cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Hdr İle İlgili Ufak Sorular

Merhaba,
15 yasındayım ve Lise 1. sınıf ogrencisiyim. Okulumuzun vakfının duyurusunda, vakfın sahip oldugu okullar arasında bir yarısma yapılacagı soylenmiş.

Odak noktası da "okulunu fotografla".

Aklıma hemen HDR geldi, ardından da sorular..

Oncelikle Nikon D50 kullanıyorum. Bir adet standart yanında verilen objektifim, bir de 70-300luk bir Tamronum var.

Makinemde HDR ozelligi var mi ? Bu ilk sorum.

İkincisi, tek fotografla HDR yapılamaz mı?

Ucuncusu, 3 veya 5 fotografla yapıldıgını ogrendim, bunları Tripodsuz yapamaz mıyım?

Dorduncusu cogu sitede ve kaynakta deklansor kumandasi v.s den bahsediyor.. Bunlar gercekten cok mu gerekli?

VE EN ONEMLISI ;
Bir fotografı HDR yaptıgım zaman, Photoshoplanmıs olarak mı sayılıyor? Yani yarısmada kabul edilmez mi HDR yaparsam?

Cok tesekkur ederim, yeterli zamanım olmadıgı icin buaya yazdım, konuları aradıgımda cıkmadı. Tum sorularıma cevap.

Tarih: 11 Mart 2010, 19:48 - İp: 212.***.**3.178
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

cevap 1= hdr makina üzeinde bulunan bir program değildir...pc ile yapılır..
cevap 2=tek kare RAW ile yapılır..jpeg ile yapılmaz..
cevap 3=tripodsuz maledef olmaz kadrajların birbirinin aynısı olması gerek..yanlız tripod şart değil saldayenin üzerine koyup da çekebilirsin..
cevap 4= çok gerekli değil sadece yardımcı...
cevap 5= bu tip yarışmalarda geellikle orj.isterler...ama sen yinede başşvuru klavuzunu bir oku derim...
teknik ise şöyle ; makiananda BKT vardır..o ayarı aç,self time moduna gel.makinayı sabitle,deklanşöre bas...sonra pc de işle...bu kadar..

Tarih: 11 Mart 2010, 20:03 - İp: 78.***.**9.170
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Önce genel kültür olsun diye sorduğun sorulara yanıt verelim. Daha sonra düşüncelerimi aktarırım

1) Makinende HDR özelliği yok. Bilgisayarda yapacaksın.
2) Tek fotoğrafla HDR yapılabilir. RAW formatta çekip, 3'e çoklarsın. Birini diyelim -1 poza, diğerini +1 poza ayarlarsın. Üçünün ortalaması hiç yoktan HDR olur.
3) Tripodsuz yapmak çok zor. Makineyi bir yere sabitleyip, zaman ayarından 2 ya da 10 saniye de ayarlayarak yapabilirsin elbette. Ama her fotoğrafın makineye dokunmadan çekilmesi çok çok önemli.
4) Dediğim gibi makineyi self timer ile ayarlayıp da çekebilirsen kumanda olmadan da yapabilirsin. Ama ideali tripod ve kumanda.
5) Bir fotoğrafı HDR yaparsan Photoshop'lu kabul edilir elbette. Yarışmaya kabul edilir mi bilmem ama.

Gelelim düşüncelerime:
Öncelikle anladığım kadarı ile yarışmanın konusu "okulunu fotoğrafla". Yani "okulunun binasını fotoğrafla" değil. Böyle olunca HDR olmak zorunda değil. Okuldaki herhangi bir faliyet, okulun belirgin bir karakterinin (örneğin bir hademe) portresi, okulu ifade eden bir şeyler yarışma konusu olabilir.
İkincisi HDR yarışma kazandırmaz. HDR'ı verimsiz ışık koşulları olan bir ortamda gölgelerden ve parlayan yerlerden daha fazla detay almak için kullanmak lazım. Fotoğrafı resim haline dönüştürünce o artık güzel olmuyor, çirkin oluyor. Nedense Türkiye'de anlamsız bir şekilde HDR hastalığı yayıldı. Sanki her fotoğrafı HDR yapmak lazımmış gibi. Oysa değil. Sadece zorunlu durumlarda kullanmak lazım bence.

Neyse, sonuçta elindeki ekipman gayet yeterli (hem de pek çok uygulama için). Bu sebeple tavsiyem makineni al, okulda dolan, okulu anlatan ne varsa çekmeye çalış. Bu okulun manzarası da olabilir, bir sınıfın ders sırasındaki görüntüsü de olabilir, çok sevilen ya da hiç sevilmeyen bir öğretmenin portresi de olabilir, ne bileyim kopya çeken bir öğrenci bile olabilir. Yeterki okulunu anlatsın, yarışma kurulu bakınca "evet, bu bizim okulu ne güzel ifade etmiş" diyebilsin. Bunları yapmak için de HDR yapmana gerek yok. Hatta belki çok güzel yakalayacağın bir durum fotoğrafını HDR ile berbat edebilirsin.

Başarılar dilerim..

Tarih: 11 Mart 2010, 20:04 - İp: 217.***.**5.149
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Tesekkur ederim degerli cevaplarınız icin oncelikle, fakat okulumun en unlu yanı malesef binası.

Tarsus Amerikan Koleji'nde okuyorum. Google'a yazarsanız goreceksiniz o binayı. Demek istedigim sey hem ogrenciler hem de bina gorunmeli, ve ne bileyim HDR cok guzel geliyor bana o yuzden oyle cekmek istedim.

Bir de mesela fotografcılar bir yarısmaya katılacaklarında programlarla cevirmiyorlar mı Siyah Beyaz'a..? Benim Nikonumda siyah beyaz cekim modu yok malesef.

Tarih: 11 Mart 2010, 20:11 - İp: 212.***.**3.178
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Oooo, sırf bu yüzden ben olsam bunu çekmezdim..

http://www.suleymanucar.com/photopage.asp?Pid=1338

Bu zaten yapılmış.. Başka bir şey düşün bence..

Tarih: 11 Mart 2010, 20:19 - İp: 217.***.**5.149
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Evet biliyorum kendilerinin cektigi fotografi, bir okulu okul yapan ogrencileridir sonucta. Ben de ogrencileriyle birlikte cekecegim. Ama aynı zamanda HDR da olsun istiyorum.. Cok zor bir is olacak gibi. Belki model kullanırım dogal olmasa da, sabit dururlar ben de cekerim.

Tarih: 11 Mart 2010, 20:34 - İp: 212.***.**3.178
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

illa ögrenciler olacak diyorsan...bence tek kare raw çek 3 e çogalt..
başka yolu yok gibi....

Tarih: 11 Mart 2010, 21:37 - İp: 78.***.**9.170
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Cok haklısınız, normal ceker gibi RAW mı cekicem sadece formatını degistirerek ayarlar'dan? benim bilgisayarım RAW acmıyordu sanki oyle hatırlıyorum.

Tarih: 11 Mart 2010, 21:42 - İp: 212.***.**3.178
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

ayarı raw yapıp normal çeker gibi çek....
picasayı dene sanırım o bütün raw dosyalarını açıyordu...yanılmıyorsam..
veya photoshop a gerekli eklentiyi yükle ...
yaz googleye bulursun...

Tarih: 11 Mart 2010, 21:46 - İp: 78.***.**9.170
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Olması gerekeni belirtmişler zaten.
Şu yöntemler uygulanabilir.

Raw çekip direkt photomatix ile düzenlersin. Çok kolay olur.
Jpg fotoğraflarını düzenlemek ister isen Adobe cameraRaw (son sürümler) ile fotoğrafı DNG (raw) olarak kaydedip, yine photomatix ile açıp düzenleyejebilirsin.

Tek Raw fotodan hdr yapmak istiyorsan özellikle binaları biraz koyu çekmen iyi olur. Bulutların filan patlamaması için.

Tarih: 12 Mart 2010, 02:24 - İp: 78.***.**9.116
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Ben sahsen ders almadim, nasil koyu cekilir? ISO kac olmalidir v.s hicbirsey bilmiyorum. Sadece bakis acimi yansitiyorum karelerime..

Buna ragmen 6 odulum var, biraz teknik acidan destek almam gerektiginin farkindayim, internetle kapatmaya calisiyorum bu farki ama, "yeni baslayanlar icin" kısmından tutun, "amator fotografcilara" isimli konulara kadar her konuda, bilmedigim terimlerle karsılasıyorum.

Elestirmek haddime degil, fakat insanlar empati yapmıyorlar. Yahu bu adam yeni baslamis, nerde bilsin diyafram acikligini, enstantaneyi, ISOyu demiyorlar..

MAdem kullanıyorsun o kelimeyi, altta veya parantez icerisinde acıklamasını verirsin, olmadı link bulursun..

Benim buldugum tum linkler bilmedigim bir dilmiş gibi geliyor bana.

Bu bir hakaret degildir. Tek amacim elestiri yapmak ki; daha faydalanabileyim, faydalanabilelim.

Tesekkurler.

Tarih: 12 Mart 2010, 22:10 - İp: 88.***.**1.134