sercy
sercy (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf Makinası Önerileriniz?

Daha önce kullandığım Canon a-2oo makinasını degiştirme vakti geldigini düşünmekteyim. Bu makina esasında benim bir çok işimi görüyor fakat yeni teknoloji ile bu konuda dahada uzmanlık alanı haline getirmek istediğim ve sürekli biten Şarjlı pillerden bıkkınlık geldigi için degiştirme kararı aldım. Acil bi iş için Normal kalem pilleri taktıgımızda Sıfır Duracell AAA makine açılmıyor bile

Amacım iyi bir makina, marka olarak Canon,Nikon düşünmekteyim. Bu ürünler için ise aklımdaki Bütçe 9oo YTL ila 1.2oo YTL arasında bir rakamdır.Deklanşör Hızı ve Macro derinlik ayarı, diyafram ayarı, Hızlı çekim, Aynı anda bir çok kare çekim, Dahili Flaş,Uzun şarj süresi ve mümkün oldugunda çok ayarı manuel olarak yapabilmemi saglıyacak bi makine aramaktayım.

Genel olarak çektigim fotograf kareleri, Manzara ve Aracımın resimleri. Gece Çekimi mevcut makinamda kalitesiz oldugu için Kullanmıyorum. Çektigim resimleri daha önce bir kaç kez Fotograf merkezlerinde çıktı almak için götürdüm fakat makineden ve iyi bir çekim yapamadıgımdan pek olumlu kareler elde edemedim. Bu Yüzden Alıcagım Makinede RENKLER VE NETLIK benim için çok önemli (Gece-Gündüz)

Baktıgım cihazlar ve bana satıcılar tarafından önerilen makinaları size tekrardan gösterip son bi kararınızı almak istedim

Canon S3
FUJIFILM FinePix S5600
NIKON COOLPIX 5700
PANASONIC DMC-FZ30
PANASONIC DMC FZ-5
SONY Cybershot DSC-H2
SONY CyberShot DSC-H1

Yukarıdaki listede Fujiyi öneren cok fiyatına göre performansının cok iyi oldugunu belirtiyorlar. H1 ayarları manuel olması sebebiyle öneren cok, S3 ü öneren cok fakat elle tutulur bi yanını gösteren yok ama kalbimde canondan yana Nikon ve fuji hakkında pek bilgi sahibi olan yok sanırım başka forumlarda genelleme olarak hep fz5 - s3 ve h1 hakkında yorumlar var.

şu an almak üzere oldugum makinayı bi 2-3 sene gibi kullanma ve amatörlügü bu makina ile kapatmam gerekiyor. Alıcagım makinada Daha çok manuel ayarlama ile çekim yapma fırsatı aramaktayım. Fakat Baktıgım Magzalar (TeknoSA ve benzeri yerler) makina hakkında detaylı bilgi veremiyorlar. Yukarıdaki 7 Makina arasından bir tercih veya extra bir fikriniz varsa onuda duymak isterim. Herkese iyi günler.

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:36 - İp: 85.***.**9.146
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

SerCy merhaba
Yukarıda saydığın makinaların tamamında gece çekimlerinde istediğin performansı alamazsın.
Gece çekimlerinin üzerini çizdikten sonra listendeki makinalarda 1 tercihin FZ30 ikinci tercihinde H2 olmasını tavsiye ederim.

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:45 - İp: 85.***.**2.105
sercy
sercy (üye)
İstanbul / Meraklı

anladım fakat yukarıda durumu yanlış lanse etmişim özür dilerim benim için gece çekimi O kadar önemli degil fakat Diger makinemde gece cekimleri yaptıgımda Cep telefonum Daha iyi çekiyordu o derecede kötüydü. Elle tutulacak hiç bi yanı yoktu gece çekimlerinde. Eski makinam olan Canon a200 e göre bi netlik aradıgım için yukarıda yazmışım editliyorum pardon.

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:51 - İp: 85.***.**9.146
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Listende olan makinelerin birçoğunu kullandım, içlerinde gece çekimi en iyi olan Nikon 5700, çünkü algaçı diğerleinden daha büyük ama aynı zamanda en eski model. Bü yüzden diğer makinelerden daha yavaştır.

En gelişmiş özelliklere sahip cihaz ise Fz30 dur ve oldukça da hızlı. Birinci tercihin Fz30 olsun derim.

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:57 - İp: 212.***.**0.50
as
as (Üye)

SerCy sana önerdiğim bu iki makina üzerlerindeki lens leri ile ön plana çıkan makinalar, birinde Lecıa diğerinde CarlZeiss objektifleri var.Gündüz çekimlerinde her iki makinada sana istediğin güzel fotoğrafları sunar.Fakat gece çekimlerinde istediğin sonuca ulaşmak için ayırdığın bütçe yeterli değil.
Sitede her iki makinanında test amaçlı yapılmış gece çekimlerini bulabilirsin onları bir incele hangisi seni tatmin ederse ona yönel.

Tarih: 15 Haziran 2006, 12:01 - İp: 85.***.**2.105
as
as (Üye)

SerCy Ayrıca sana bir düşüncemi daha aktarayım ayırdığın bütçe H2 yerine yeni çıkan H5 i de almaya yetiyor.
H5 i
BURAYA TIKLIYARAK görebilir teknik özelliklerini .BURAYA TIKLIYARAK da inceliyebilirsin

#as' tarafyndan 15.06.2006 12:20:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2006, 12:07 - İp: 85.***.**2.105
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba SerCy,
Bir Panasonic fz20 kullanicisi olarak yaptigin listedeki makinalarin fotograf bakimindan beni en cok tatmin edeni Finepix s5600 ben kullanmadim ama bu zamana kadar gördügüm fotograflarindaki renklere ve kontrast tada bayildim diyebilirim. Ama genede Madem seni gelistirecek bir makina aliyorsan ben san kesinlikle fz30 u öneririm.

xtolga arkadasimiz bu makinanin testini yapmisti. Fotograflarini falan bayaa begendim ben. Bana kalirsa o testi bi incele.

Bu is cok zor (makina secimi) biliyorum Sana kolay gelsin.

Tarih: 15 Haziran 2006, 12:27 - İp: 84.***.**5.79
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Nikon coolpix 5700 artık üretilmiyor. 3 senedir kullanıyorum, çok şey öğrendim. Profesyonel model aramıyorum. Mevcut özellikleriyle çok iyi resimler elde edebiliyorum. Fonksiyonları çok ve karışıkça. Alışınca sorun yok.

Tarih: 15 Haziran 2006, 15:50 - İp: 195.***.**8.116
sercy
sercy (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar hepinize teşekkürler. Öncelikle Eski bir makine istemiyorum nikon üretimden kalktı dediniz listeden direk silebiliriz demekki.
2. olarak Fujiyi benimde bir arkadaşım denemiş (rallyvideo.com sahibi Levent Özokutucu) O bana fujiyi önerdi.

Fz3o yurt dışı forumlarında ve bazı site forumlarında Noise problemi ile hep anılıyor. Sony h2 ve h1 de aynı şekilde fakat sanırım listede en çok ayar imkanı saglayan makina şu an için h1

Benim daha önce kullandıgım Filimli ve digital fotograf makinaları Hep Canondu Gönlüm Gene canondan yana fakat 3 makina arasında sürekli kararsız kalıyorum.

Fuji 56oo
s3
H1

Fuji hakkında pek test bulamadım fakat cekilen fotograflardada Noise problemi yoktu. (benim gördüklerimde)

s3 gayet başarılı ama netligi s2 ile hemen hemen aynı gibi geldi verilen fark s2 ile s3 arasında sadece ek özellikler galiba.

h1 i kullanan bi arkadaşım Sony alma ne alırsan al tarzında makinayı kötüledi

Sony h5 içinde hiç incelemedim şu an inceliyecegim. Birde bu sitedeki cekilmiş yukarıdaki makinaların resimlerini inceleyip artık bi karar varma zamanı geldi sanırım 3 haftadır arayış içindeyim.

Tarih: 15 Haziran 2006, 17:14 - İp: 85.***.**9.146
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

En çok manuel ayar imkanı sağlayan makine Fz30 dur h1 değil, Bunu H1 i karalama için söylemiyorum, sadece bilgin olsun.

Tarih: 15 Haziran 2006, 17:32 - İp: 212.***.**0.50
sercy
sercy (üye)
İstanbul / Meraklı

xtolga anladım peki s3 veya fuji hakkında fikirin nedir?

daha cok aklıma bu 2 makina yattı fz3o uda şu an düşünce arasındayım fakat şu anlık s3 mü 56oo mü diye düşünüyorum. Yukarıda çünkü 7 adet fotograf makinası var. Birde H5 dendi 8

Nikon üretimden kalktıgı için tekrar 7 ye indi fakat benim aklımda olan sadece 2 ürün var bu yüzden bi hayli kararsızım.

http://www.cameras.co.uk/html/sample-images-select-1.cfm

bu sitede karşılaştırma yaptıgımda sony h1-h2 ve 56oo ila s3 ü kesinlikle 56oo gibi geliyor bana ama diger sitelerde örnek cekimlere baktıgımda (Gündüz) fark var fakat o farkı anlıyacak kadar profosyonel olmadıgım için kararsız kaldım.

bu arada fz3o un agırlıgı
USB hızının 1.1 olması
ISO oranın 4oo ile sınırlı olması fz3o un diger forumlarda noise probleminden bahsedilmesi bu makinadan beni soguttu. Panasonicleri Nikon ve Sony h2yi sildikten sonra listede son durum;

Canon S3
FUJIFILM FinePix S5600
SONY CyberShot DSC-H1

#SerCy' tarafyndan 15.06.2006 17:45:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2006, 17:36 - İp: 85.***.**9.146