arifemre
arifemre (üye)
Konya / Amatör

Nıkon D70s Gece Cekimi

Nıkon D70s
meraba arkadaslar bana yardimci olacak bir kardesimiz varmi ben NIKON D70S aldim gecen gunu gece ay cekimi yapmaya calistim basarili olamadim net bir goruntu elde edemedim makinenin uzerindeki ay cekimi ile denedim olmadi uzerinde 18-70 f/3.5-4.5g lens var ceke bilmem icin nasil bir ayar yapmam gerek saygilarimla.

Tarih: 11 Haziran 2006, 11:27 - İp: 84.***.**0.129
omerfahri
omerfahri (üye)
İstanbul / Meraklı

gece çekimi için makinen sabit durması çok çok önemli bir şart.. ışığın az olduğu ortamlara uzun pozlama yapılacak ise makine sabit durmalı.. 1/60 dan aşağısında tehlike sinyalleri çalmaya başlar. siz makinenizi gece moduna ve ya ay modunada alsanız. makine ortamdaki ışığa göre enstantene olarak 1 saniye ve üstü değerler verecekdir. bu durumda elinizde duran makine nefes almaktan bile titrer ve görüntü bozuk çıkar...
o yüzden bir tripot alın ve gece çekimleri yapın. benim portfolyama bakarsanız. hepsi tripotla çekilmiştir..

Tarih: 11 Haziran 2006, 13:06 - İp: 85.***.**3.252
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba

ay fotoğrafı çekerken makinayı sabitler ve zamanlayıcıyı kullanırsanız netlik daha iyi olur.
makinanın hazır modları ile ay çekimi yaparsanız istediğiniz neticeyi yakalayamazsınız( ben hiç yakalayamadım). makinayı tam manuel moda alın. diyafram ayarını yaptıktan sonra ,perde hızı ile oynayarak istediğiniz ışık miktarı ve görüntüyü yakalamaya çalışın.

ay çekiminde ıso değerini en küçük değerde (d 70s de 200) tutarsanız netice daha iyi olur.

Tarih: 13 Haziran 2006, 16:04 - İp: 212.***.**5.240
  • 1