enginmetin
enginmetin (üye)
Çankırı / Firma

Nihayet Nikon 8800

merhaba arkadaşlar evet sonunda kararımı verdim ve nikon 8800 aldım yanına danecle 1 gb cf kart ve çantası tripotunu aldım makine gerçekten güzel ama çekmesini bilirsen ve ben daha manuel özelliklerini tam manasıyla kullanamıyorum ancak işte otomatik ayarlardan idare ediyorum şimdilik, gerçekten çektiği fotolar çok çok detaylı yani dehşet bir makine bu makineyi almak için belki 1 ay boyunca internetten girip çıkmadığım site kalmadı valla gözlerim kan çanağına döndü adeta ama sonunda işte bu dedim ve aldım çok memnunum tavsiye ederim bu makineyi kullanan arkaaşlar varsa bana püf noktalarını detaylatını söylerlerse (gerçi kitapçığı var ama nede olsa pratik gibi olmuyor) çok memnun olurum msn den görüşebiliriz veya buraya yazarsanız. [email protected]

Tarih: 15 Eylül 2005, 14:02 - İp: yok
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

enginmetin ISO ayarını, A diyafram öncelikli S enstantane önceliklinin ayarlarının ne olduğunu ve anlayabilirsem o zaman güzel şeyleri çekecem.

Tarih: 18 Eylül 2005, 03:01 - İp: yok
enginmetin
enginmetin (üye)
Çankırı / Firma

merhaba maslan41 yorum için teşekkür bende henüz otomatik ayarlarla idare ediyorum manuelde henüz çekimde zorlanıyorum açıkcası ama kurcaladıkça zaman içinde yapabileceğime inanıyorum genelde p modunda ve makro modunda çekim yapıyorum benim eski analog slr makinem vardı aslında manuele pekte yabancı değildim ama bunlar birbirlerinden çok farklı makineler işte nasıl bir ortamda hangi ayarları kullanacam açıkcası bilmiyorum hayırlısı olsun bizde öğreniriz inşallah saygılar

Tarih: 18 Eylül 2005, 13:47 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Enstantane ve diyafram onceligi konusuna baska bir baslik altinda cevap yazdim.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=5454

ISO konusunu da kisaca anlatayim:

ISO (ASA) filmin/sensorun isiga karsi duyarlilik olcusudur. 8800de Auto, 50, 100, 200 ve 400 ISO secilebilr. Auto durumunda, isik sartlarina gore 50-200 arasinda makine otomatik olarak secimini yapar. Siz manuel mudahale etmedikce 400 ISOyu hic secmez. Sayilardan da anlasilabilecegi gibi, dusuk ISO degerlerinde film/sensor isiga daha daha az duyarlidir ve bu nedenle de daha fazla pozlamak gerekir ama gurultu az olur. ISOyu yukseltikce o oranda daha az pozlama gerekir ama o oranda da gurultu (noise) fazla olur.

Basit bir ornek vermek gerekirse, 50 ISOda 1/125 enstantane ve 11 diyafram ile cekilebilecek bir poz, 100 ISOda 1/250 enstantane ve 11 diyafram ile cekilebilir.

Tarih: 18 Eylül 2005, 16:22 - İp: yok
enginmetin
enginmetin (üye)
Çankırı / Firma

cüneyt abi merhaba uzun zamandır görüşemiyoruz? ben inan bunu yazarken içimden inşallah cüneyt abi görürde oda cevap yazar diye geçirdim ve beklediğim oldu ama bununla kurtulamazsın bizi yalnız bırakma çünkü sen daha tecrübelisin maslan41'in dediği gibi nikon 8800 sahipleri birbirimize destek olalım sorunlarımızı çözelim nedersiniz? saygılar bu arada bütün herkesin kandili mübarek olsun

Tarih: 18 Eylül 2005, 17:22 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Cevap olarak yazdiklarimi belirli bir marka ve/veya model icin ozellestirmemeye dikkat ediyorum ki bu yazilanlarda baskalari da yararlanabilsin. ISO ve Enstantane/Diyafram oncelikli konularda yazdiklarim, bu ozelligi olan analog olsun dijital olsun her makine icin gecerlidir. Gerek fotografcilik gerekse 8800 konusunda takildiginiz konulari cekinmeden sorabilirsiniz, elimden geldigince cevaplamaya calisirim. Bu forumu eskisi gibi takip etmeye zaman bulamiyorum bu nedenle mail adresimi de kullanabilirsiniz.

ocaklilar gmail.com (@ i nereye koyacaginizi bilirsiniz artik)

Sizin de kandiliniz mubarek olsun.

Tarih: 18 Eylül 2005, 19:50 - İp: yok
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

ocaklilar sizlerinde kandili mübarek olsun

Tarih: 18 Eylül 2005, 23:27 - İp: yok