fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

30d Ve 17-40mm L İkilisi: Fıyasko!

Arkadaşlar
1 yıl boyunca okduğum ve katıldığım konular sonucunda EOS 30D ve 17-40mm L objektif almaya karar verdim. Sonunda aldım. 3 Gündür kullanıyorum ve 500e yakın fotoğraf çektim. Otomatik modlarda (basic zone) veya manuel.

Sonuç hiç de tatmin edici değil! Anlamıyorum, ben mi bir yerde yanlış yapıyorum. 2000 YTL lik bu objektif ile çektiğim fotoğrafları, 100$'lık objektif ile çektiklerimden ayırmak imkansız! Bu işte bir iş var.

Ne renkler güzel ve ne de keskinlik iyi. Hatta keskinlik diye bir şey yok! En harika objektif olarak bahsedilen bu objektfin hiç bir avantajını göremedim.

Size çektiğim fotoğrafları gönderebilirim. Gerçekten bilinçli bir gözle incelenmesi lazım.

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:11 - İp: 85.***.**3.60
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Hata sendedir, elindeki makina ve objektif tek kelime ile harika bir set.

Bir kac fotograf yukleyebilirsen cekim bilgileri ile belki yardimci olmaya calisiriz.Ozellikle kullanan arkadaslar fikirlerini soyler.

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:15 - İp: 88.***.**7.65
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

sevgili fotoguy..almış olduğun makinada lenste oldukça kaliteli bir ikilidir.arkadaşımızında dediği gibi hata sendedir..ilk dslr kullanan arkadaşlarımızda sende olduğu gibi hayal kırıklığı oluşur.zamanla en iyi kararı verdiğin için mutlu olacağına eminim..
yapman gereken tek şey kullanma klavuzunu bol bol ukuyup potoğraf çekmen ve bol bol sitemizdeki çekim teknikleri forumlarını okuman olacak..
makinan hayırlı ve ışığın bol olsun..

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:22 - İp: 88.***.**4.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha once dslr kullandınızmı acaba??

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:38 - İp: 88.***.**7.69
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

2 yıldır DSLR kullanıyorum. Amatörüm fakat temel kuralları biliyorum. Manuel çekimlerde pozlama hatası vb. yaptığımı varsayalım; peki full automatic veya portraid, landscape gibi hazır modlarda da mı hatalı çekim yapıldı?

Size fotoğrafları nasıl gösterebilirim?

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:54 - İp: 85.***.**3.60
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

www.imageshack.us adresine fotğrafları yükleyebilirsiniz.

Tarih: 20 Haziran 2007, 02:08 - İp: 85.***.**5.199
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

5 adet örnek fotoğraf yükledim. Yaklaşık 500 fotoğraf arasından manzara konuluları seçtim. 2 tanesi macro. Biliyorum bu objektif macro çekim için değil, ama oldukça yakından netleyebiliyor ve çok yüksek beklentilere hitap etmese bile çekilebiliyor. Örnek olması açısından ekledim.

Fotoğrafların geneli çok yumuşak, yani nesneler bir birlerinden kesin çizgilerle ayrılmıyor. Bir birine bulaşmış gibi. Sanki bir programla çok hafifçe yağlı boya efekti uygulanmış.

Gece çekimleri:
Düşük ISO ve enstantaneye karşın gren oranı çok fazLa. Gök yüzünün sarıdan maviye geçen tonlarına bakacak olursanız 200 ISO da ve 2sn de olmaması gerektiği kadar çok. 30D az grenli çekmesiyle bilinmez mi?
Bunun dışında nesneler çok yumuşak. Bir programla çok hafifçe yağlı boya efekti uygulanmış gibi.

Gündüz:

Aşağıdaki yakın ya da macro diyebileceğimiz çekimlerde netlenen alanın yeterince keskin olmaması ve gündüz vakti bu çekim değerleri ile grenli olması.

Not: Fotoları orjinal halleriyle yüklememe rağmen bazılarının boyutları küçültülmüş, anlamadım. Ama exiff bilgileri duruyor. Gerçi detay azaldığı için daha güzel görünüyor ve gren gibi hatalar zor anlaşılıyor.

#fotoguy' tarafından 20.06.2007 03:59:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2007, 03:56 - İp: 85.***.**3.60
fotoyasin
fotoyasin (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

selam kardeş bende ankaradayım canon kullanıcısıyım
yerim hilton oteli ankara gelirsen bi ara bakarız
yasin kozan
www.betacolor.com.tr
0312 466 32 36

Tarih: 20 Haziran 2007, 10:01 - İp: 81.***.**2.0
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,

yüklediğiniz fotograflara bakınca, doğrudan makineyi ve objektifi suçlamamak gerekir diye dünüşüyorum.

öncelikle bir şeyi merak ettim. 17-40 2000$'lık bir lens değil. eğer o fiyata aldıysanız çok pahalı almışsınız.

ikincisi, gönderdiğiniz fotograflar, doğru ışık ortamları değil. hangi makine olsa yanılır bence. ilki, çok karanlık bir ortam. ikincisindeki ışık durumu doğru. o ışıkta, fotograf bence öyle çıkar. gündüz, öğle saati gibi. bir polarize ile denemek lazım bence. çiçekler de sert ışıklarda çekilmiş. 17-40 kullanmış ve sonuçlarını görmüş biri olarak söylüyorum; onu suçlamak yanlış olur. 30D'nin de çok örneklerini gördük. bence makine ve objektiften soğumayın. seçiminiz çok iyi. denemeye edevam.

Tarih: 20 Haziran 2007, 10:45 - İp: 85.***.**9.56
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

pardon. ben 2000 YTL'yi dolar algılamışım. ama o fiyatta fazla. değeri 1000$ bile değildir.

Tarih: 20 Haziran 2007, 10:46 - İp: 85.***.**9.56
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

@calvino
Bu objektifin Türkiye fiyatı yaklaşık 1900-200 YTLdir. Herhangi bir foto dükkanın web sitesinden bakabilirsiniz. Ben yurtdışından daha ucuza aldım tabi. Yaklaşık 1200 YTL

Doğru ışığın olmadığı doğru; çünkü güneşin alnında fotoğraf çekilmez haklısınız. Dediğim gibi makineyi ve objektifi tanımadığım için benden kaynaklı çekim hataları olabilir. Bu da bu durumda sevindirici bir şey.

Ama yüklediğim Gece çekimi örneği için "ışık az.." yorumu yanlış olmaz mı? Işık tabiki az olacak. Güneş batarmatmaz arkasında bıraktığı kızıl-mavilikte çekildi. Kapkaranlık bir gecede değil yani. Pozlama değerlerine göre çok noise (gren) var. Canon 300D ve 18-55 objektifle daha iyi sonuçlar aldığımı söyleyebilirim!

Tarih: 20 Haziran 2007, 11:19 - İp: 85.***.**3.60