exoloji
exoloji (üye)
Kayseri / Meraklı

Fujifilm S9500 mı Yoksa S9600 Mı

Arkadaşlar yeni bir makine almak istiyorum..Uzun zamandır araştırdım ve kafamı karıştırdım
Sandıgım kadarı ile ; S9500 ün diğer adı S9000
S9600 ün diğer adı S9100

NOT:Yanlışım varsa düzeltin.

Araştırmalarıma göre 2 model arasında 100 ytl fiyat farkı var.Özellik olarak ise fazla bilgim olmadıgından fazla bir fark algılayamadım.
S9600 ün daha keskin fotograflar verdiği birkaç yerde yazıyordu.Acaba bu lensi değişmeden olması imkanlımıdır.
S9600 ve S9500 kullanan arkadaşlarımız varsa bu konu hakkında fikirlerini bekliyorum.Hangisini almalıyım.
Şimdiden Teşekkürler...

Tarih: 18 Aralık 2006, 00:28 - İp: 88.***.**9.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim bildigim kadarıyla bu makineler dslr-like..lensleri degişmiyor..uzerlerinde geniş odak aralıklı sabıt lensler var..sitede kullanan arkadaslardan bilgi alabılırsınız..aramada fotograf makinesine gore aratıp cıkan kullanıcılara mesaj atın..yardımcı oacak bırısı cıkacaktır..saygılar

Tarih: 18 Aralık 2006, 02:09 - İp: 88.***.**9.208
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

bende s9500 var beş para etmez bir makine
bence alma
neden 1 gece kör makine çekim yapmak çok güç
bir sürü başka sorun çıkabiliyor

Tarih: 18 Aralık 2006, 09:17 - İp: 212.***.**2.167
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

Bahsettiğiniz makineler Slr-like makinelerdir ve objetifler sabittir. S9500 geniş açı diyebileceğimiz bir objektif mevcut bildiim kadarıyla. Bence iyi bir araştırma yapıktan sonra karar verin. Neredeyse aynı fiyata gelebilecek DSLR makinelerde mevcut durumda (Pentax K 100 D'yi inceleyin isterseniz.) Ve tabi makineden neler beklediğiniz de önemli...

Tarih: 18 Aralık 2006, 15:11 - İp: 88.***.**5.144
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

6500' e bakın derim.
dslr düşünülebilir aslında.
eastwood' u kutlamak gerekir bu arada. ilk kez makinem kötü deme yürekliliğini sergileyen birine rastladım. kötü de olsa yetersiz de olsa genelde aldığımız ürünlere toz kondurmamak gibi özelliklerimiz var.

Tarih: 18 Aralık 2006, 16:41 - İp: 85.***.**1.230
exoloji
exoloji (üye)
Kayseri / Meraklı

Cevap veren her arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.Yazılanları tek tek okudum.Anladıgım kadarı ile S9500 ün hemen hemen hepsinde, Tekerleğinde bozulma oluyor.1000 ytl nin üstünde para vereceğimden boyle bir riske girmek istemiyorum.Fotografların çok kaliteli çektiğinide biliyorum ama bu almam için yeterli değil.

Demem o ki; Acaba Bu sorun s9600 de düzeltilmiş olabilirmi.Neticede bir model üstü.Makine almada çok kararsızım.Bütcem 1000 ytl ye kadar.Üstadlarımdan bana tavsiye edebilecekleri makine önerisi almam mümkünmüdür.Deneyimleriniz ve tavsiyleriniz alacagım makineyi belirleyecek.Teşekkürler...

#exoloji' tarafından 19.12.2006 00:20:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2006, 18:29 - İp: 88.***.**1.107
burgman
burgman (üye)
İstanbul / Amatör

dervisasa nın yazmış olduğu önerinin üzerinde durmanı tavsiye ederim.k100d yi düşünmesende incele bence.sana mesajda atmıştım bu konuda.

Tarih: 18 Aralık 2006, 19:57 - İp: 85.***.**5.95
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba exoloji, madem 1500YTL'yi gözden çıkardın, benim de sana tavsiyem Sony A100 DSLR olacak. 18-70 lensiyle fiyatı 1600YTL civarı sanıyorum. + 70-300 lensle çift objektif kit fiyatı da yaklaşık 2000YTL. Forumda aratırsan bu makinanın kullanıcılarının çok memnun olduğunu görebilirsin...

Tarih: 18 Aralık 2006, 21:24 - İp: 195.***.**1.31
moral
moral (üye)
İstanbul / Meraklı

ben geçen hafta benzer bir ruh halindeydim
Amerikaya giden bir arkadaşıma s 9000(9500) ısmarladım.Ancak internetten yaptığım araştırmada problemli bir makina gibi göründü bana-mekanik kısımları- Ayrıca amerikada s9100(9600) benzer özelliklerle piyasaya cıkınca iyiden iyiye kuşkuya düştüm.Eminim çok iyi makinadır pek çok açıdan ancakard arda benzer problemler yaşayanların yazıları soğuttu beni.
Nihayetinde Lumix fz50 Panasonic aldım.
Oldukça memnunum.Özellikleri çok benzer.
Temel fark Lumix de optik görüntü sabitleyici var.(Muhteşem bir performans vermese de işe yarıyor)
aYrıca boost çekimlerde 3200 Asa ya cıkabiliyor.(Gerçi ne gerek varsa)
Ancak ele aldığında Panasonic sanki 1 kademe daha kaliteliymiş gibi bir izlenim bırakıyor.Üzerindeki çelik aksamlar yüzünden
Sonuçta Amerikada aynı paraydı.
Ayrıca daha yeni bir cihaz olmasıda etkili oldu.
Ama bir problemi var bence Lumix in
o da
Fz30 ile aynı sensörü paylaşıyor ve 10.4 milyon efektif pikseli bu sensöre sıkıştırmışlar.Ayıp etmişler.Gece çekim performansı Sony Cmos 'lar kadar iyi değil.

Tarih: 19 Aralık 2006, 09:09 - İp: 88.***.**2.182
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eastwood yazmış :
"bende s9500 var beş para etmez bir makine
bence alma
neden 1 gece kör makine çekim yapmak çok güç
bir sürü başka sorun çıkabiliyor"

Ama insan eastwood un fotograflarına bakıncada hemen bir S9500 alası geliyor Bu iki nokta fotograf makinesinden çok fotografçının önemli olduğunu anlatıyor açıkçası bana.

Bende 9500 kullanıyorum teknik hiçbir sorun yaşamadım. Dslr-like bir makine seçiminin esasında birkaç sebebi var. Lens değiştirmeden (dolayısıyla taşımadan) fotograf çekmek, temizleme vs. dertlerle uğraşmamak, video çekimide yapabilmek, daha az maliyetli ama daha uzun süreli (ileri amatör olana kadar) bir makineyle fotografçılığı öğrenmek. Ve daha sonra profesyonel (giriş,ileri vs.) bir makineye geçmek.

Tabi Dslr-like alırken kriterleriniz belli. Fakat Dslr-like yerine git bir Dslr al demek işin kolay yanı yani sadece fiyat karşılaştırma. Fakat bu sefer hangi DSLR diye başlıyorsunuz düşünmeye daha doğrusu Hangi marka lense yatırım yapacağım diye. Çünkü burada çok defa ifade edildi bir marka seçtikten sonra değiştirmek o kadar kolay değil. Çünkü ciddi bir lens yatırımı ile karşı karşıyasınız.

Ben bunları düşünerek ve bu işe yeni başlamış bir kişi olarak DSLR-like seçimi yaptım. Oldukçada memnunum. Herkesin bu konuda marka tercihi farklıdır zaten burada ve internette hepsinin bol bol testide, fotograflarıda var. Ama iş Fotografçıda bitiyor kim ne derse desin. DSLR hüsranlarınıda burada bol bol okuduk.

Tarih: 19 Aralık 2006, 13:11 - İp: 81.***.**9.145
cirkinkiz
cirkinkiz (üye)
Van / Amatör

Ailemle dışarıdaydım ne zamandır makine bakıyorum ilk heyecan tabi kolay değil ama bir şey de anlamıyorum.Bir de sadece bulunduğum yerden alabilme şansım var yani şehir dışından veya internetten alamam, tabi bir de fiyatı açısından kotamız var haliyle baba parası Neyse sadede geleyim eldeki imkanlarla bu gece s9500 almaya karar verdim yani yarın almaya gidecektik ama burda yazılanları okuyunca canım da sıkıldı :'( ne dersiniz alsam mı

Tarih: 11 Mart 2007, 22:26 - İp: 88.***.**0.0