dagbulent
dagbulent (üye)
Konya / Amatör

Canon S2 Paylaşımları

Canon S2 makinesi olan arkadaşlar,

Bu makine ile ilgili bilgi paylaşmak isteyen ve/veya sorunu olan herkes burada toplansın bence. O forum senin bu forum benim diye deli divane gibi dolaşmaya da bir son verelim.

İlk soruyu da ben sorayım o halde
Manuel focus nasıl kullanılıyor? Mesela bazen AF ile bir konuyu makine netleyemiyor. Bu durumda MF ile kendimiz netleme yapabilir miyiz? Nasıl yapıcaz? Daha önce hiç DFM kullanmadığım için mazur görün lütfen.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Tarih: 13 Ekim 2005, 09:54 - İp: yok
fanus
fanus (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar.
Fotoğrafçılık konusunda yeni sayılırım, daha doğrusu birşeyler öğrenme ve ortaya çıkarma konusunda çok başlardayım.
S2'nin, "fotoğrafçılığın benim için uzun yıllar sürecek bir hobi mi, yoksa kısa süreli bir heves mi" olduğunu anlayabilmeme yetecek bir makine olduğunu düşünüyorum. Bu öğrenme sürecinde lens değerleri ile ilgili bir noktada bilginize ihtiyacım var.
Şöyle ki, makine objektifinde yazan 6.0-72.0 mm nin 12x zoom anlamına geldiğini biliyorum. Ayrıca makinenin 36-432 mm eşdeğeri olduğu belirtilmiş. Sorum şu: 6 mm nasıl 36 mm eşdeğeri olabilir? Yani 6 mm bir objektif çok geniş bir açı sunmaz mı?
Teşekkürler, sevgiler..

Tarih: 16 Kasım 2005, 07:40 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

normal filimlerin 1/6 kadar bizim sensörler.Onun için 6 ile çarpacaksın 6 mm yi yani 36 mm olacak.Mesele bu.

Tarih: 16 Kasım 2005, 08:38 - İp: yok
fanus
fanus (üye)
İstanbul / Amatör

pazarbey, teşekkür ederim.. bunu kaçırmışım..

Tarih: 16 Kasım 2005, 09:37 - İp: yok
adige
adige (üye)
Samsun / Amatör

dağbulent:Bu arada arkadaşlar forumun başka bir yerinde telif hakları ile ilgili bir konu vardı da. Sizin bilginiz varmı acaba. Yani bir kullanım klavuzunu copy edip çoğaltmak kanuni olarak yasak mı?Bilgisi olan arkadaşlar söylerse sevinirim.

Canon S2 Türkçe kullanın kılavuzunun 181. sayfası Uyarı başlıklı notta şöyle yazıyor;

"Bu kılavuzun hiçbir bölümü Canon'dan yazılı izin alınmaksızın, çoğaltılamaz,kopyalanamaz,iletilemez,bir veri saklama sistemine dahil edilemez veya hiçbir şekil ve surette başka bir dile tecüme edilemez."

Bilginize.

Tarih: 16 Kasım 2005, 22:32 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Adige bizim buralarda eşşeğin aklına sıpa getirme diye bir söz vardır. Suuussssss

Tarih: 16 Kasım 2005, 23:08 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Aman arkadaşlar burada hiçbirimizi eşşeğe benzetmedim.Sakın yanlış anlamayın.Aman ha...

Tarih: 16 Kasım 2005, 23:09 - İp: yok
adige
adige (üye)
Samsun / Amatör

Benim amacım kimsenin başına nahoş bir şey gelmesin diye idi.Sorulmasa zaten yazmayacaktım.
Bir de aklıma gelmişken sorayım; Canon S2 ile çektiğim fotoğrafları sağ tıklayıp özelliklerden özet bölümüne baktığımda çekim ile tüm değerler varken ISO değeri niye yok acaba?

Tarih: 18 Kasım 2005, 00:52 - İp: yok
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

dün rize-gs maçına gittim ve s2mide tabiki yanımdan ayırmadım çektiğim videolar çok güzel ama fotoğraflar hep bulanık biryerde hatamı yapıyorum. yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 21 Kasım 2005, 22:19 - İp: yok
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Maç ne zamandı bilmiyorum ama maçınm gece olduğunu düşünürsek ve seninde otomatik modda fotoğraf çektiğini varsayarsak makine enstanteneyi açacaktır. Futbolcularda hareket halinde olduğu için, fotoğraflarının bulanık çıkması için bütün şartlar hazır.

Ne yapabilirdim sorusuna gelince, ISO yu sonuna kadar açıp ensatanteneyi kademe kadem kısarak deneme yapabilirdin. Ama Enstanteneyi kıstıkça da fotoğrafın karanlık çıkma ihtimali yükselecek. Flaş kullanmak olmaz çünkü sadece 3-4 metre önünü çekebilirsin. sonuç olarak tribünlerden futbolcuları çekmek zor iş.

Tarih: 22 Kasım 2005, 10:51 - İp: 212.***.**0.50
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

maç geceydi ama stadın ışıkları gündüzü aratmıyordu
evet otomatik modda çektim video da çektim de fotoğrafların bence daha iyi çıkması gerekirdi. videolarda herhangi bir problem yok tabi bi ara zoom sesi çıkmıyo deniyordu ama ne yazıkki ses geliyor. isoyu aç dediğin iso 400 mü oluyo onu anlayamadım

Tarih: 22 Kasım 2005, 21:07 - İp: 81.***.**9.195