tunaozcinar
tunaozcinar (üye)
İzmir / Amatör

Manuel mi Otomatik Mi?

Selamlar.
Merak ettiğim bir konu var, ben henüz yeni başladım manuel fotoğraf çekmeye fakat çok zorlanıyorum enstantene , diyafram, iso derken bazen anı kaçırıyorum. Merak ettiğim konu şu acaba profesyonel fotoğrafçıların hepsi makinayı manuel mi kullanır yoksa otomatik mi? aynı soruyu sizlere de soruyorum manuel kullanıyorsanız neden manuel ? manueli otomatik çekimlerden ayıran özellikler neler? derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana
Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 28 Ekim 2007, 15:24 - İp: 85.***.**4.174
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk öncelikle profesyonel değilim onu söyleyeyim.
Bu biraz alışkanlık işidir. Nasıl dersen nerde hangi ayarlarla fotoğraf çekeceğini geliştirirsen bu sorun olmaktan çıkar. Zaten kompaktan manuel ayarlı makinelere geçişte herkes aynı sıkıntıyı yaşar. Çünkü kompaktlardaki Auto olayı sizin yerinize diyafram, enstantane, iso gibi bütün ayarları kendisi yapar. Güzel işler çıkartabilir ama makinenin insiyatifindedir.
SLR makinelerde de Automod vardır ama pek tercih edilmez. Nedeni de şu SLR makineler ayarları sizin insiyafinize bırakır. Fotoğrafınızla alakalı tüm ipler sizin elinizdedir. Bu ayarları da geliştirmenin yolu pratik yapmaktan geçer. Bol bol pratik yapın. Konunuzu değişik ayarlarda bir çok kere pozlayın. Sizin görüşünüzle ortama ve konuya göre uygun ayarları belirleyin.
Ve en önemlisi sakın bıkmayın. Kötü çıkan fotoğraflarınıza baktığınızda sıkılmayın aksine onlardan ders çıkartın tecrübe edinin. Bugün olmaz yarın, yarın olmaz öbürgün.
Manuel kullanıma alıştığınızda eliniz Auto Mod a kolay kolay gitmeyecek merak etmeyin.

Derdinize derman olabildiysem bana da ne mutlu

#warp83' tarafından 28.10.2007 22:06:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2007, 22:06 - İp: 88.***.**0.169
lunitari
lunitari (üye)
İstanbul / Amatör

warp83'e tamamen katılıyorum. ben de slr makinemi 1 ay önce aldım.başlarda zorlandim ama auto modda çekilecekse slr alınmamalı diye düşünüyorum =)
ilk zamanlar kolaylık olsun diye makineyi enstantene öncelikli moda ya da diyafram öncelikli moda getirip kullanmayı deneyebilirsin, böylece ayarlardan bi tanesi otomatik olur. bi arkadaşım öyle öyle makinesine alışabilmişti...

Tarih: 29 Ekim 2007, 17:25 - İp: 85.***.**7.61
hellboy666
hellboy666 (üye)
Adana / Amatör

Arkadaşım madem yeni başlamışsın otomatik özelliklerden faydalan derim sonra yavaş yavaş manual a geçersin ; fakat şimdiki digital slr makinelerin otomatik ayarlarıyla da çok iyi görüntüler elde edebilirsin

Tarih: 13 Kasım 2007, 12:21 - İp: 81.***.**1.164
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba; Ben de Pentax K10D D-SLR makinamı yeni aldım, ancak önceden kullandığım amatör makinam Olympus SP320, bütün ayarları yapmama izin veriyordu ve geçiş aşamasında bana çok faydası dokundu. Fotoğraf çekmek eğer sadece hatıra fotoğrafı ise otomatik ayar farketmez ama amaç Fotoğraf çekmek ise kendi yorumunu da katabilmen için ayarlarını kendin yap derim. Ayrıca ayarlara elin alışırsa otomatik moddakinden çok daha başarılı çekim yapacağına eminim. Ayrıca işin keyfi de cabası. Başarılar.

Tarih: 18 Kasım 2007, 22:09 - İp: 88.***.**9.202
grosso
grosso (üye)
İstanbul / Amatör

Mümkünse yanına bi laptop al ve git biryerlere makinanla çek çek bak. Ben bu yöntemle alışabildim yoksa bırakıyordum manueli

Tarih: 3 Aralık 2007, 22:35 - İp: 88.***.**1.70
ressam_m
ressam_m (üye)
Bursa / Amatör

manuel kullanmak sana kat kat tecrube olarak gerı donecektır...merak etme...ben sureklı manuel cekerım herseyı...bu yuzden af makına bıle almıyorum...ısın keyfı burada zaten...

Tarih: 11 Aralık 2007, 00:43 - İp: 85.***.**8.138
unknown123456
unknown123456 (üye)
Kütahya / Amatör

selam arkadaşım bende baştan prof olmadığımı belirtmek istiyorum.

Bende fotoğrafçılık kursuna başlayalı 3 ay oldu ve şuan hocamın tavsiyesi üzerine Analog SLR makine kullanıyorum(pozlu).şu ana kadar nerden baksanız 10 poz harcadım bende manuel kullanıyorum ve 36 pozdan sadece 3 güzel fotoğraf çıkmasına rağmen bıkmadım hala manuel kullanıyorum manuelle çekmek gerçekten çok büyük haz veriyor bana şuan elimde birde Casio exilim ex-P600 dijital var onunla bile manuel çekim yapıyorum. inanılmaz bir pratik ve tecrübe oluyor ben şiddetle manuel tavsiye ediyorum... anlık olaylarda vaktim yoksa otomatik kullanıyorum ama prof olunca o anlarda bile manuel kullanabileceğimi düşünüyorum... saygılarımla fotoğrafçıya selam manuele devam

Tarih: 19 Aralık 2007, 09:18 - İp: 85.***.**2.236
hayalet_48
hayalet_48 (üye)
Muğla / Stüdyo Fotoğrafçısı

TÜM FOTOĞTAFÇILAR BU DÖNEMLERİ MUHAKKAK YAŞAMIŞTIR.HATA YAPARAK HATA YAPMAMAYI ÖĞRENİYORSUN.BENDEN SANA TAVSİYE TÜM ÇEKİMLERİNİ MANÜEL OLARAK AYARLAKİ GÜN GELDİĞİN DE KARELERİNE YANSITMAK İSTEDİĞİN HER NE OLURSA OLSUN TÜM AYRINTILARIYLA VE DERİNLİĞİYLE YAKALAYABİLESİN...SANSLISIN ÇÜNKÜ ELİN DE DİGİTAL MAKİNA VAR HATANI ANINDA GÖRÖP DÜZELTİRSİN AMA ESKİDEN OLSAYDI ZAMAN ALIRDI...DENE HATA YAP VE BUL.

Tarih: 23 Aralık 2007, 11:01 - İp: 85.***.**1.200
  • 1