archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Şu Resimdeki Problem Nedir Sizce?

Bundan önce bir konu daha açtım ancak bir yanıt alamadım. Belki bir örnek verirsem daha iyi anlaşılırım diye düşünüyorum.
Linkteki resim bir udun göğüs kısmı. Sonucun böyle puslu çıkmasının nedeni ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz? Lens 28-100 Nikkor. Makine is D200. Ne haddine aldın bu makineyi diyen arkadaşlar vardır eminim. Haklısınız D70 alacaktım ama özel bir durum oldu ve bu makineyi çok uygun fiyata aldım. Ama sanırım bu lens yetersiz kalacak. Ne dersiniz?

http://rapidshare.com/files/21492565/ud.jpg.html

Tarih: 17 Mart 2007, 18:27 - İp: 81.***.**9.220
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bence ürün çekimleriniz için macro lense ihtiyacınız yok. Ürünleriniz büyük boy, 50mm rahatlıkla iş görecektir.
80-200 mükemmel bir lens olarak bilinir. Yeni versiyonu 70-200 VR. Yenisinde daha hızlı odak sistemi ve vr var, ama optik olarak (artık kılı kırk yarmak oluyor bu) 80-200 daha iyi diyenler var. Alınabilecek en iyi nikon lensleri.
80-200 için iyi bir tripod alın derim. Manfrotto'ya bakın, ürün çekiyorsanız iyi bir tripod lazım size.
Aydınlatmada çok önemli olabilir. Aydınlatma çadırlarına bakın, sizin çalıştığınız boy için küçüktürler, ama size fikir verir. Belki ışığı yumuşatacak bir düzenek yaparsınız. (büyük çarşaflar ve dışarıdan spot ışıklarla çok başarılı işler yapan birini bilyorum.)
Işığın renk ısısını bilmek ve makinenizin kelvin ayarını yapmakla çok doğru renkler elde edebilirsiniz.

Tarih: 20 Mart 2007, 19:26 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Tripodum geldi ve markası Manfrotto. Kaliteli bir ürün olduğu belli. Asıl çekeceğim fotoğraflar kendi ürettiğimiz enstrumanlar. Detaylara bukadar titizlenmemin nedeni kalitemize güvendiğimizi göstermek. İkinci resimdeki gitar sadece deneme amaçlı çekildi.Öyle bir gitarın detayına gerek yok. (ayrıca o bizim üretimimiz değil =))Aslında parlaması bir anlamda iyi çünkü cila hakkında da bir fikir verir alıcıya. Ama tabi oda içindeki eşyaların gitar üzerinde yamuk yumuk yansıması hoş değil. Çok parlaması da...
Aydınlatma konusunda da bu iş için özel üretilmiş malzemeleri düşünüyorum.
80-200 tamamiyle hobi amaçlı kullanacağım bir lens olacak. Tam kararımı veremedim makro telefoto bir lens alıp çiçek böcek mi çeksem yoksa uzakta hareket eden cisimleri mi çekmeye çalışsam.Galeri de çekilmiş fotoğraflar çok hoş insan her türünü becermeyi istiyor.
Renk ısısı konusunu anladım deneyerek hallederim diye düşünüyorum. Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler. [

#archilute' tarafından 20.03.2007 21:26:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2007, 21:20 - İp: 81.***.**3.244
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Son kararım Sigma 180mm macro. Örnek fotoğraflar gördüm ve gerçekten hemen her amaçta çok iyi sonuçlar vermiş. Ürün çekiminde de işe yarayacağını düşünüyorum açıkcası bu örnekleri gördükten sonra. Yani hem hobi hem iş için uygun gibi geldi bana.

Tarih: 20 Mart 2007, 23:18 - İp: 81.***.**2.93
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Aşağıdaki linkte sigma 150mm f2.8 ile çekilmiş ilk detay fotoğrafımı görebilirsiniz.

uddetay

Benim istediğim böyle birşeydi.
Ayrıca daha küçük bir noktaya da netleme yapılabiliyo ve seçilen noktanın etrafı flulaşıyor. Bütün içinde tek bir bölümün netleşmesi benim hoşuma gitti. Farklı kompsizyonlar oluşturulabilir. Ben bu lensi sevdim.

Bu arada şunu da ekliyim mozaik süslemeler ve yuvarlak çerçevelerin asıl rengi göründüğü gibidir. Yani renk kayması gibi bir durum yok. En azından bahsettiğim yerlerde.

#archilute' tarafından 23.03.2007 16:43:37 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 23.03.2007 16:46:12 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 23.03.2007 17:25:21 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 23.03.2007 17:32:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2007, 16:32 - İp: 85.***.**2.196
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Ustaların yorumlarına ve kritiklerine daima açığım bir amatör olarak.

Tarih: 23 Mart 2007, 17:26 - İp: 85.***.**2.196
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Bu da değişik bir yorum oldu; Ustalardan bi yorum alırsam çok sevinirim.
Sigma 150mm Apo DG HSM D
D200

Yanlızca 80kb(kaliteden çok kompsizyon....)

KANUN_DETAYI

#archilute' tarafından 24.03.2007 13:38:34 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 24.03.2007 14:54:17 tarihinde düzenlendi.

Aydınlatma: İki adet sarı ışık veren masa lambası

KANUN_DETAYI2KANUN_DETAY2[/URL]

#archilute' tarafından 24.03.2007 18:43:56 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 24.03.2007 18:44:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2007, 12:54 - İp: 85.***.**2.196
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograflarınız güzel, ancak ürün tanıtmıyor.

Tarih: 25 Mart 2007, 01:34 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Fatih bey,
Daha önce de belirtmiştim aslında bu resimleri poster çalışması amaçlı yapıyorum.Poster sadece birebir gerçeği yansıtmak değildir biliyosunuz (hatta bence yorum ağırlıklıdır). Bu düşünceden yola çıkınca sonuçlar da değişti tabi.
Ürün çekimlerini bitirdim(daha önce gördüğünüz ud detayı gibi gerçeği birebir yansıtıyorler) bunlar yeni kataloğumuzda kullanılacak ve mümkün olduğunca gerçeği yansıtıyorlar. Doğrusu da bu tabi.
Yorum yaptığınız poster (ki teşekkür ederim ilgilendiğiniz için) resimlerine farklı bir anlam katmak istedim(biraz sıkılınca katalog fotoğrafı çekmekten). Resimlerin birindeki yorum biraz abartılı oldu farkındayım ama onu özellikle öyle yaptım. Bence diğeri güzel bir detay oldu. Sonuçta keskinliği gayet iyi. Göstermek istediğim şey kanunun eşiği ise nesi olmadı anlamadım açıkcası.Biz el yapımı enstrumanlar yapıyoruz. Yani çok büyük emekle çıkıyo bunlar. Bir duygu var sonuçta yaptığınız enstrumanla aranızda. Ben bunu yansıttığımı düşünüyorum.
Ayrıca "Sunuş" çok önemli bu tür görsel dallarda(mimarlık,grafikerlik,fotoğrafçılık) sizin de takdir edeceğiniz gibi. Fotoğraf grafik tarafı çok daha fazla bir alan olduğu için tarzı biraz daha değiştirmeye karar verdim. Çok doğru olduğunu savunamam ama duyguyu yansıttığıma inanıyorum.
Resimleri beğendiğinize çok memnun oldum.

#archilute' tarafından 25.03.2007 22:49:04 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 25.03.2007 22:51:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2007, 22:36 - İp: 81.***.**3.76
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Resimlerden birini değiştirmiştim tekrar bakmak isteyen olursaj...

Resimlerden daha az net olanında bir elimle kanunu diğer elimle makineyi tuttuğum için hafif titreme oldu. Neden derseniz istediğim ışığı ancak o şekilde bulabildim.

#archilute' tarafından 26.03.2007 00:57:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2007, 00:50 - İp: 81.***.**3.115
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Bu resim konuyla alakasız ama benim bu makineyle ilk manzara fotoğrafım.

Kenko Polarize filtreden başka hiçbir photoshop müdahalesi yoktur.
120kb

yağmurdan sonra...

#archilute' tarafından 26.03.2007 16:00:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2007, 15:26 - İp: 85.***.**2.196