zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

Surataki Işık Parlamasını Giderme

Ben bir konuda yardımlarınızı bekliyorum. Bazen sadece modellerin suratlarındaki parlamadan dolayı fotoğrafım mahvolabiliyor. Bunu önlemek için çekim esnasında nelere dikkat etmem gerekiyor? Ayrıca bu ışık ayarsızlıklarından dolayı parlamış olan fotoğraflarda çekim sonrası photoshop ta düzeltmem yeterli olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 12 Şubat 2011, 15:06 - İp: 78.***.**7.228
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Spot ölçüm ile pozlamayı modelinizin yüzünden alarak çekim yapmayı deneyin.

Tarih: 12 Şubat 2011, 15:24 - İp: 92.***.**1.219
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

tesekkür ederim, söylediğinizi deneyeceğim.

Tarih: 12 Şubat 2011, 15:39 - İp: 78.***.**7.228
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

fotoğrafı PS de açıyoruz, ctrl+j ile katmanı kopyalıyoruz. Layers paletinde görüntü özelliğini (normal yazan) multiply olarak değiştiriyoruz, Alt tuşuna basılı tutarak en alttan 3. sıradaki "add vector mask" butonuna basıyoruz. uygun büyüklükte bir fırça seçip patlayan bölgeyi boyuyoruz. opacity değerini yaptığımız işlem belli olmayacak şekilde düşürüyoruz (%40-60). ctrl+e ile katmanları birleştiriyoruz. kolay gelsin...

Tarih: 13 Şubat 2011, 01:55 - İp: 88.***.**1.216
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

forestquar, teşekkür ederim. umarım söylediklerinizi doğru bir şekilde uygulayabilirim.

Tarih: 13 Şubat 2011, 12:47 - İp: 78.***.**7.228
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

forestquar, sizin söylediğiniz işlemleri yaptım. Biraz faydası oldu. yalnız sizden bir yardım daha istiyorum. boyama bölümünde sanırım doğru yolu izlemedim. acaba boyamayla ilgili bana neler söyleyebilirsiniz? çünkü boyamada çok fazla değişiklik yapamadım sanırım, parlama biraz azaldı ama yine de çok farketmedi sanırım. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim...

Tarih: 13 Şubat 2011, 22:03 - İp: 78.***.**7.228
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

surattaki ışık parlaması dokuyu yok eder. önüne geçmek için sert flaş kullanmamalı. kontrollü çekim ise, ışık yumuşak verilmeli terlemenin önüne geçilmeli gerekirse pudra vs gibi makyaj aletleriyle parlamanın önüne geçilmeli.

tek ışık yerine dağınık ışık/yansıtmalı ışık, ışık patlamasını yapmaz. çok basit olarak flaş kulanmamak, flaşı tavana-duvara çevirmek gibi..

Tarih: 14 Şubat 2011, 17:28 - İp: 88.***.**0.208
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

patlamış ışık yüzde ise çoksa müdahale etmeyin derim. mahvedebilirsiniz. az ise doku taşıma metoduyla o bölgeye yeni yüz dokusu taşıyabilirsiniz.

stamp tool yardımcı olabilir.

Tarih: 14 Şubat 2011, 17:29 - İp: 88.***.**0.208
zino
zino (üye)
Düzce / Meraklı

tesekkürler remi...
benim kameramda harici flaş yok henüz, bu yüzden makinenin üzerindeki flaşla idare etmek durumundayım. ben, makinenin kendisinin üzerindeki o flaşlara takılan küçük bir aparat olduğunu duymuştum. ışığı yumusatmaya ve patlamaları engellemeye yönelik. boyle bir parcadan haberiniz var mı acaba? eğer varsa bunu nerden tedarik edebilirim? duzce'deki canon bayiine sordum ama ne yazık ki bu konuda bilgilerinin olmadığını söylediler. bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler, selamlar...

Tarih: 14 Şubat 2011, 22:34 - İp: 78.***.**7.228
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bahsettiğiniz şeyin amacı ışık yumuşatıcıdır. internet arama motorunda FLAŞ DİFFUSER (flaş ışığı yumuşatıcı) diye arattırabilirsiniz.

aslında bu tür yumuşatıcıları kendimizde yapabilmekeyiz. mesela compactlarda flaş sabittir. bu flaşın önüne peçeteyi keseriz ve koyarız. bunu şeffaf bantla bantlarız. böylece ışıığın gücü düşürülmüş olur.

piyasadan bulamazsanız bu yöntemi yada benzerini deneyin.

FLAŞ DİFFUSER DIY
yada
flaş ışığı yumuşatıcı dıy

diyede aratabilirsiniz. bir sürü sonuç çıkacaktır.

flaş gerekmiyorsa makine ayarlarından flaşı kapalı tutun. böylece flaştan kaynaklanan ışık patlaması sorunu çözülecektir.

biraz pratik ve deneme yanılma ile flaşa gerekmeksizin başarılısonuçlar alabilirsiniz.

Tarih: 15 Şubat 2011, 00:55 - İp: 88.***.**0.208
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

tüh geç kaldım ben de aynı şey söylemek için gelmiştim
REMİ'nin dediği gibi dahili flaşınızın önüne kağıt mendil koyarak, ışığı yumuşatabilirsiniz ve dolgu flaş kullanmayı tercih edin.

Objektifin önüne kadın çorabı koyanlar da varmış ... ( @gaijin'den alıntıdır )

Tarih: 15 Şubat 2011, 02:56 - İp: 88.***.**2.169