oguzhaneker
oguzhaneker (üye)
Balıkesir / Meraklı

Nikon D3000 Sorun

Arkadaşlar mrb. nikon d3000 ile çektiğim fotoğraflarda o istediğim renkleri bir türlü bulamıyorum yani soluk oluyor bütün fotoğraflarda psde üzerine kontrast ekleyip anca öyle kullanıyorum beğendiğim bir fotoğrafı direk kullanamıyorum neden olabilir ki bu bunu nasıl düzeltebilirim ?

Tarih: 14 Eylül 2010, 21:03 - İp: 94.***.**0.128
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dslr makineler kompaktlar gibi otomatik ayarlarda bile asırı canlı kontrastlı fotograflar uretmezler.
fotograf cekme işini fotografcıya bırakırlar. dogru ayarlar ve dogru ısık kosulları iyi fotograf verir.

menuye girin saturation degerini 1-2 kademe arttırınkontrast degerinide 1-2 kademe arttırın.

deneme yanılma yontemiyle uygun ayarları belirlersiniz zaten.
bunun dısında ısıgı dogru kullanmak kontrasta etki eden baslıca faktordur.

Tarih: 14 Eylül 2010, 22:38 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Makinadaki NEF dosyalarini isleyen program ne ise yarar hic giripte bakmadinizmi?NEF formatinda cekin ve sonra isleyin fotograflari ve istediginiz degisikligi yapin.Kisisel netlik yada contrast ayari yapip daha sonra bunu hafizaya alip tum resimlerinizi o ayardan cekmekde mumkun.Menuyu okuyun bi siz oncede sonra bulamazsaniz tartisalim...

Tarih: 16 Eylül 2010, 16:28 - İp: 221.***.**6.23
oguzhaneker
oguzhaneker (üye)
Balıkesir / Meraklı

vaktinizi ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ediyorum öncelikle.. saturation değeriyle oynayıp deneme çekimleri yapıcağım bikaç gün içinde fırsat bulunca..

ayrıca nef dosyalarını düzenleyen programı hiç incelemedim açıkcası ama benim istediğimde programlarla düzetmek değil bir fotoğrafı o istediğim canlı renkleri fotoğrafı çektiğimde almak daha sonra düzenleyerek elde etmek değil..

Tarih: 17 Eylül 2010, 17:43 - İp: 94.***.**0.128
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dijital fotografcılıkta fotograf işleme programları analog fotografta karanlık odanın işlevini gorur.
photoshop ve benzeri programları fotografın degerini dusuren seyler olarak dusunmemek lazım.
--
ancak kolaylık olması acısından makine uzerınden ayarları yaparak nispeten daha canlı kontrastlı fotograflar elde edersiniz.
kolay gelsin

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:37 - İp: 88.***.**8.140
  • 1