustun, ayrica objektifleri daha cesitli ve bulunmasi biraz daha kolay.
+ Satmanız gerektiğinde de kolayca satarsınız

Tarih: 14 Aralık 2012, 14:02 - İp: 212.***.**6.170
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

7d 7d 7d 7d

Tarih: 14 Aralık 2012, 14:17 - İp: 78.***.**1.43
kemal_b_w
kemal_b_w (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax k-5 satıyorum ilgilenirseniz özel mesajdan ulaşabilirsiniz.

Yanlış anlaşılmasın, k-5 gerçekten güzel makine, fullframe almayacak olsam kesinlikle elimden çıkarmayı düşünmediğim bir model

Tarih: 14 Aralık 2012, 15:47 - İp: 94.***.**5.196
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bitpire arkadaşım, dediğiniz doğrudur. Ben sadece k-5 i önerdiğim için öyle yazdım. Bu özelliği şimdi Sony'de ürünlerine koydu. Ama halâ Nikonlarda yok. Bildiğim kadarıyla Canon'da da yok.
Ayrıca Pentax'ın lens problemi yok. Sirkeci piyasasında lens bol. İsteyene özelden firma adı da verebilirim.
Pentax'larda önceki yıllarda sensörde leke problemi vardı. Türkiye distribütörü bu sorunun halledildiğini ve 40 la başlayan seri numaralı ürünlerin yeni ve temiz olduğunu beyan etmiştir.

Tarih: 14 Aralık 2012, 16:14 - İp: 176.***.**1.24
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu konuda teknik bir not ...

Pentax K5 sensoru kesinlikle daha iyi testlerde - cozunurluk, dinamik range vs. Ne var ki Pentax'in uzerine Pentax, Nikon'un uzerine Nikon lens koyup, testlere tekrar bakildiginda, Nikon'un sonuclari/keskinligi hemen hemen tom lenslerde daha iyi ...

Bana ilginc geldi; Pentax'in lens kalitesi konusunda bilgim yok ama sonuclar boyle olunca , incelenmesi gereken bir durum

Tarih: 14 Aralık 2012, 17:42 - İp: 96.***.**5.17
maradentrocane
maradentrocane (üye)
İstanbul / Amatör

bilgileriniz ve yorumlarınız için teşekkürler . inanın aydınlatıcı oluyor, devamını bekliyorum.
d300 ve k-5 le çekilen fotoğraflara bakıyorum da sanki d300 e doğru bir eğilim başladı bende.
tabiki bu fotoların netliğine, aşağı yukarı ne tür ışık ortamında (gece-gündüz, loş ışık,açık hava vs gibi) çekildiğine bakıyorum. öyle görünüyor ki nikon netlik , odak noktası vs olarak sanki daha iyi...

Tarih: 14 Aralık 2012, 20:01 - İp: 78.***.**7.243