ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Lerde Toz Önleme Hikâye Mi?

Kısa bir süre önce nikon D 5000 aldım. Özellikleri içinde nikona özgün toz önleme sistemi mevcut diye yazılmış.
Geçen hafta Sirkeci'de mağazada denemek amacıyle başka bir lensi bir defa takıp çıkardım.
İçine toz gireceği aklıma bile gelmedi.
Nasıl olsa toz önleme sistemi var ya?!...
Şimdi vizörden bakınca içeride bir adet toz zerresi görünüyor.
Son derece canımı sıkıldı.
Hani nikon'a özgün toz önleme sistemi vardı? Lens çıkınca otomatik olarak çalışmaya başlardı? Ne oldu?
Tabi Nikon teknik servise makinayı aynen götürüp bunları soracağım.
Ama daha önce sizlerle paylaşayım dedim...

#ercan43' tarafından 18.02.2010 11:17:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2010, 11:14 - İp: 217.***.**5.116
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Kızmadan önce toz önleme sistemi ayarlarına bir bakın kapalı olabilir. İstediğiniz ayarlamaları oradan yapabilirsiniz. Tozun ne zaman gireceği belli olmuyor. Bende D300 var ve o kadar objektif değiştiriyorum daha makinaya toz girmedi şimdiye kadarda sadece 1 kez toz temizleme sistemini çalıştırdım o kadar.
Hiçbir toz önleme sistemi tozu tam olarak engellemiyor ama hiçte işe yaramıyor değiller.

Tarih: 18 Şubat 2010, 14:38 - İp: 88.***.**4.155
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Toz onleme dediyse elektrik supurgesi gibide tozu yok ediyor falan durumu yok yani.O sistem aslinda titresim ile tozlari alt filtreye atma ve orda zapdetme olayi yani bi selecek silmiyor sensoru falan.bazi tozlar yapiskan cinsten yada zor olabiliyor ve daha kuvvetli hava gucu ile bertaraf edilmesi mumkun.Kucuk alet hava ufleme pompalari ile bunlarin onlenmesi mumkun.Her olaydada servise gidilmez yani biraz acin kurcalayin bozulsada tecrube olur.Ben 18-200 Vr lensimi acip temizler dururdum mesela

Tarih: 18 Şubat 2010, 15:27 - İp: 221.***.**4.187
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Hızlı yanıt verince yanlışlık yapılabiliyormuş

Vizörden baktığınızda toz görüyorsanız ve bu toz sensörde değil ayna veya focus screendedir. Şimdilik hiçbir markanın hiçbir modelinde de ayna veya focus screen toz önleme sistemi yok diye biliyorum.

Ozansan benim 18-200'ün içinde de bir tane tozcuk var. Fotolarda etkili değil ama dikkatli baktığımda görüyorum. Objektifi sökmeyide göze alamıyorum.

Tarih: 18 Şubat 2010, 17:02 - İp: 88.***.**4.155
dura
dura (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Vizörden bakıpta gördüğünüz toz senzörde olmaz...
saygılarımla,

Tarih: 18 Şubat 2010, 17:29 - İp: 85.***.**4.48
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Fikir beyan eden arkadaşlara çok teşekkür.
Toz önleme sistemi açık olmayabilir.
Ayrıca bendeki el pompası ile bir kere pompaladım. Ama çıkmadı.
Garantili ürün.
Bakalım nikon teknik servis ne diyecek?
Hepinize selâmlar...

#ercan43' tarafından 18.02.2010 18:31:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2010, 18:28 - İp: 217.***.**5.116
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ercan Bey , toz sensorunuzde değil - arkadaşlar da soylemiş ; sensordeki tozu vizorden goremezsiniz . Lensi çıkarıp vizorden öyle bakın - kaybolursa demek ki lens üzerinde .

Duruyorsa ya ayna , ya vizorde ...Kontrollu bir sekilde ufleyin ikisine de - muhtemelen uçar gider . Boşuna servis ile uğraşmayın derim ...

Tarih: 18 Şubat 2010, 20:53 - İp: 95.***.**9.187
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman, çok teşekkür ederim. Dediğini yaptım. Toz gitti.
Yanlız toz önleme sisteminin çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Servise belki onu sorabilirim.
İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkürler...

Tarih: 18 Şubat 2010, 21:23 - İp: 217.***.**5.116
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon servisi iyidir. Size her daim yardımcı olurlar. Ben telefonla görüşüp İstanbul'a gittiğimde hiç bekletmeden yazılım güncelememi yaptılar.

Aklınızda bulunsun temizlik işini Cumartesi günleri yapıyorlarmış tabi değiştirmedilerse. Gitmeden bir telefon ederseniz daha iyi olur.

Tarih: 19 Şubat 2010, 10:24 - İp: 88.***.**4.155
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Hata, çok teşekkür ederim...

Tarih: 19 Şubat 2010, 21:22 - İp: 217.***.**4.55
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

ercan bey merhaba,

toz önleme sistemi sensörün önündeki camı titreştirerek ve benzer yöntemlerle tozları dökmeye yarıyor.

sadece sensördeki tozları düşürüyor aşağıda da toplayıcısı var.

diğer aksamdaki tozlarıla hiçbir ilgisi yok, default olarak açıtır zaten ayar yapmadıysanız kapalı olması söz konusu olmaz.

Tarih: 20 Şubat 2010, 16:54 - İp: 88.***.**0.76