burcakb35
burcakb35 (üye)
Edirne / Amatör

Fotoğrafta Renkler Yardım Lutfen!

Öncelikle şunu belirteliyim bu sitedeki en acemi fotoğrafçılardan biriyim 2 ay kadar önce nikon coolpix p100 compact makina aldım...

sürekli manuel çekim yapıyorum... renkleri özelden ayarlamaya çalışıyorum... kontrast netlik doygunluk ayarları ile oynuyorum fakat istediğim tonlara ulaşamıyorum canlı renklere ulaşmaya çalışıyorum fakat soğuk renklerin tonların da kırmızıya çalıyor... fazla pastel tonlara kaçıyor... uğraşıyorum yakalayamıyorum... bu arada beyaz ayarını da ön belirlemelide makinaya ölçüm yaptırarak kulllanıyorum ...

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler...

Tarih: 28 Mart 2011, 21:32 - İp: 88.***.**0.149
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Niye bu kadar zor işler yapmaya çalışıyorsunuz? P modunda ve otomatik beyaz ayarında çekmeyi deneseniz.

Tarih: 29 Mart 2011, 11:44 - İp: 213.***.**5.242
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

internette ŞAYİN diye bir film var filmde biraz argo konuşmalar var ama filmin genel hatları ile sonu buradaki konuya çok güzel örnek oluşturacak nitelikte.

filmden kısaca bahsedeyim: şahin marka arabaya sahip birisi arabayı modifiye ettirir. allayıp pullar. sonra kırmızı ışıkta bir ferrari ile yanyana gelir. arabasını allayıp pullanmış görüntüsüne aldanan kişi ferrar ile kapışmak ister. kapışırda.. ve tabi beklenen acı son yaşanır. ferrari şahini geçer

buradan alınacak ders şudur. ucuz makine, ucuz donanımlara sahiptir. fiyatıda ucuzdur. verdiği fotoğraf rengi olsun kalitesi olsun kendisini belli eder. ne kadar allayıp pullamaya çalışsanızda mutlaka kendisini belli eder.

ama öte yandan iyi bir lens ve dslr sizi pek yormaz. allayıp pullamaya gerek bırakmaz. pahalıdır ama hakkını verir.

ucuz makina ile pro makinalarla çekilmiş kalitelere ulaşmanız çok zor. o yüzden kendinizi çok yormayın derim.

Tarih: 29 Mart 2011, 21:23 - İp: 85.***.**9.85
burcakb35
burcakb35 (üye)
Edirne / Amatör

gerçekten hiç aklıma gelmemişti yahu senin gibi "bilirkişi" ler de olmasa ben ne yapardım .... remi

powershot s2 is ve finepix s1500 gibi compakt makinalarla çekilmiş fotoğraflardaki renklerin berraklığına sağa sola bir göz atmanı öneririm...
son bir not...

Cömertlik ve yardım etmede Akarsu gibi ol
Şefkat ve Merhamette Güneş gibi ol
Başkalarının kusurunu örtmede Gece gibi ol
Hiddet ve asabiyyette ölü gibi ol
Tevazu ve alçak Gönüllülükte Toprak gibi ol
Hoşgörülükte Deniz gibi ol
Ya olduğun gibi görün,Yada göründüğün gibi ol

#burcakb35' tarafından 30.03.2011 17:41:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2011, 17:19 - İp: 88.***.**0.149
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gerçekler malesef böyle

Tarih: 30 Mart 2011, 17:52 - İp: 88.***.**4.97
burcakb35
burcakb35 (üye)
Edirne / Amatör

sanırım okuman yazman yok... bi göz at ...

Tarih: 30 Mart 2011, 18:01 - İp: 88.***.**0.149
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu ara birseyler oldu, insanlar yardım etmeye calısan insanlara laf sokusturup duruyor.
remi burada ne kotu sey soyledi ki siz remiye laf soktunuz onu anlamadım ben???

o makinelerle cekilmiş berrak fotograflar? dediklerinizin photoshoptan gecmemişi var mı acaba? tamam nikon kompakt piyasasında basa oynamıyor ama bir s1800 den daha kotu fotograf vereceginide sanmam.

sizde okumamıssınız anlasılan bitpire nin yazdıgını okuyun, bukadar zorlamaya gerek yok alın p moduna cekin birkac fotograf.
elinizdekinden iyisini veriyorsa sizde, yok elinizdekinin aynısını veriyorsa makinede sorun vardır.
bu kadar basit test etmesi.

Tarih: 31 Mart 2011, 02:30 - İp: 88.***.**8.140
burcakb35
burcakb35 (üye)
Edirne / Amatör

haklısınız bugünlerde herkese birşeyler oluyor... hiçkimse bilmiyorsa bilmiyorum diyemiyor ayrıca bitpireye önerisinden dolayı teşekkür ederim ... olmaz deyip işin içinden çıkmamış.. ya da ukalalık yapıp... sadece kontrastı artırmayı dene diyen olmadı... ama ben denedim ve buldum ...

birşey daha
dikkatle... OKUYUN... AŞAĞIDAKİ MESAJIN HANGİ BENİM AÇTIĞIM KONUYLA İLGİLİ YARDIM İÇERİYOR ...

internette ŞAYİN diye bir film var filmde biraz argo konuşmalar var ama filmin genel hatları ile sonu buradaki konuya çok güzel örnek oluşturacak nitelikte.

filmden kısaca bahsedeyim: şahin marka arabaya sahip birisi arabayı modifiye ettirir. allayıp pullar. sonra kırmızı ışıkta bir ferrari ile yanyana gelir. arabasını allayıp pullanmış görüntüsüne aldanan kişi ferrar ile kapışmak ister. kapışırda.. ve tabi beklenen acı son yaşanır. ferrari şahini geçer

buradan alınacak ders şudur. ucuz makine, ucuz donanımlara sahiptir. fiyatıda ucuzdur. verdiği fotoğraf rengi olsun kalitesi olsun kendisini belli eder. ne kadar allayıp pullamaya çalışsanızda mutlaka kendisini belli eder.

ama öte yandan iyi bir lens ve dslr sizi pek yormaz. allayıp pullamaya gerek bırakmaz. pahalıdır ama hakkını verir.

ucuz makina ile pro makinalarla çekilmiş kalitelere ulaşmanız çok zor. o yüzden kendinizi çok yormayın derim.

#burcakb35' tarafından 31.03.2011 15:54:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2011, 15:50 - İp: 88.***.**0.149
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"... kontrast netlik doygunluk ayarları ile oynuyorum fakat istediğim tonlara ulaşamıyorum .... uğraşıyorum yakalayamıyorum."

" ... sadece kontrastı artırmayı dene diyen olmadı... ama ben denedim ve buldum ... "

Siz zaten kontrast ayarları ile oynadım , yine olmadı demişken insanlar size niye tekrar kontrast arttırın desin ki ?

Tarih: 31 Mart 2011, 18:10 - İp: 96.***.**4.180
burcakb35
burcakb35 (üye)
Edirne / Amatör

tabi ki ama o makinayla daha fazlası olmaz demek de pek yardım sayılmıyor ... bu arada makinam iyi fotolar çekmeye başladı çünkü ben görmeye başladım... makinayı bahane etmek kolay ...

#burcakb35' tarafından 31.03.2011 20:54:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2011, 18:41 - İp: 88.***.**0.149
  • 1