fotofilm
fotofilm (üye)
İstanbul / Amatör

A100 İçin Flaş Arıyorum

harici bir flaş almak istiyorum ama tavsiye eder mısınız? tavsiye ederseniz nerden ucuza alabilirim? Şuan Mardin'deyim..

Tarih: 27 Kasım 2007, 11:10 - İp: 81.***.**9.21
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

sony f36 kullanıyorum. memnunum. özellikleri daha iyi olan (yatay da hareket edebilen) sigmanın flaşlarıda var ama wireless fonksiyonu çalışırmı bilmiyorum.

Tarih: 27 Kasım 2007, 13:09 - İp: 78.***.**8.38
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony'nin DSLRlar için 2 adet flaşı var:

Sony HVL-F56AM ve Sony HVL-F36AM. Bunlar vaktıyle Minolta'nın cıkardığı Minolta 5600HS(D) ve Minolta 3600HS(D) flaşların aynısı.

Bu 4 flaşın daha eski modellerden farkı pozlama yaparken lensten gelen mesafe (distance) bilgisini de kullanmaları. Eğer lens fokusladığı noktaya göre mesafe bilgisini makinaya aktarabiliyorsa (son 4-5 senede çıkan bütün Minolta/Sony lenslerde olan bir özellik, eski lenslerde yok) , makina bu bilgiyi doğrudan flaşa aktararak patlamnın şiddeti ayarlanabiliyor. Bu özellik sadece flaş makinaya takılırken çalışır, wireless modda veya eskı lens kullanıldığında pre-flaş pozlama yapılır.

Pre flaş pozlamada, flaş önce bir kere küçük çakar makina ışığı ölçer ayarlamaları yapar, sonra çekim anında esas patlama gerçekleşir.

Mavi İzci için özel not: En güzel flaş pozlama modunu dijital SLRlar çalıştıramaz, sadece analaog makinalar çalıştırır. Bu modda doğrudan çekim anında filmden yansıyan ışık ölçülür, yeterince ışık toplanınca makina flaşı kapatır. Bu mod wireless çekimde de çalışır. Ve y'ne ayni sebepten dolayi wireless çekimde DSLRlar birden fazla flaşın kullanıldığı durumlarda "ratio flash" özelliğini kullanamaz. (sorun değil, az olmasını istediğiniz flaşı daha uzağa yerleştirein veya üzerine ince bir bez veya kağıt atın)

f56'ın (veya 5600HS) f36'ya (3600HS) göre birkaç üstünlüğü vardır:

1. Daha büyük ve güçlüdür, biraz daha uzağı aydınlatabilir.

2. Ekstra batarya ünitesi ile çalışabilir, yani çok daha hızlı şarj olup bir sonraki çekime hazır olur.

3. Başlığı sağa sola da dönebilir, f36 sadece aşağı yukarı dönebiliyor. (çok önemli değil diğerini wireless modda kullanırsanız diğer elinizle tutup sağa sola döndürebilirsiniz)

4. Başka wireless flaşları kumanda edebilir (Çok önemli değil, buılt-in flaş bu işi yapıyor zaten. Buılt-in flaşın böyle şeyler yapamadığı eski Minolta SLRlarda önemli bu özellik)

Flaş, özellikle wireless flaş hayatınızı yeni bir lensten çok daha fazla etkiliyor. Hiçbir şey olmasa ışığı kullanmayı öğreniyorsunuz, heryeri bir stüdyoya çeviriyor.

Diğer Minolta wireless flaşlar (Dynax 9'un el kitabina gore):

5400HS , 5400xi ve 3500xi

Minolta flaşların uyumluluk tablosunu bu sayfada bulabilirsin:

http://www.jwhubbers.nl/mug/af-flashes.html

HSS, sizin 1/160'tan daha hızlı perde hızlarında çekim yapmanızı sağlayan özelliktir.

Minolta olmayan flaşlar hakkında fazla birşey bilmiyorum. Bildiğim kadarıy Metz çok iyi flaşlar yapıyormuş ama fiyatı da Minolta/Sony'den yüksek.

bkz.http://www.dyxum.com/flashes/index.asp

Tarih: 27 Kasım 2007, 16:33 - İp: 88.***.**3.97
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Benim için özel not mu çok duygulandım doğrusu.Harici bir flaş ben daha düşünmüyorum ama bu konu başlıklarını daha sonra değerlendireceğim.

Tarih: 27 Kasım 2007, 20:23 - İp: 144.***.**0.150
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

antika@ bir flaş cahili olarak sorayım , bu flaşları manuel olarak kullanmak mümkün mü? Yani makineden tamamen bağımsız olarak....

örnekle açıklayayım, mesela bulp çekiyorum, 2 dakika pozluyorum, ama 15,30,40,80,90. saniyelerde flaş patlatmam gerek. Bu flaşlarla yapabilir miyim bunu ?

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:22 - İp: 81.***.**7.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Bende 3600HS var ve uzerinde manuel olarak cakma tusu yok, varsa yoksa makina ile kumanda ediliyor. Diger Minolta/Sony flaslarlada bahsini ettigin tus var mi bilmiyorum.

Yalniz problem shuki piyasadan bulacagin 20-30 YTLlik bilimum flas bu dedigin isi yapacaktir, makinanin illa uzerine takili olmasi gerekmez al eline cak cakabildigin kadar.

Sanirim karanlik genis bir mekanda makina tripodun uzerinde bulbtayken eline flasi alip orda burda caktirarak bir resim olusturma projen var, zira dar bir mekanda flasi birkac defa caktirirsan fazla pozlarsin.

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:40 - İp: 88.***.**3.97
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

evet antika o tip bir fotoğraf için düşünüyorum .
ve aslında son zamanlarda manzara vs. gibi şeylerden sıkılıp bokeh, ışık , flaşla oynamak gibi deneysel şeylere merak saldım

piyasadaki oyuncak görünümlü flaşlar bile işini görür diyorsun , sanırım haklısın ben hiç düşünmemiştim .

f36 ile f56 arasındaki fiyat farkına değer mi sence ?

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:46 - İp: 81.***.**7.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Profesyonel dugun fotografcisi olsaydim ben Sony F56'yi (veya Minolta 5600HS(D)) tercih ederdim cunku:

1. Genis dugun mekanlarinda uzaktan cekim veya daha onemlisi grup fotograflari icin guclu flas onemli, f36'nin menzili 5-6 metreyse f56'ninki en az 7-8 metre falandir, bu cok onemli bir rahatlik. Mekanin ozeligine gore endirekt flas da kullanilabilir, burada da guc onemli.

2. Cumbur cemaat hareket edilen ortamda, mesela millet gobek atarken, halay cekerken, cabuk sarj olan flas da onemli. Veya pozlamanin tutmadigi zamanlarda ( ozellikle endirekt flasta sikca basa gelebiliyor ) milletin cani sikilip pozu bozmadan once 2. bir sans yakalmak icin onemli. Bu ozellik gazeteciler muhabirler icin cok daha onemli.

Bunun disinda hicbir dugun fotografcisinin wireless ozelligini veya saga sola donme yetisine ihtiyaci olacagini sanmiyorum, bunlar bizim gibi amatorler icin

Tabii butun bunlar profesyonel kullanimla ilgili, bizim gibi amatorler icin f36 isimizi fazla fazla gorecektir.

Tarih: 4 Aralık 2007, 21:35 - İp: 85.***.**7.81
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim antika

bu arada dün ömergin söyledi ve çok şaşırdım, 1d serisi dahil hiç bir canon dslr de wireless flaş yokmuş

deyim yerindeyse oha falan oldum

Tarih: 4 Aralık 2007, 21:45 - İp: 88.***.**2.146
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

bower flah yada digital diye adlandırılmış flahslar var bunlar işe yararmı. fiyatları 38 $ dan başlıyor (gn 28) birde lcd ekranlı var 42 gn. Sizce guide number en az ne kadar olmalı?

Tarih: 18 Aralık 2007, 13:08 - İp: 85.***.**8.76
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Diger sayfaya yani Sony Alpha A100 Fotograf Galerisi (sayfa 128-129)'a yolladigim fotograflar GN=36 objektifle ISO 800'de en az 10-15 metreden cekildiler. Golgelere dikkat edin, wireless flash kullanildi.

Profesyonel degilseniz GN 36 size fazla fazla yetecektir.

Tarih: 18 Aralık 2007, 13:27 - İp: 88.***.**3.97