fotofilm
fotofilm (üye)
İstanbul / Amatör

A100 İçin Flaş Arıyorum

harici bir flaş almak istiyorum ama tavsiye eder mısınız? tavsiye ederseniz nerden ucuza alabilirim? Şuan Mardin'deyim..

Tarih: 27 Kasım 2007, 11:10 - İp: 81.***.**9.21
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

arkadaşlar öncelikle herkesin bayramını kutluyorum...
5600 minolta profesyonel flaş bu ürüne istedikleri fiyat 350 ytl sizce uygunmu..birde ürünü deneme şansım olmadan alacam,,nelerine dikkat etmeliyim bende flaş dan pek anlamamda laf aramızda

Tarih: 23 Aralık 2007, 14:11 - İp: 88.***.**7.91
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sozkunusu flasin sifir fiyati 750 YTL civarinda zannedersem ( Sony HVL-F56AM ile Minolta 5600 ayni sey, firmayi Sony satinalinca modelin ismi degisti )

http://www.morfare.com/asp/show_stock.asp?product=HVL-F56AM

Flas iyi durumdaysa 350 YTL eder, 400 YTL etmez.

Minolta/Sony makinalarin kendi flasinin gucu GN 12'dir. 5600 ise GN 56'dir, yani 4-5 defa daha gucludur, bu kullanim mesafesini 2-3 katina cikaracaktir.

Flasi alinca test etmen gerekenler, aklima geldigi kadariyla:

1. Malum fiziksel kontroller, darbe cizik vs. Pil yuvasi saglam mi (onceden icinde piller akmis olabilir). Yuvadaki pinleri kontrol edin, dordu de saglam mi vs.

2. Makinanin uzerine takinca makina algiliyor mu ? Vizorde veya LCDde "yildirim" isareti cikacak. Bunun icin flasin pillerinin takili ve flasin acik olmasi gerekiyor. Flaslar, tek kullanimlik alkalin veya sarj edilebilir NiMH pillerle calisir, 8 adet "0" pili yaninizda bulundurun.

3. Flas takiliyken belli bir nesneyi degisik mesafelerden resimleyin, tutarli pozluyor mu diye. (Flas compansation'u -1 veya -1.5 EV yapmaniz gerekebilir, muhim olan tutarli pozlamasi)

4. Fokuslarken AF yardim lambasi yaniyor mu ? (Testi karanlik veya los bir odada yapin)

5. Flas takili degilken hem makinayi hem de flasi "wireless" moda alin, built-in flasinizi kaldirin, AEL tusuna bastiginizda once builtin flas azicik parlayacak, 1 saniye sonra 5600 cakacaktir.

6. Ustunde 5600 takiliyken, makinayi S veya M moduna getirin, sonra da bakin bakalim perde hizini ensona kadar ( sanirim 1/4000) cikarabiliyor musunuz ? Tamam cok abartmayalaim, 1/500 veya 1/1000 ile 1-2 poz cekin bakalim flas calisiyor mu diye. ( dikkat : max.sync. hizinin uzerine cikinca flasin tesir mesafesi kademe kademe dusecektir )

7. Ikinci bir "wireless" flasiniz varsa, 5600 ile onu tetikeyip tetikleyemeyeceginizi de kontrol edebilirsiniz.

Tarih: 24 Aralık 2007, 03:14 - İp: 85.***.**4.31
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

ayrıntılı cvb ın için teşekkürler antika ,,bu flaşlar heralde sony nin üst modellerindede kulanılır değilmi??

Tarih: 25 Aralık 2007, 10:09 - İp: 85.***.**2.241
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony, Minolta'nin sistemini aynen devam ettiriyor, dolayisiyla cikmis ve cikacak butun Sony DSLRlar ile uyumlu bu flaslar.

Tarih: 25 Aralık 2007, 11:37 - İp: 88.***.**3.97
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

Biri flash satıyor kelepir fiyat fakat sony a100 ile çalışırmı bilmiyorum deneme fırsatımda yok. MINOLTA AF 7000 makinesini ile kullanmış CARENA 300AF flash.

Tarih: 26 Aralık 2007, 17:50 - İp: 85.***.**8.76
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

4000AF bugunku Minolta/Sony DSLRlar ile calismaz.

Ancak FS1100 parca kodlu adaptor unitesini kullanirsaniz bugunku DSLRlar ile calistirabilirsiniz, onda da AF yardim isigi ve auto switchover calismazmis.

Minolta Maxxum/Dynax 5000, 7000 ve 9000 modellerinin flas sistemi bugun kullanilandan farklidir.

Minolta Maxxum/Dynax 3000i'nin kendine ozgu bir flas sistemi varmis, bugunkuler ile uyumsuz.

3000i'den sonraki butun i,xi ve si serileri, akabinde cikan butun Konica-Minolta ve Sony DSLRlar ve hatta Minolta DSLRlike makinalarin ( A2 ,A200 ) flas sistemi aynidir.

Tam liste icin:

http://www.jwhubbers.nl/mug/af-flashes.html

Tarih: 27 Aralık 2007, 01:38 - İp: 85.***.**4.31
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,
minolta 3500xi model ikinci el bir flaş aldım ama wireless özelliğini kullanamıyorum. makinem sony alpha 350. makineden wireless'a getirdim ama flaşı bir türlü patlatmıyor. ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tarih: 21 Ocak 2009, 09:31 - İp: 78.***.**8.190
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

büsttekine ilaveten bir sorunum da şu:

flaşı makine üzerine taktığımda enstantane hızı 1/160'dan daha hızlıya ayarlanamıyor. mesela damla fotoğrafı çekmek istiyorum, bu nedenle daha hızlı enstantaneye ayarlamam lazım. bunu menüden ayarlamak mümkün mü yoksa böyle bir şey mümkün değil mi?
teşekkürler

Tarih: 21 Ocak 2009, 14:56 - İp: 78.***.**8.190
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

bu konuya son iki mesajı ben yazdım, iki soru sordum kimse yanıtlamadı sağolun, ama ben cüneyt abiden aldım cevapları. son bir şey daha sormak istiyorum, hss özelliği olmadığı için benim flaşta senkronizasyon sasğlanmıyor ve enstantaneyi yükseltemiyorum. ve ayrıca karşıdaki nesnenin mesafesini ölçüp mesafeye göre ışığın gücünü ayarlamıyor flaş. bu özelliklerde bir sony flaş ise pahalı. bende bir flaş adaptörü var diğer marka flaşları kullanabilmek için.
yukarıda bahsettiğim özellikleri olan başka marka bir flaş alsam ve bu adaptörle makineme taksam bu özellikler çalışır mı, bilgisi olan varsa ve cevaparsa çok sevinirim.

Tarih: 2 Mart 2009, 21:39 - İp: 81.***.**8.250
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta/Sony'nin gövde ile flaş arasındaki haberleşme protokolü açık değil, yani Minolta/Sony hiçbir zaman spekleri yayınlamadılar. Aslını ararsanız flaş yuvalarına 4. ve 5. pinleri ekledikten sonra bütün üreticiler sadece kendilerinin bildikleri bir protokolü yüklediler sistemlerine. Diğerlerinin Sony'den yegane farkı yuvayı ve tetikleyici pinin işlevini değiştirmediler, böylece en azından manuel modda uyumlu kaldılar.

3. parti flaş üreticileri aradaki protokolü hackleyerek kendi flaşlarını üretiyorlar, mesela Sigma veya Metz.

Alacağınız adaptör 1 değil en az 2 protokolü çözmüş olmalıki böylece birinden aldığını diğerine çevirsin. 10 yılı aşkın sistem programcılığı tecrübemle diyebilirimki elektronik olarak haberleştirilmek istenen 2 farklı sistem arasında birebir tercüme neredeyse hiçbir zaman mümkün olmaz, illa birinde olan kavram, diğerinde yoktur, diğerinde bulunan başka bir kavram öbüründe yoktur, aradaki boşluğu çoğunlukla kompleks bir yazılım kapatır.

Bu tür zorluklardan dolayı, fizksel uyumluluk bir de tetikleyici pin haricinde fonksiyonu olan bir flaş adaptör veya lens adaptör ben hiç duymadım. Mesela teorik olarak Canon EOS gövde üzerinde Nikon'un tamamen elektronik haberleşmeli AF-S lenslerini adaptörle bütün fonksiyonları tam olarak çalıştırmak mümkün, ama ben hiç böyle bir adaptör görmedim, duymadım. Aynı şekilde Sony üzerine Canon veya Nikon lenslerini bütün özellikleriyle çalıştıracak flaş adaptörü yapmak da mümkün ama ben hiç görmedim, duymadım.

3500xi ile ilgili probleminiz sanırım dijital fotografçılıkla ilgili bir sorun. Eskiden, filmli günlerde, flaşın ışığını doğrudan çekim anında tespit etmek mümkünmüş, filmden yansıyan ışık ölçülüyor, yeterince pozlanınca flaş anında söndürülüyor. Dijital sensör, ışığı film gibi yansıtmıyor maalesef, dolayısyla bu yöntem kullanılamıyor. Onun yerine önce bir "pre-flaş" çakılıyor, ışık ölçülüyor, sonra çekim anında flaş esastan çakıyor. Sanırım Minolta pre-flaş için flaş ünitesinin haberleşme protoküne birkaç kod daha ekledi, eski flaşlar bu kodları tanımıyorlar, sanırım sizin sorununuz bu. Manuel modda çalışabilmeniz lazım.

Tarih: 5 Mart 2009, 22:02 - İp: 88.***.**3.42