agahtoruk
agahtoruk (üye)
Konya / Meraklı

Nikon Odaklama Sorunu

Merhaba,
Nikon D800E makinem ve AF-S NIKKOR 24-70mm 1:2.8G ED lensi var. Fotoğraf çekimlerinde otomatik odaklama kullanıyorum. Fotoğraflarım yeterince net çıkmıyor. Acaba bu sorunu ne yaparak giderebilirim?

Lensi ikinci el aldım. Ayrıca bu sorun ile alakası var mı bilmiyorum ama, fotoğraf makinesinin kullanım kılavuzunu incelerken AF-S/AF-I Teleobjektif Dönüştürücü başlığı altında "Otomatik netleme desteklenmez." diye bir madde gördüm.
Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 15 Şubat 2014, 16:58 - İp: 78.***.**8.51
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

menude af tuning var. oradan odak ayarıı yapın.. önce 45 derece eğimle birbirine yakın nesneleri çekip odaklama önde mi arkada mı tespit edin. ardından tuning ile ayaralyın.o madde ile alakası yok derdinizin.

Tarih: 15 Şubat 2014, 18:11 - İp: 151.***.**2.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Netlikteki problemin otofokusdan kaynaklandigindan %100 eminseniz, AF Tuning'e isine girisin ama bence daha once bakmaniz gereken yerler var.

D800E, 36 Mp Full Frame "Anti-aliaz" filtresiz bir makina olmasi sebebiyle simdiye kadar gorulmemis oranlarda detay verebiliyor. D800/800E'yi yeni kullanmaya baslayanlarin genelde en buyuk sorunu TITREME kaynakli netsizlik.

Fotografcilikta 40-50 yildir elde cekimde titreme olmamasi icin kural kabul edilen enstantane=fokal uzunluk orani ( FF icin ), D800 icin gecerli degil. Yani 50mm'de 1/50 enstantane elde cekimde, PIXEL BAZINDA incelendiginde istenilen netligi vermiyor ( normal boyda sorunu goremezsiniz ). Makina menusunde otomatik cekim/Auto ISO ayarlarinda bu sebeple secilebilecek degisik carpanlar var. Tavsiye edilen 1.5xfokal uzunluk. Mesela 50mm icin 1/75 perde hizi.

Seviyenizi bilmeden hatanin nerede oldugunu tahmin etmek zor - en iyisi ornek fotograf koymaniz veya cekim ayarlariniz nedir yazmaniz. Sectiginiz diyaframdan bile kaynaklaniyor olabilir, kesom00'in belirttigi AF tuning'den de.

Tarih: 15 Şubat 2014, 20:01 - İp: 96.***.**5.17
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Sorunun AF kaynaklı olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu back-front focus testi yapmak. Eğer sorun yoksa paperman abinin dediği gibi tamamen çekim tekniğinize kalıyor.

Çok yerde yazıyor 36mp'de en ufak bir titreşim bile normalde fazla belli olur diye. Her perde hızı için geçerli olmasa da doğrudur bu. Çok daha fazla detay alıyorsunuz sonuçta.

Tarih: 16 Şubat 2014, 00:29 - İp: 88.***.**9.34
agahtoruk
agahtoruk (üye)
Konya / Meraklı

AF ayarlarını kontrol ettim ve makineyi sabitledim sorun çözüldü. Yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 17 Şubat 2014, 02:27 - İp: 194.***.**3.152
  • 1