sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Dslr Alma Hakkında

İyi kötü bu sitede 2 yılı aşkın bir süredir bulunuyorum. Genelde hep kompakt makinelerle çekimler yaptım. Fotoğraf konusunda yol katetdiğimiği düşünüyorum ve kompakt makine yetmemeye başladı. dslr- like ın hiç işimi görmeyeceğini biliyorum. Bu nedenle canon marka dslr fotoğraf makinesi almak istiyorum. Beni biraz olsun tanıyan abilerim, ablalarım var sitede... Şimdi ise abilerim, ablalarımdan küçük bir isteğim var. Acaba hangi dslr makineyi almalıyım. ortalama bütçem 1500 en fazla 2000 lira. ama 2000 lira en son seçenek olacak benim için.

Aklımda bir kaç tane makine var aslında, ama emin olamıyorum hiç bir şekilde. Sanırım 50mm 1.8 ile birlikte alacağım. 50mm 1.8 ile hiç çalışmadım, ama kanım şimdiden ısındı

Soruma gelecek olursam ne almalıyım?

Tarih: 7 Aralık 2009, 17:10 - İp: 88.***.**7.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

2400 cok fahiş bir fiyat bana sorarsanız

Tarih: 8 Aralık 2009, 02:27 - İp: 78.***.**7.32
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

@remi hocam malesef sıfır 40d ye gücüm yetmiyo. aklımdaki 500d standart kit lensiyle. Benim aklımda birde 50mm 1.8 var. izlediğim kadarıyla bana yakın bir lens, acaba 50mm 1.4 ten farkı nedir? bunu bilmiyorum.

@turnusol, teşekkür ederim ama spot ürün alacam büyük ihtimal, gerçekten çok fiyat farkı var arada. 500d kit lens ile birlik 1400- 1500 civarı bulunabiliyo spot.

Tarih: 9 Aralık 2009, 16:18 - İp: 88.***.**7.17
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hocam bu 50mm 1.4 çok ciddi bir lenstir bence. Hem fiziki olarak daha ağır ve sağlam duruyor hemde bokehi çok süper veriyor.
hayatcan ablamda var bitane. kesinlikle sanada tavsiye ederim.
eğerki gerçekten kalite farkı olmasaydı firmada bunu ucuza sunmak istemezmiydi bize? iyi düşünmek lazım.
50mm 1.8 elbet güzel ama 1.8 li bişey alacaksam 85mm 1.8 alırdım açıkçası.
çünkü 50mmin hakkını veren 1.4tür. (bence)
ucuz lens alacaksan 40 dyi tavsiye ederim.
mesela gövdeyi body olarak alabilirsin. yani bu şekilde bulman mümkündür. gerek istanbuldan gerek mustafa abiden gereksede internet sitelerinden..
gg'de satmıyorlarsada özelden yaz abi. mutlaka olumlu sonuç çıkacaktır sana..

aslını istersen ben gönlümde olan 40d ve 50mm 1.4 ü öneririm sana ama işte insanların ekonomik durumları o an için uygun olmayabiliyor. 500d de kötü değildir. ama body çok uzun süre kullandığımız için 40yi ondan dolayı al dedim.
yani parasını alır ama hakkınıda verir abi. seni yarıyolda bırakmaz. hatta elin büyük ise heh işte bu dslrdir dersin hocam.
rahat edersin manasında dedim yani.

tabi herkesin beklentisi farklı oluyor onada saygı duymak lazım. ben makina işlerinde paraya acımam. varımı yoğumu satarım o makinatyı alırım. aldımmı beni ihya etsin isterim. mesela ağır olsun kaba olsun elimi doldursun çok pahalı makinalardan geri kalmasın gibi.. bunlar benim istediklerim.
he sen kısıtlı tercih edersin benim gibi makina manyağı değilsindir ozaman başka olur tabiike.
ben bana göre doğru olanı ve bu yöndeki tercihlerimi-önerilerimi söyledim.

500d kesinlikle kötü değildir. 50mm 1.8 de öyle. ama 40d ve 50mm f1.4 te yakışıklı bir ekipman olurdu

Tarih: 9 Aralık 2009, 17:32 - İp: 88.***.**0.219
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

40d gerçekten benim de çok istediğim bir makine, daha önce dslr ile sadece nikon d80 ile çalıştım, oda otomatik modda çünkü hiç bilmiyorum dslr yi şu an. 40 d yi ikinci el bana uygun olan fiyata bulabileceğimi biliyorum, ama ikinci ele de gönlüm razı olmuyor bir türlü -ki babam kredi açacak bana onunda razı olacağını tahmin etmiyorum. ikinci ellerden pek haz etmez de. ilerde inşallah 40d gibi bir makinem olur. 500d yi bu kadar çok istememnin sebebi ise, dediğim gibi dslr ye çok yabancıyım ve bana sunduğu imkanlar en azından 2-3 yıl 40d den pek farklı olmayacak, çünkü ilk defa dslr nin tadına varacağım.

remi hocam tavsiyen üzeri 50mm 1.4 de yoğunlaşacağım. ben inanıyorum ki 500d ve 50mm 1.4 yahut 1.8 şu an için benim her isteğimi yerine getirecekler. ve ben inanılmaz mutlu olacam

zaman ilerledikçe de eminim ki yetmeyecek ve o zaman daha yüesek bi' makine düşünecem..

#sansabosa' tarafından 09.12.2009 18:14:28 tarihinde düzenlendi.

#sansabosa' tarafından 09.12.2009 18:15:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2009, 18:13 - İp: 88.***.**7.17
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gittigidiyordan ilk alışımda yüklü birşey almıştım (800kusur tllik) %10 du yanılmıyorsam ilk alışverişim için bu miktardan %10luk bir indirimde olmuştu.
çok makbule geçti vallahi.
demek istediğim, eğer sende ilk alışverişin olacaksa gittigidiyordan ve kampanya hala devam ediyorsa yüklü indirime sahip olabilirsin. hala varmı bilmiyorum ama.

---
birde, eğer portre çekeceksen 85mmi tercih etmeni tavsiye ediyorum.
şuradaki videoya bakabilirsen eğer senin için faydalı olacaktır.
http://www.fotoatolye.com/VideoDetay.aspx?item=160

ayrıca 50mm f1.4 için hayatcan ablamada görüşlerini sorabilirsin. kendisini tanıyorum. sizi kırmaz ve biildiği kadarıyla cevaplar

----
yazdıkça sonradan aklıma geliyor hep..
500d hem alımı hemde satımı kolay olması açısından sizin için idel gözüküyor. videoda var. e ozaman alımı satımı kolaysa al gitsin, değilmi.. :-))

edit:imla

#remi5861' tarafından 09.12.2009 18:47:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2009, 18:45 - İp: 88.***.**0.219
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

keşke ist. olsaydın hayyamda 40d 2.el fiyatları 1200 olması lazım.

Tarih: 9 Aralık 2009, 22:08 - İp: 88.***.**7.190
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

ikinci el 40 d mi? temiz 500d mi? kaldım arada karar veremiyorum yahu. ne yapmam lazım ki benim.

Tarih: 16 Aralık 2009, 23:24 - İp: 88.***.**2.100
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

*elli de binikiyüzelli dolardı,bir ara gel bak alır gidersin,dert etme,,ellide'yi..

Tarih: 16 Aralık 2009, 23:32 - İp: 88.***.**1.179
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

50d bana ağır gelir hocam paramı yeter ona

Tarih: 16 Aralık 2009, 23:36 - İp: 88.***.**2.100
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Eğer aynı paraysa ikinci el 40d al Arif,ancak;

Büyük gövde seviyor musun bunu da bir düşün taşın,çoğu zaman küçük gövde kullanışlı olabiliyor.

Ben olsam ikinci el kapatırdım bir 450d yanına da 150 liraya 50mm f1.8. Sanırım: 1200 liraya kapatırsın hesabı.

Ancaaaak sana bir ilan yollucam bu sayede 500d ye de kapağı atabilirsin

http://www.hocam.com/forum/58869/1/satilik_canon_eos_d_dslr/

Hem satan kişi bizim okuldan,istersen beraber deneriz okula gelirsin, yardımcı olurum.

İlana ulaşamıyorsan yazan şudur:

(500d)
+ 18-55

Çok çok az kullanılmıştır. Kutusundadır.

1550 YTL

İsteyen FSA'ya uğrayıp görebilir makinayı.

1 yıl FSA garantisi altındadır.

www.fotografsinemaankara.com

Bence büyük gövdelere aşık değilsen al bunu gitsin.

#mavi_izci' tarafından 17.12.2009 11:43:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2009, 11:42 - İp: 88.***.**7.222