archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Şu Resimdeki Problem Nedir Sizce?

Bundan önce bir konu daha açtım ancak bir yanıt alamadım. Belki bir örnek verirsem daha iyi anlaşılırım diye düşünüyorum.
Linkteki resim bir udun göğüs kısmı. Sonucun böyle puslu çıkmasının nedeni ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz? Lens 28-100 Nikkor. Makine is D200. Ne haddine aldın bu makineyi diyen arkadaşlar vardır eminim. Haklısınız D70 alacaktım ama özel bir durum oldu ve bu makineyi çok uygun fiyata aldım. Ama sanırım bu lens yetersiz kalacak. Ne dersiniz?

http://rapidshare.com/files/21492565/ud.jpg.html

Tarih: 17 Mart 2007, 18:27 - İp: 81.***.**9.220
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Evet verdiğiniz linkte nikonun en keskin lensi olduğu yazılmış. Bu çok iyi gerçekten. Alıcam kesinlikle! Peki benim yazdığım lens neden 5 kat daha pahalı bu lensten?

Tarih: 18 Mart 2007, 23:39 - İp: 81.***.**3.72
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

50mm yıllardır yapılan, bir zamanlar tüm makinelerde standart olarak kullanılan, tüm tasarım sorunları çözülmüş ve imali basit bir lens.
Diğeri zoom, daha karmaşık imalat, bir sürü hareketli eleman, kaplamalar... vs..

Tarih: 19 Mart 2007, 00:11 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Mirror up seçeneği yerine self-timer modu daha iyi sonuç verdi gibi. Gerçekten mükemmele yakın.
Aşağıdaki linkte düzeltimiş ayarlarla gitarın genel çekimi var. Kritik edebilirseniz çok sevinirim.
Bu sefer de teller de bir bozulma var sanki ama neden çözemedim. Bu şekilde genel çekimlerde netleme alanını geniş seçmek daha iyi sonuç verir mi?Netlemeyi gitarın ses deliğinin süslemelerine yaptım ancak sap kısmında netlik çok iyi değil gibi geldi bana.

http://rapidshare.com/files/21763089/gitar.jpg.html

#archilute' tarafından 19.03.2007 14:00:01 tarihinde düzenlendi.

#archilute' tarafından 19.03.2007 14:17:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2007, 13:16 - İp: 81.***.**9.220
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Mirror lock up seçeneği temizlik amaçlı kullanılıyor manual da gördüğüm kadarıyla. Çekim modu olarak mirror up seçeneği var sanırım ondan bahsettiniz. Self timer ve mirror up seçeneği birlikte kullanılabiliyor mu? Sorum komik değildir umarım?

Tarih: 19 Mart 2007, 14:16 - İp: 81.***.**9.220
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlk fotografınıza göre oldukça daha iyi.
Netlik sorunu hala biraz var, belkide lensiniz yeterli değil.
Mirror lockup (MLU) çekim modu. Nikon aynı ismi sensor temizliği için de kullanmış.
MLU self timer ile kullanılabilir. Bazı makinelerde self timer bitmeden 2 sn önce makine MLU yapar. Deklanşör kablosuyla kullanmak çok pratiktir. Deklanşöre ilk bastığınızda ayna kalkar, bir iki sn beklersiniz, titreşim geçer. Tekrar bastiğinızda perde açılır, fotograf çekilir.
Makineye el sürmediğiniz için titreşim olmaz.

Bu arada bir deklanşör kablosu edinin. Nikon olanı Bulması zor, ama hayyam da adidt (çin markası) markalı olanlar ucuza bulunabiliyor.

Tarih: 19 Mart 2007, 17:16 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Manuale baktım ama ikisinin bir arada kullanılabildiği bir çekim modu bulamadım. Deklanşör kablosuyla Mirror Up modunu kullanmak daha mantıklı olacak sanırım. İyi bir marka kablo arıyım ben en iyisi.
Arka fon da açık renk daha iyi olur diye düşündüm ürün koyu olduğu için. Açık gri daha mı iyi olurdu? obtüratör hızını yavaşlattığım için arkası fazla parlıyor sanırım. Çok sordum biliyorum ama acemiyiz işte.
Geniş açı ve manzara fotoğrafları için 18-200mm f3,6 - 5,6(diyaframın özelliğinden emin değilim) özelliğinde bir lens nasıl olur sizce? 28-100mm lensimi değiştirmeye karar verdim bu tür bir lensle. 50mm liği ısmarladım yolda.

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Tarih: 19 Mart 2007, 17:51 - İp: 81.***.**9.220
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şahsen zoom faktörü 3 ten fazla olan merceklere pek güvenmem. 28-200 bence çok geniş bir aralık, zoom faktörü 7.1, çok fazla şey beklemeyin. (200/28=7.1).
Mercekler konusunda birkaç istisna dışında ekmek=köfte formülü oldukça doğrudur. Elinizdeki makinenin hakkını vermek için maalesef iyi(pahalı) mercek kullanmak durumundasınız.
Bir lensle herşeyi halletme yoluna gitmeyin, en pahalı lens hiç kullanamadığınız lenstir.
Sabit odak uzaklıklı lensler zoomlar kadar pratik değiller. Ancak hem daha ucuzlar, hemde daha kaliteli oluyorlar. Konunuz elverdiğince sabit (prime) lens kullanın. 50mm epey iş görür.
Ürün fotografları için arka fona tek renk bir kumaş deneyin, gri veya siyah veya krem daha başarılı olabilir. Arkadan başka şeyler olması ilgiyi dağıtır.
Eşit bir aydınlatma kormayı deneyin. Kuvvetli gün ışığı yerine gölge, tek noktadan aydınlatma yerine çok noktadan eşit aydınlata daha iyi netice verir.
Parlamaları yok etmek için polarize filtre deneyin.

Tarih: 19 Mart 2007, 18:11 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Aslında bahsettiğim 18-200 idi ama o daha geniş bir aralık tabi. Fiyatı 1100 dolar civarı şu anda. Bu lensi ürün çekmek için değil dışarda genel çekimler için ve özellikle uzak mesafede hareket eden nesneleri çekmek için düşünüyordum. Bir model uçak, uçan bir kuş gibi... Ama uygun değilse o paraya yazık tabi.

Tarih: 19 Mart 2007, 18:22 - İp: 81.***.**9.220
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Biraz araştırdım sanırım az bir farkla 80-200mm Nikkor almak çok daha iyi bir seçim olacak.
Tekrar teşekkürler Fatih Bey.

Tarih: 19 Mart 2007, 21:59 - İp: 81.***.**2.139
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar ud detay resmi için makro lens kullansam nasıl olur? Ve hangisi daha iyi benim için. Makro ve telefoto tarzı lensler hem uzak hem yakın çekim için mi kullamaya uygunlar? Sanırım uzaktan makro yapmak için onlar?

#archilute' tarafından 20.03.2007 19:14:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2007, 19:03 - İp: 81.***.**9.220