oknns
oknns (üye)
Antalya / Amatör

Dslr Ve Like Modeller Tercih

Uzun zamandır slr bir makine arıyorum. Bazı noktalarda kararsız kararsızım. Seçeceğim makinenin Türkiye garantisinin olması ne kadar etkilli olmalı.

İki makine hakkında kararsızım makinelerinden birincisi yurtdışı girişli Canon EOS 400+kit 1500-2000 çekimde ama birde internet üzerinden alacağım için makineyi inceleme şansım yok. Makine fiyatı 750-800 arası

Diğer makine ise SLR değil Fujifilm s9500 makine Türkiye garantili oda 1500-2000 çekimde fiyatı ise 500-600 arası

Canon için ayrıca lense ihtiyacım olduğunu biliyorum. buda bana fazla makiyet olarak yansıyacak. ama uzun vadeli düşünüldüğünde canonau yükseltme şansım olduğunu biliyorum fakat bu fujifilmde mümkün değil.

tercihi yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyim. üstadlar önerileriniz benim için tercih yapmamı sağlayacak yardımlarızı bekliyorum.

#oknns' tarafından 21.12.2008 16:33:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Aralık 2008, 15:10 - İp: 88.***.**6.173
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

1- 400d için lens yatırımları yapman gerekecek.. ve 2. el olması, makineyi görmeden alacak olman eksi faktörler.. ben olsam almam..

2- s9500 için 500-600 biraz fazla.. şimdi sıfır ve garantili makineleri bu fiyata görerek almak mümkün..

3- bence git bir dükkan veya marketten al.. ya da kampanyaları izle.. ama sıfır al derim.

sony h50
panasonic fz-18
panasonic fz-28
canon sx100is

bunlar iyidir. yeni başlıyorsan masrafsız bir yol seçmen uygun.. dlsr alman, lensleri yüzünden pahalıya gelecek. ilerde gecersin bence DSLR ye..

4- Konu başlığını değiştir derim. İçinde ne yazdığı belli olmayan başlıklar kilitleniyor.

mesela "dslr ve like modeller tercih" gibisinden olabilir.

Tarih: 21 Aralık 2008, 16:04 - İp: 88.***.**2.22
oknns
oknns (üye)
Antalya / Amatör

panctom önerin için teşekkürler. daha önce 2 sene kadar kodak Z700 kullandım ama makimi yükseltmek istiyorum. bu yüzden böyle bir konu açtım geleceği düşünerek 400d alamak istiyorum fakat bütçe nedeniyle finepix s9500 olarak alternatif buldum ikisini kıyaslamak biraz biraz kötü çünkü farklı standartlarda ürünler biri slr diğeri slr-like

s9500 ü sıfır bulmam antalyada biraz zor yada benim baktığım yerlerde yüksek fiyat istiyorlar. bu yüzden ikinci el pazarına bakıyorum.

Tarih: 21 Aralık 2008, 16:43 - İp: 88.***.**6.173
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ama s9500 bir DSLR değil ki?? O bir like model..

o zaman DSLR bir model al bence.. neden s9500?

internet üzerinden almak akıllıca değil..
görerek alacaksan tamam..

benden sana tavsiye:

asla ürünü görüp denemeden kimseye para yollama.. hiç basın okumuyor musun?

tamam 2. el alabilirsin istersen ama görerek al..

ve:

400d yerine, 450d çok daha iyi bir karar..

400d nedense, hakkında çok memnuniyetsizlik okuduğum bir model

Tarih: 21 Aralık 2008, 16:50 - İp: 88.***.**2.22
oknns
oknns (üye)
Antalya / Amatör

zaten ilk tercihim slr ve canon 450d idi ama fakat fiyatından dolayı 400d almaya karar verdim. ama kitin üzerinde gelen lensin yetersiz olduğunu ve yeni lens almam gerektiğini okudum forumdan buda benim maliyetimi yaklaşık 1500 ytl civarına ulaştırıyo bunun üzerine bir arkadaşın tavsiyesi ile s9500 ü inceledim benim işimi görecek bir makina gibi geldi 28-300 zumun bana yeteceğini düşündüm. onun için slr ye alternatif s9500 karşıma çıktı.

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:05 - İp: 88.***.**6.173
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Panctom da tavsiye etmemiş gerçi ama bence de 9500ü hiç alma.
Çünkü özellik olarak bir pro makşna gibi olabilir ancak görüntü kalitesinin kompakttasn hiçbir farkı yok.

Bence slr al.

Ekonomik sıkıntın varsa nikon d40 d60 pentax k200d gibi bir modeli inceleyebilirsin.

Ama yine tercih meslesi, kit lensle herşeyi yapamazsın ama yaptığını da daha güzel yapar. Canonun kit lensiyle de iyi iş çıkarılır ama gövdenin hakkını vermez.

Tarih: 21 Aralık 2008, 22:42 - İp: 78.***.**3.145
oknns
oknns (üye)
Antalya / Amatör

yorumun için teşekkür ederim pentaxı hiç düşünmemiştim. s9500 ü almayı düşümmemdeki asıl nedenlerden biri fiyatı diğeride Türkiye garantisinin olması idi. ama 9500 biraz kafamdan çıktı şuanda yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 22 Aralık 2008, 00:21 - İp: 88.***.**6.173
erocank
erocank (üye)
Aydın / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 27 Aralık 2008, 16:37 - İp: 88.***.**9.96
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bende seni anlıyorum. Eğer fotoğrafçılığı ciddi bir hobi olarak görüyorsan kesinlikle slr almalısın. slr-like modelleri boşver. alacağın ekonomik koşullar göz önünde olursa giriş seviyesinde bol ve ucuz lensleri destekleyen bir marka model olmalı. Pentax K100D K10D bunun için çok iyi modeller. Çünkü eski slr objektiflerlede kullanılabiliyorlar. 70-80 liraya af si olmayan ama çok kaliteli objektifler bulabilirsin ikinci el. Eğer is ve af-s gibi özellikleri olan bir body tercih edersen akıllılık etmiş olursun. böylece aradığın objektif vr ve af-s olmak zorunda olmaz. Bu fiyat ve ağırlık avantajı olarak yansır. Sony A200 gibi. 400D güzel makine ucuza bulabilirsin ama is'i yok kit lensi kalitesiz. Slr almak ileride objektif almak demek. Bu yüzden alacağın body nin ucuz değil lenslerin ucuz olması önemli bence. Üzgünüm ne canon ne nikon bunları bodyde sağlıyor. İkinci elde böyle modelleri yok. Objektif çeşitliliğinin bol olduğu kesin ama body de is yoksa alacağın objektif VR olmalı. 600 ytl den aşağı kaç tane canon VR objektif var? Benim bildiğim yok. Nikon D40 D60 D80 çok güzel makineler ama bodyde is de yok af motoruda. bu yüzden alacağın objektiflerde hem VR hem AF-s olmalı bunlarda çok ağır ve pahalı objektiflerdir ve piyasada az sayıda bulunuyorlar. Ben şimdilik sony H9 kullanıyorum kendim için sony A300+Sal 18-70 f3-5,7 kit+ Sal 75-300 f4,5-5,7 düşünüyorum maliyeti 1500 ytl. Sanada pentax öneririm ama K100D yerine k10D öneririm. Çünkü bodyde is özelliği var.

Tarih: 28 Aralık 2008, 17:25 - İp: 85.***.**4.191
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fark çok az canon al.

Tarih: 28 Aralık 2008, 17:30 - İp: 88.***.**2.176
  • 1