cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Hdr İle İlgili Ufak Sorular

Merhaba,
15 yasındayım ve Lise 1. sınıf ogrencisiyim. Okulumuzun vakfının duyurusunda, vakfın sahip oldugu okullar arasında bir yarısma yapılacagı soylenmiş.

Odak noktası da "okulunu fotografla".

Aklıma hemen HDR geldi, ardından da sorular..

Oncelikle Nikon D50 kullanıyorum. Bir adet standart yanında verilen objektifim, bir de 70-300luk bir Tamronum var.

Makinemde HDR ozelligi var mi ? Bu ilk sorum.

İkincisi, tek fotografla HDR yapılamaz mı?

Ucuncusu, 3 veya 5 fotografla yapıldıgını ogrendim, bunları Tripodsuz yapamaz mıyım?

Dorduncusu cogu sitede ve kaynakta deklansor kumandasi v.s den bahsediyor.. Bunlar gercekten cok mu gerekli?

VE EN ONEMLISI ;
Bir fotografı HDR yaptıgım zaman, Photoshoplanmıs olarak mı sayılıyor? Yani yarısmada kabul edilmez mi HDR yaparsam?

Cok tesekkur ederim, yeterli zamanım olmadıgı icin buaya yazdım, konuları aradıgımda cıkmadı. Tum sorularıma cevap.

Tarih: 11 Mart 2010, 19:48 - İp: 212.***.**3.178
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

iyide güzel kardeşim
elinde profesyonel bir makina+lens çeşiti mevcut...
şimdi sana olayları en baştan anlatmamız mı gerek yani...
o makinayı eline aldı isen önce diyaframı,enstanteneyi ,iso yu ,pozlama,ve odak noktası gibi terimleri öğrenmelisin...veya önce bir kursa gitmelisin...
diğer türlü bizim söyledigimiz bütün kelimeler sana yabancı gelecek....

Tarih: 12 Mart 2010, 23:01 - İp: 88.***.**9.253
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Sert cevabiniz sasirtti beni degerli agabeyim,
Kursa gidebilecegim bir zaman yok, lise 1. sınıf ogrencisiyim ve dersler ulkemizin egitim sistemi sag olsun, hayatimizdaki en onemli seyler haline getirilmis durumda.

Sizi takip ede ede, ust 5liden fotograflari incelemekle kalmayip, altta yazan bilgilerini anlamaya calisa calisa ogreniyorum bunlari. Ve demek istedigim, enstantaneydi bilmemneydi.. Nikonlar icin HDR tarzi konularda "Pozlama degerini suna ayarlayın" diyor..

Peki neden nasıl ayarlanacagını soylemiyor?

Denemedigim sey kalmadi..

Tarih: 13 Mart 2010, 00:00 - İp: 88.***.**1.134
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sen bana e-mail adresini yolla veya benim adresimi ekle ...ben sana bilmediğim konularla ilgili birebir canlı olarak yardımcı olayı[email protected]

#nizamoglu' tarafından 13.03.2010 18:18:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2010, 18:17 - İp: 78.***.**2.214
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Tesekkur ederim ekledim sizi Ugur Abi.

Tarih: 13 Mart 2010, 18:18 - İp: 78.***.**5.36