nibiru
nibiru (üye)
İstanbul / Amatör

Canon T3 & T3i

arkadaslar selam,
Canon T3(1100) yada T3i(600D) almayı dusunuyorum, onerir misiniz? ertelenmis bir hobim fotograf, yeni basladigimi varsayalim.
yada EOS 500D daha mı iyidir?
T3 ile ilgili cok yorum goremedim acikcasi, yorumlarinizi rica ediyorum.
tesekkurler

Tarih: 4 Haziran 2011, 21:53 - İp: 88.***.**6.2
freestylegend
freestylegend (üye)
Denizli / Doğa Fotoğrafçısı

600d alın.. uzun süre gider.. 500d falan almayın. güncel modelleri tercih etmeniz daha mantıklı olur.

Tarih: 4 Haziran 2011, 22:04 - İp: 94.***.**4.38
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

freestylegend isimli üyemizin söylediğini dikkate almayınız.İsminin altında da yazdığı gibi, hala lensin makinadan önemli olduğunu anlayamamış bir amatör.

Öncelikle ne kadar bir bitçeniz var ve nasıl çekimler yapmayı planlıyorsunuz, video sizin için ne kadar önemli, hangi ihtiyaçlarınızda kullanacaksınız video özelliğini.

Bu sorulara cevap verdikten sonra daha yararlı olabiliriz sizin için

Tarih: 5 Haziran 2011, 17:07 - İp: 78.***.**6.234
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gereksiz tartısmalardan uzak durun.
on yıl onceki makinelerle bile harikalar yaratılmış ve hala yaratılıyorken, işin lenste ve tabi oncelikle fotografcıda bittigini anlamak istemeyenler sidik yarıstırırccasına teknolojik alet yarıstırır.
500d iyi makinedir, 600d nin artısı hareketli lcd ekran,sizin için onemli degilse fazladan kurus vermenize gerek yok.

Tarih: 6 Haziran 2011, 15:01 - İp: 88.***.**8.140
freestylegend
freestylegend (üye)

ben bu siteyi anlamıyorum ya adam bana orda laf sokmuş gelmişsiniz onun yorum duruyor bişey yapılmıyor. ben sadece öneride bulundum. doğru yanlış olması olayı değiştirir. herkez istediği şekilde önerisini söyler. onun telaffuzuna bakın bence. ayrıca burası dslr satın alma rehberi. istediğim makineyi öneririm

Tarih: 6 Haziran 2011, 19:04 - İp: 94.***.**4.38
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Hadi lens mi makine mi önemli tartışmasını geçtim.
Madem çok biliyorsunuz Cevabınızı daha da kısa yazsaydınız? "600D" diyip bitirseydiniz.
Bilmem kaç milyonuncu kere söylüyorum.
DSLR hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan, tavsiye isteyen birisine, bozuk plak misali, hep aynı cümlelerle, parasının yettiği en iyi makineyi almasını önermeyin.

gaijin 500D almasını önererek fotoğrafçılığa yeni başlayan birisi için uygun bir makine önermiş.Ama iş lense gelince ben de MP-E 65 macro, 70-200 f2.8, 17-50 f2.8 demesini bilirim.Bunlar çok yüksek mevlalara maloluyor.Ancak ben manzara fotoğrafı veya iç mimari fotoğrafları çekecek birisine bu lensleri önererek onu yanlış yönlendirmiş oldum değil mi.Halbu ki 5D II ile bunlar çok işe yarar, çok pahalı aletler, en iyi en güzel fotoğraflar, en çok para yatırılan aletler ile çekiliyordu hani??

Makina önerebilirsiniz bu aşamada, video önemliyse ve 550D nin bu yöndeki artıları ihtiyaç doğrultusunda ise 500D yerine 550D önerilebilir.

@freestylegend
yorumunun neden silindiğini bilmiyorum.
Abartarak veya başka bir amaç doğrultusunda söylemiyorum ama geçenlerde Yalçınlarda gördüğüm 4 kızın aralarındaki konuşma ile benziyor senin tavsiyen:

"ben 1. fotoğrafların hangi makinayla çekildiklerine baktım.Porte yarışması olduğu için hepsi nikonla çekilmiş ve en ucuzu 9-10 bin liralık makineler.Bu makine de iyi (Canon EOS 7D) ama portre fotoğrafları için nikon daha iyi.Bu makineyle öyle fotoğraflar çekilmez"

Ben de DSLR a geçmeden önce bu forumdan yardım almıştım ve gaijin'e az çektirmedim.gaijin uzun uzun anlatmasına rağmen işin özünü bilmediğim için uyuşmuyordu fikirlerimiz.
Yine bir kişi DSLR seçimi konusunda yardım istemiş ve siz "600d alın.. uzun süre gider.. 500d falan almayın. güncel modelleri tercih etmeniz daha mantıklı olur. " demişsiniz.
Eminim yardım isteyen arkadaşın kafasındaki sorular bi anda bitmiştir.Koşa koşa gidip 600D almıştır, hem de 2 tane almıştır.Maksat 2 kat kaliteli fotoğraflar çekmek...

Şuan ismi aklıma gelmiyor ama internette biraz araştırırsanız bulursunuz.
Bir kuş fotoğrafçısı, 3-4 tane makinası var.Dünyaca ünlü ve çok başarılı tabii.
Hangi makinalar dersiniz?
Yanlış hatırlamıyorsam 1 tane 300D 2 tane 350D 1 tane 400D
Modeller farklı değil, sadece sayıları farklı olabilir.

Araştırın da o fotoğrafları bir görün derim, sonra da gelip daha yüksek makine dersiniz.

İyi günler.

Tarih: 6 Haziran 2011, 19:28 - İp: 78.***.**5.101
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 6 Haziran 2011, 19:38 - İp: 78.***.**2.51
freestylegend
freestylegend (üye)

Makinenin lensten daha önemli olduğunu ben biliyorum kardeşim. Hatta gidip kendim en ucuz nikon dslr makine (d3000) aldım. daha sonra lense yatırım yapayım diye. ama canon daha güncel makine çıkarmış 550d diye 600d diye. belki adamın kenarda köşesinde para var (açıklama yapmamış ama) ona lens parası diye ayırdı ?

bknz: canon 500d kit: 1.717 tl
canon 550d kit: 1.768 tl
canon 600d kit: 2.021 tl

arkadaşın sadece makinenin kit'li haline 2000tl ayırdığını düşünelim.

canon 600d burda cazip değilmi 2 yıl garantili ve ( 18-55 IS II )

ayrıca 300tl'lik bir parayada lens yatırımı olarak sadece 50mm 1.8 alınır ve bunu almakda zor bişey değil

bence sizde öneriyi bunları düşünürek yazın

#freestylegend' tarafından 06.06.2011 19:46:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2011, 19:38 - İp: 94.***.**4.38
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

@najdorf
Madem bu kadar bilgilisiniz forum kurallarında, kendi yorumunuza da nasıl başladığınıza bir bakın, sayın aydın.

@freestylegend

Kendi kafanda kurduğun varsayımlarla öneride bulanmaya devam ediyorsun.
Hem diyorsun en ucuz makinayı aldım lens önemli diye, hem de gitsin tüm parasını 600D 18-55 e yatırsın.

500D
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-EOS-500-D-KIT-amp-HEDIYELIDIR_W0QQidZZ39886775

550D
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-EOS-550-D-18-55-KIT-HEDIYELIDIR_W0QQidZZ40660743

600D
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-EOS-600-D-18-55-KIT-HEDIYELIDIR_W0QQidZZ39117488

Fiyatları satıcıdan satıcıya değişiyor makinaların.Ben sadece aradaki fiyat farkını belirtmek için aynı satıcıdan olan ürünleri listeledim.500D ile 550D modeli arasında 300 lira, 600D ile arasında 700 lira fark var. 600D 18-55 II lens ile beraber geliyor, I versiyonuyla beraber satılmıyor.

Şimdi 600D yerine 500D alıp 18-55 in yanında 55-250 ve filtresiydi hafıza kartıydı cartıydı curtuydu almak yerine 600D almak çok mu mantıklı ?
300 liraya 50mm F1.8 alır diyorsunuz,
1)buna ihtiyacı olup olmadığını bilmiyorsunuz
2)Bu lense ayıracak bütçesi olup olmadığını bilmiyorsunuz.
3)Bu yazımda, sizinle ilgili söylediğim ilk cümleye tekrar bakın..

İhtiyaçları bilmeden öneri yapmak sağlıklı değil, hele ki tüm parayı daha yeni çıkmış ve fiyat\performans anlamında 500D modelinden iyi bir model olmayan bir makinayı önermek hiç sağlıklı değil.

Çölde susuzlukta ölecek birine 2 litre su yerine son model bir çamaşır makinası önermek yarar sağlamaz, daha temkinli olmalısınız kanaatimce

Tarih: 6 Haziran 2011, 21:25 - İp: 78.***.**5.101
freestylegend
freestylegend (üye)

"@najdorf
Madem bu kadar bilgilisiniz forum kurallarında, kendi yorumunuza da nasıl başladığınıza bir bakın, sayın aydın. "

böyle bi yorumda bulunmuşsunuz. adam söylediğimde bir anormallik yok demiş. aynı zamanda kısa keste aydın havası olsun demeklede doğru demiş. kendinizi bilgili sanıpta uzun uzun şeyler yazmayın

şimdi gelelim makine işine

kendi kafamda kurduğumu nerden çıkardın ? varmı bi kanıtın ? bence sen en önce herşeye ön yargıyla yaklaşmaktan vazgeç

500d: http://www.oyunsepeti.com.tr/Canon-EOS-500D-151-MP-DijFotM-Efs-1855-IS-Kit,PR-27986.html

550d: http://www.isteevinegelsin.com/store/ProductDetails.aspx?productid=93469&ref=akakce&v=1.25.4

600d (18-55mm IS II): http://www.sanalreyonum.com/urun/canon-eos-600d-18-55isii-kit-18-mp-slr-dijital-fotograf-makinasi--canon-turkiye-garantili-_871148.aspx?CatID=27282

buyur kardeş. belki satın alırsın.

"Şimdi 600D yerine 500D alıp 18-55 in yanında 55-250 ve filtresiydi hafıza kartıydı cartıydı curtuydu almak yerine 600D almak çok mu mantıklı ?
300 liraya 50mm F1.8 alır diyorsunuz,
1)buna ihtiyacı olup olmadığını bilmiyorsunuz
2)Bu lense ayıracak bütçesi olup olmadığını bilmiyorsunuz.
3)Bu yazımda, sizinle ilgili söylediğim ilk cümleye tekrar bakın.. "

bide böyle bişey demişsiniz. arada kalan 300 liraya ne lens alıcak peki ? sizin oluşturduğunuz fiyatlarla bizimkiler farklı en hesaplını düşünmek lazım başta. ayrıca 50mm ihtiyacı olup olmadğını söylemişsiniz. peki 500d'ye ihtiyacı varmı?

"İhtiyaçları bilmeden öneri yapmak sağlıklı değil, hele ki tüm parayı daha yeni çıkmış ve fiyat\performans anlamında 500D modelinden iyi bir model olmayan bir makinayı önermek hiç sağlıklı değil. "

adamın ne istediğini nerden biliyosun? belki hareketli ekran olsun istiyor belki 3mp daha fazla olsun istiyor ? bunları sordunmuda bu kadar güvenerek söylüyosun.

çöldeki yaptığınız benzetmeyede çok güldüm gerçekten. alakasız ve saçma

#freestylegend' tarafından 06.06.2011 23:53:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2011, 23:52 - İp: 94.***.**4.38
freestylegend
freestylegend (üye)

tamam kardeşim madem burda (doğru düzgün) yaptığım yorumlar siliniyor editleniyor. adam bana orda amatör küçük düşürmüş siz benim yorumlarımı silin. görenlerde allah bilir bunun yorumları neden editleniyor diye soruyodur

sanırım

6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.

g.emre arkadaşın yazdığı "İsminin altında da yazdığı gibi, hala lensin makinadan önemli olduğunu anlayamamış bir amatör. " yazdığı mesaj editlenmemiş?

siz insanlara eski modelleri önermeye devam edin. sonra adam gelsin bu 1600 de gren yapıyor neden 3 mp düşük önerdiniz. ben macro çekcem döner ekran lazım der ozaman anlarsınız belki

Tarih: 7 Haziran 2011, 16:35 - İp: 94.***.**4.38