sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Siyah Arka Plan, Net Ve Renkli Obje

Merhaba. Galeride bol bol görüyorum arka plân siyah, objenin net olduğu fotoğrafları. Bir çoğunda da arkada siyah fon olmamasına rağmen (zira normal bir odada çekilmiş ama arka plân siyah çıkmış) fon siyah obje -misal portre çekerken insan yüzü- çok güzel aydınlık şekilde çıkıyor. Bunun tekniği nedir acaba? Flaş kullanmadan yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Açıklarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Tarih: 5 Haziran 2007, 00:04 - İp: 85.***.**4.101
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Ölçüm modu dediğiniz ''beyaz dengesi'' mi olmuş oluyor acaba? Bir de o dediğiniz modun hangisi olduğunu öğrenip, söyleyebilirseniz sevinirim. Bir de manuel ölçüm modu ayarı vb. bir özellik var mı? Misal %2'lik ya da %9'luk kısmı kendimiz ayarlamak gibi...

Tarih: 12 Haziran 2007, 00:52 - İp: 85.***.**5.218
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,

Burada bahsedilen spot ölçümdenkasıt, makinanın ayarlarını yaparak ışık ölçümünün sadece bir noktadan yapılması ve böylece makinanaın ışık ayarlarını o noktaya göre yapması.

Bunun sonucu olarak, senin ilk başta vermek istediğin efekt yaratılmış olacak.

Başka birsorun varsa sorabilirsin.

Bol bol çekim yap.Nasılsa baskı-banyo masrafın yok

kolay gelsin.

Tarih: 13 Haziran 2007, 12:10 - İp: 212.***.**4.114
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Tamam, onu anladım zaten. Ama bahsedilen spot ölçüm modunda sadece %2'lik bir kısmı alıyormuş. Benim makinamdaki ona en yakın modda ise %9'muş bu değer. Merak ettiğim, ben kendi makinamda manuel olarak bunu yapabilir miyim? Öyle bir seçeneğim var mı? Ölçüm modunu spot ölçüm modunun değerlerine getirebilir miyim manuel olarak?

Tarih: 13 Haziran 2007, 14:17 - İp: 85.***.**8.68