antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Eos-olympus 4/3 Lens Adaptörü

Sevgili "Hacker" Ruhlu Arkadaşlar,

Buyrun size bir araştırma konusu, ciddi bir "tersine mühendislik" uygulaması.

Proje konusu:

Canon EOS lensleri Olympus, Leica ve Panasonic DSLRlarda kullanılan 4/3 Sistemininin bayonetine lensin bütün fonksiyonelliğini muhafaza ederek monte edilmesini sağlayacak bir adaptör tasarlamak. Burada "fonksiyonelliğin muhafaza edilmesi" ibaresinden kasıt diaframın ve otomatik fokus mekanizmasının makina gövdesi tarafından kontrolü, ayrıca lensten "fokal uzunluk" (stabilizasyon için) ve odak mesafesi (flaş sistemi için) bilgilerinin gövdeye aktarılmasını içeriyor.

Genel tasarım öğeleri:

4/3 sisteminde bayonet yuvası ile sensör arasındaki mesafe 38.69mm , Canon EOS'ta ise 44mm, arada 5mmlik bir boşluk var. Bu aralığa üzerinde bir CPU bulunan adaptör yerleştirilebilir. CPU'nun görevi gövdeden gelen 4/3 protokolündeki sinyalleri yorumlayıp, EOS protokolünde lense yollamak, aynı şekilde lensten gelen bilgiyi yorumlayıp, dönüştürüp gövdeye aktarmak olacak. Nikon, Pentax ve Minolta sistemlerinden farklı olarak EOS ve 4/3 sisteminde lens-gövde arasında herhangibir mekanik iletişim olmadığı için sözkonusu adaptörde herhangibir mekanik oynar parçaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Riskli konular:

1. Olympus 4/3 sisteminin iletişim protokolünü deşifre edilmesi. Olympus 4/3 sistemini "sözde" açı sistem diye adlandırmış ama sadece endüstriiye para karşılığı spesifikasyonu veriyor.

2. Canon EOS sisteminin iletişim protolünün deşifre edilmesi. Sigma, Tokina ve Tamron 20 yıldır deşifre ederek kendi lenslerini üretiyorlar. Onlar bunun 20 sene önce yaptıysa "Hacker" cemaati de bunu şimdi hayli hayli yapar. İşe önce elektronik devrelerinin basitliği sebebiyle kolay analiz edilebileceğini düşündüğüm 1980lerden kalma 2.el Canon gövde edinerek başlanabilir.

3. Olympus bayonetinin besleme geriliminin ve gücünün Canon EOS lensleri kumanda edip etmeyeceğini bilmiyoruz. 4/3 sisteminin elektriği yetersiz kalırsa harici güç ünitesi (yani bir pil) vasıtası ile sorunu çözmek mümkün, ama genel tasarımı çirkinleştirecektir.

4. Canon lenslerin gövdeye odak mesafesi bilgisini geçip geçmediğini bilmiyoruz. Bunu öğrenmenin en iyi yolu Canon DSLR ile çekilmiş fotoların EXIF bilgisine bakmak, orada fokal uzunluk varsa, teorik olarak Olympus'un yeni E510 modelindeki stabilizasyonu Canon EOS lenslere uygulamak mümkün olacaktır.

5. Uygulama bir aleti bir başka alete adapte etmeyi amaçladığı için tamamen yasal olması gerekir, nihayetinde Sigma, Tokina ve Tamron yıllardır lisans hakkı ödemeden EOS için lens üretiyorlar.

#antika' tarafından 10.04.2007 16:05:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Nisan 2007, 15:59 - İp: 81.***.**5.159
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de. Ama biraz mazoşist bir zevk oluyor.

Tarih: 12 Nisan 2007, 13:17 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon EF lensin arka uzantisi tastamam 5mm derinliginde. Elektronik kontaktlarin oldugu bolum 2mm falan daha da iceri uzaniyor, ama merkeze yakin oldugu icin pek onemli degil. Bu uzantinin capi tirnaksiz 49mm, tirnakli 51mm falan. (tirnaklar yaklasim 1mm falan disari sarkiyorlar, et kalinligi ise yine 1mm kadar)

Elimde Olumpus DSLR yok, Zuiko lensin arka kapagi da yok, edindigim bilgiye gore bayonetin ic capi 46mm. Bu olcum tirnaklar hesaba kalitilarak mi yapilmis bilmiyorum.

2 sistemin sonsuzluk odak mesafeleri arasindaki fark sadece 5.31 mm, Canon EF'nin lens uzantisi 5mm derinlikte, yani arada sadece 0.31mm bosluk kaliyor, o da ben dogru olctuysem Canon EF lensin 4/3 bayonetin icine girmesi mumkun degil, capi daha buyuk. Dolayisi ile 0.31mm kalinliginda , 1.5mm eninde ( (49-46)/2) hangi malzeme lensi tartacak mukavemeti gosterir bilmiyorum.

Kisacasi ortada fiziksel bir uyumsuzluk var gibi gorunuyor, elime bir Zuiko lens arka kapagi gecene kadar daha fazla yorum yapamayacagim.

Tarih: 12 Nisan 2007, 14:41 - İp: 81.***.**5.159
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Ben gittim bir tane canon eos d30 aldım. 35-80mm lens var üzerinde. Artık elimde nikon canon ve olympus lens ve gövdeler var.
Bu arada aklıma bir fikir geldi bu olympus aksesuarlar arasında tele ve macro eklentileri var bunların üzerlerindeki chipler lensten gelen datayı aparatın değeri kadar düzeltip gövdeye öyle aktarıyor. Aynı sistemi bizde uygulayabiliriz yani lens ccd arasındaki mesafeyi biraz açar eklediğimiz kadar mesafeyi lensten gelen parametrenin üzerine ekleriz. birtek diyafram değerleri standart dışı olacak fakat onun da ciddi bir sorun olacağını sanmıyorum.

Tarih: 14 Nisan 2007, 23:56 - İp: 88.***.**5.29
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Deparius,

Bu isin lensin sonsuz fokusunu kaybetmeden ve araya baska cam (mercek) koymadan gerceklestirilmesi gerekiyor. Canon EOS serisi lensler icin araya konabilecek adaptorun maksimum kalinligi 5.3mm.

Asagida elimdeki 50mm Canon sabit odak uzunluklu lensin calisma prensibini aciklamaya calistim.

Lens soyle birsey:

Bunun icinde hareket halinde bir mercek grubu var, objektif icinde sonsuz fokus ile minimum fokus arasinda yaklasik 10mm'lik bir hat boyunca ileri geri isliyor.

Iste lensin sonsuz fokustaykenki durumu, goruldugu gibi mercek sensore/filme olabilecek en yakin konumda:

ve minimum fokustaykenki durumu, mercek sensore/filme olabilecek en uzak mesafede:

ve grafik gosterimi

Zoom lenslerde birden fazla grup var ve bunlarin arasindaki iliski karmasik mekanizmalarla duzenleniyor ama temel calisma prensipleri ayni.

#antika' tarafından 15.04.2007 23:38:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2007, 23:35 - İp: 85.***.**1.76
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Evet focusta sonsuzu kaybedeceğiz fakat 0.31mm kalınlığındaki hangi malzeme bir slr objectifi taşıyabilir ben alternatif bir düşünce olarak sundum bunu. Sonuçta benim açmayı düşündüğüm miktar toplamda 1mm bile değil. bu haliyle focus sonsuza yaklaşmasa da yine iş görür olacaktır. gövdeye ulaşan değerler düzeltilmiş olacağı içinde tüm diğer fonksiyonlar düzgün çalışacaktır.

Tarih: 16 Nisan 2007, 13:14 - İp: 195.***.**0.27
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Deparius,

Elinde Olympus DSLR varsa, bayonetin ic capini olcebilir misin lutfen.

Tarih: 16 Nisan 2007, 14:10 - İp: 81.***.**5.159
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

bayonet gövde 44-%0.1 mm
tırnaklar 1.14mm (tırnak-gövde çap=45.14mm tırnak-tırnak çap=46.28mm)
derinlik 4,25mm

Tarih: 16 Nisan 2007, 17:51 - İp: 195.***.**0.27
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon EOS sisteminde kontaklarin bulundugu yer de yerince disrida degil, lensi tam oturtmak icin 1.5 mm falan merkezden kaydirmak gerekiyor. Pratikte bunun olasi tek zarari "pin cushioning" veya "barrel" tarzi sapmalarin merkezini de oynatmak oluyor.

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:59 - İp: 85.***.**1.76
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E500 + canon 35-80mm
lens sırta dayalı şekilde 80mm'de 37cm'ye focus yapılmış 28cm'den çekilmiş foto.

Olympus E500 + canon 35-80mm
lens sırttan 1,5-1,8mm açıkta 80mm'de 37 cm'ye focus yapılmış 23 cm'den çekilmiş foto. (resimde pozlama hatası oldu bayonetin kenarından sızan ışık yüzünden ustalar kusura bakmasın )

Bence hesaplarda bir hata var buna göre lensin doğru çalışabilmesi için bayonetin içine 2 mm'den fazla girmesi lazım ki bu imkansız. Umarım yanılıyorumdur.

Tarih: 20 Nisan 2007, 17:53 - İp: 195.***.**0.27
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

netfotografın linklere müdahele ettiğini bilmiyordum tekrar deniyorum umarım bu sefer resimler görünür.

Tarih: 20 Nisan 2007, 17:59 - İp: 195.***.**0.27