regos
regos (üye)
Samsun / Meraklı

Finepix S2950 - Odaklama Sorunu

Arkadaşlar merhaba öncelikle. Alalı 1 hafta oldu Fujufilm FinePix S2950 model fotoğraf makinemin kalitesinden gayet memnunum. İlk defa fotoğraf makinem oldu ve bunuda şimdilik kendimi tatmin etmek için aldım. İlerde daha pro. makineler almayı düşünüyorum.

Sorunuma gelince makinada hayal edipte sahip olamadığım özellik birtek odaklama yani arka planı flu yapıp ön planı netleştirmek. Bir yolunu buldum nesneden uzaklaşıp zoom yapmak biraz uğraştırdı ama oldu. Fakat bunu yolda arkadaşıma denedim olmadı baya uzaklaşacan falan olmuyo ya napıcam bu konuda yardımcı olun

Bu arada forumda yeniyim yanlış yere açtıysam konuyu ilgililer ilgilensin

#regos' tarafından 04.01.2015 12:58:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2015, 12:57 - İp: 88.***.**2.211
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

değerli dostum makinen zaten odaklıyor. onu bir kere bilmek lazım..

arka planın flu olmasının 3 yolu var
1-çekilecek modele yaklaşmak, mesela makro çekinde arka taraf flu olduğunu farketmişsindir

veya

2-zum lu çekmek.. en yüksek odak değerine getirip çekeceksiniz

veya

3-kısık diyafram ki sizin makinede diyafram ayarlanıyor mu bilmiyorum ama çok kısılabildiğini düşünmüyorum.

Tarih: 24 Şubat 2015, 20:54 - İp: 212.***.**7.37
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Sayın kesimin söylediği bir şeyi düzeltmek isterim, sanırım yazarken hata olmuş. Arka alanın flu olmasını istiyorsanız diyaframı kısmak değil açmak gerekir.Diyafram açıklığı arttıkça arka alnın fluluğu da artar.Diyaframı kıstıkça netlik artar.Yani net alan derinliği artar.Arkadaşınızın fotoğrafını çektiğiniz ortam dış mekansa ki büyük ihtimalle gündüz saatleriyse makineniz ışık falalığındnan dolayı diyaframı kısmış olabilir.Bu da arka alanın flu olmasını engellemiş olabilir.Bunun yanında elinizdeki makinenin telede(zoom yaptığınız odak uzaklığında) verdiği diyafram büyük ihtimalle kısık bir diyaframdır.Yani elinizdeki makinenin sınırlılıkları var.Ya elinizdeki makinenin verdiği sonuçlerla yetineceksiniz ya da ilerde başak bir makine ve/veya objektif alacaksınız ki bu yakınlarda bunu tavsiye etmem.Fotoğrafçılık bilgi beceriniz artıktan sonra anacak olabilir.Biraz uzun yazdım sanırım

Tarih: 28 Şubat 2015, 13:35 - İp: 176.***.**6.137
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

sağolun ters olmuş evet diyaframı açmak gerek olacak

Tarih: 4 Mart 2015, 21:24 - İp: 195.***.**2.114
rockkesman
rockkesman (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 11 Mart 2015, 13:18 - İp: 88.***.**0.125
  • 1